Ako ochrániť váš domov pred zlodejmi počas Vianoc? Tu sú tipy, ako si užiť sviatky a zároveň byť v bezpečí!

krádež na vianoce

Zlodeji úradujú aj počas Vianoc, preto je dôležité nenechať nič na náhodu (Zdroj: Freepik/user18526052)

Zlodeji úradujú celoročne, no najmä počas dovoleniek či sviatkov je potrebné zvýšiť opatrnosť.  Krádeže počas Vianoc nie sú taktiež ničím výnimočným. Tu je zopár rád, ako sa môžete efektívne chrániť pred takýmito udalosťami a zároveň prežiť sviatky v pokoji.

Dávajte si pozor na príspevky na sociálnych sieťach

Ak počas sviatkov odchádzate z domu na dlhší čas preč, uistite sa, že o tom nebude vedieť každý na sociálnych sieťach. Je síce lákavé uverejňovať fotografie na svoj profil, no často týmto spôsobom môžu práve úplne cudzí ľudia zistiť, že nie ste doma, a využiť to.

Anglická poisťovňa NimbleFins analyzovala štatistiky kriminality a vlámaní v každoročnom prieskume a zistila, že zlodeji často svoje obete poznajú. Podľa štatistík každý štvrtý prípad vlámania spácha niekto, kto vás dobre pozná. V jednom z piatich prípadov ide o známych z videnia alebo z počutia. Zlodeji sú však aj napriek tomu v 57 % prípadov úplne cudzí ľudia.

Majte svoje darčeky v bezpečí

Buďte opatrní aj v situáciách, keď niekto vidí, čo ste si kúpili. Nenechávajte darčeky v aute či na inom viditeľnom mieste bez dozoru. Okrem toho, že prídete o nakúpené dary, vám zlodeji spôsobia aj zbytočnú škodu na vašom vozidle. Taktiež nenechávajte na parkovisku otvorený kufor s čerstvo nakúpenými darčekmi popri tom, ako sa venujete nejakej inej činnosti, napríklad usádzaniu dieťaťa do sedačky či vykladaniu tašiek na zadné sedadlá.

Taktiež aj obaly a škatule z už rozbalených drahých darov ako je elektronika, šperky a podobne, zbytočne nenechávajte pohodené pri košoch v okolí vášho domu, ale starostlivo sa ich zbavte. Tiež by mohli prilákať zlodejov v domnienke, že práve vo vašom dome takéto veci nájdu.

Poistite sa proti najhoršiemu

Poistenie pokryje škodu v prípade vlámania, no len po splnení jeho podmienok. Vo svojej poisťovni si overte, aké úkony musíte pred odchodom z domu urobiť – či sa napríklad pri každom opustení nehnuteľnosti musia aktivovať alarmy alebo bezpečnostné kamery, ak nejaké máte.

Poisťovateľ totiž môže vykonať viaceré skúmania a rozhodnúť, že ste neurobili primerané kroky na svoju ochranu, a teda môže aj odmietnuť preplatenie škody. Ak však nevenujete primeranú starostlivosť zabezpečeniu svojho domova a majetku, pretože máte pocit, že ho nepotrebujete, môžete svoje poistenie zrušiť, ale odborníci odporúčajú mať ho v každom prípade uzatvorené.



Zdroj: theguardian.com
Odporúčame