Krvácajú vám ďasná? Zbystrite, ich zápal vás môže pripraviť o zuby

Zuby

flickr.com/Margaret Stranks

Zápal ďasien je spôsobovaný baktériami a neliečený vyúsťuje až do paradontitídy (paradentózy) a možnej straty zubov. Ak spozorujete pri umývaní zubov alebo pri jedení, že vám krváca oblasť ďasien, mali by ste sa poponáhľať ku svojmu zubnému lekárovi a to aj vtedy, ak vás zuby vôbec nebolia.

Neignorujte varovné signály, pretože ich podcenenie vás môže stáť veľa. Zanedbaný a neliečený zápal totiž môže prerásť až do vážnej choroby a vypadávania zubov. A to vás v konečnom dôsledku môže vyjsť poriadne draho, nakoľko si viete určite dobre predstaviť koľko dnes približne stoja nové zuby či zubné náhrady.

Aké sú prvotné príznaky?

Jedným z prvých známok, ktoré môžu naznačovať včasné štádiá zápalu ďasien, je ich začervenanie. Tak isto môžu byť opuchnuté, alebo môžu zmeniť farbu. Pamätajte na to, že začínajúci, ale aj stredne pokročilý zápal ďasien je zákerný a vôbec nebolí. Napomôcť odhaliť ho môže aj nepríjemný zápach z úst či nepríjemná pachuť v nich.

Čo ho spôsobuje?

Zápal ďasien a z toho vznikajúcu parodontitídu zapríčiňujú baktérie, ktoré sa dostali pod ďasno. Tam pomaličky, ale veľmi pilne pracujú na rozkladaní väzív a kosti, v dôsledku čoho z nich neustále ubúda. Ak zápal podceníte a nebudete mu venovať nijakú pozornosť, môže sa šíriť ďalej a dostať sa až do vrcholného štádia, ktoré znamená trvalú stratu, častokrát aj celého chrupu.


Mohlo by vás zaujímať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Návštevu lekára neodkladajte

Ak ste si pri umývaní zubov už viackrát našli na kefke, alebo vo vypľutej paste krv, mali by ste za zubárom rozhodne zájsť. Nemusíte sa báť ani vtedy, ak máte zo zubárov strach, čo je problémom množstva ľudí. Lekár vám nebude robiť nič hrôzostrašné. Skontroluje stav ďasien, resp. spraví vám prehliadku a röntgenologické vyšetrenie a odporučí vám ďalšiu liečbu.

Domáca liečba nestačí

Zápal ďasien sa bohužiaľ nedá liečiť pomocou domácej alebo v lekárňach dostupnej medicíny. Existuje množstvo prípravkov, zubných pást, tabletiek či roztokov, ktoré môžu liečbe pomôcť a uľahčiť ju, potrebná je však liečba lekárom. Preto sa nespoliehajte len na voľnopredajné prípravky.

Vzniká v dôsledku nesprávnej hygieny

Nemusíte sa hanbiť ísť ku lekárovi, pretože zápal ďasien ani paradontitída neznamená, že si zuby nečistíte. Dokonca si ich môžete čistiť aj trikrát denne, ak to však budete robiť nesprávne, nepomôže vám to, hoci pravidelnosť je tiež dôležitá. Baktérie totiž potrebujú aspoň 24 hodín na to, aby mohli začať vyčíňať. Ak si teda dôkladne umývate zuby iba raz denne, ale každý deň bez výnimky a správne, môžete mať ďasná pokojne aj v lepšom stave ako ten, kto si ich umýva hoci aj častejšie, ale zle.


Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Ako si teda správne umývať zuby?

Nie je to žiadna veda. Zuby by sa nemali čistiť silou, takže by ste na ne nemali priveľmi tlačiť. Tiež je dôležitá najmä správna technika čistenia. Zuby sa čistia ťahmi smerom od ďasna ku koncu zubov, pretože tak sa najlepšie odstráni zubný povlak a nános baktérií. Po správnosti by vám to mal ukázať váš zubný lekár alebo dentálna hygienička.

Medzizubné priestory sú rajom baktérií

Najväčšou chybou mnohých ľudí, na čom sa zhodujú aj dentisti, je podceňovanie čistenia medzizubných priestorov. Vtedy baktérie môžu neobmedzene rásť aj napriek tomu, že si zuby zvonku umývate kvalitne. Používať by ste na to mali špeciálnu medzizubnú kefku a zuby takto vyčistiť aspoň raz denne, ideálne pred čistením zubov večer. Zmena techniky hygieny na správnu urýchľuje liečebný proces, resp. pôsobí preventívne pred vznikom zápalu.


Máte alebo ste už niekedy mali skúsenosti so zápalom ďasien? Podeľte sa o svoje skúsenosti a vedomosti s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdroj: flickr.com/Margaret Stranks, flickr.com/Margaret Stranks, Nela
Odporúčame