Vybrali sme za vás najlepšie autá pre seniorov: Dopravia vás na chatu aj uľahčia nákup

seniori v aute

Pomôžeme vám s výberom nového auta (Zdroj: GettyImages)

V dnešnej dobe sa výrobcovia automobilov snažia svoje modely čoraz viac prispôsobovať nárokom mladej generácie. Vybavujú ich veľkými dotykovými displejmi, ovládaním hlasom a ďalšími inovatívnymi prvkami. Kým mnohým motoristom takáto výbava vyhovuje a očakávajú ju, pre staršiu geneáciu je často prekážkou.

Našťastie, stále existujú automobilky, ktoré myslia aj na zákazníkov vo vyššom veku. Svoje modely navrhujú tak, aby sa do nich dobre nastupovalo, dali sa ľahko riadiť a ich plnohodnotné ovládanie nevyžadovalo znalosť najmodernejších technológií. My sme pre vás vybrali 6 nových áut, ktoré spĺňajú čo najviac kritérií podstatných pre seniorov a zároveň sú cenovo dostupné.

Honda Jazz

Nová Honda Jazz ponúka veľké otvory na nastupovanie, či už na zadné alebo predné sedadlá. Samotné sedačky sú ukotvené tak, že si na nich nájde pohodlnú pozíciu aj človek s obmedzenou možnosťou pohybu. Z interiéru je perfektný výhľad všetkými smermi a pri parkovaní vodič ocení aj kamerový systém, ktorý uľahčuje manévrovanie v úzkych priestoroch.

Vďaka automatickej prevodovke a hybridnému pohonu je šoférovanie Jazzu veľmi jednoduché a príjemné. Napriek tomu, že vo výbave nájdete aj dotykový displej, jeho ovládanie je mimoriadne jednoduché. Aj seniori sa s ním naučia robiť v priebehu niekoľkých minút. Hondu Jazz kúpite od 19 590 €.

Dacia Sandero

Toto technicky jednoduché auto je ako stvorené pre ľudí, ktorí sa chcú voziť lacno, komfortne a neočakávajú super-modernú výbavu. Najnovšia generácia Dacie Sandero je na jednej strane cenovo dostupná (zoženiete ju už od 8 900 €), no zároveň je maximálne bezpečná a prináša praktické prvky výbavy. Vďaka úsporným motorom šetrí palivo a jej ovládanie je skutočne jednoduché. Veľké presklené plochy zjednodušujú výhľad všetkými smermi.

Podvozok Dacie Sandero je nastavený pomerne mäkko, ani na rozbitých cestách vás preto pri jazde nebude bolieť chrbát. Staršie ročníky potešia komfortné a vyššie ukotvené sedadlá.

Hyundai i10

Hyundai i10 je už dlhodobo obľúbenou voľbou seniorov po celom svete. Hoci v najnovšej generácii prináša aj moderné technológie, ktoré potešia mladú generáciu vodičov, vo svojej podstate ostáva stále jednoduchým a praktickým vozidlom. Benefitom Hyundaiu i10 je predovšetkým jeho vyššia stavba karosérie spojená so skvelými sedadlami a veľkými otvormi na nastupovanie.

Vďaka rôznym praktickým riešeniam je Hyundai i10 napriek svojej veľkosti skutočne využiteľným autom. V najnižšej výbave ho zoženiete už od 9 290 €. Aj základná verzia prináša zaujímavé bezpečnostné a komfortné prvky výbavy, ktoré ocení každý senior.

Mitsubishi Space Star

Mnohí ľudia už nemajú dostatok síl alebo chuti šoférovať auto s manuálnou prevodovkou. Do hry preto vstupujú lacné nové vozidlá s automatom, ktorým kraľuje práve Mitsubishi Space Star. To s automatickou prevodovkou zoženiete ako nové už za 12 390 €, čo je cena, ktorá „podlieza“ všetkých konkurentov. S manuálnou prevodovkou ho kúpite od 9190 €.

Mitsubishi Space Star poteší svojou jednoduchou a spoľahlivou japonskou technikou. Hoci neoplýva najmodernejšími technológiami, príjemne sa ovláda a poskytuje mimoriadne komfortný posed vhodný aj pre starších ľudí alebo vodičov s obmedzenou možnosťou pohybu.

Suzuki Vitara

Ďalšie technicky jednoduché auto pôvodom z Japonska, ktoré poteší aj skúsenejších vodičov. Medzi jeho hlavné benefity patrí vyšší posed spojený s komfortnými sedadlami. Plusom je aj veľký otvor na nastupovanie. Vitaru ako novú zoženiete od 17 800 €, pričom už aj základná výbava zahŕňa množstvo bezpečnostnej a komfortnej výbavy.

Výhodou Suzuki Vitara je vyššia výška podvozku, vďaka ktorej sa nezľakne ani poľných ciest a dopraví vás aj na chatu alebo menšieho terénu. Poteší aj praktický kufor a dotykový displej rádia, ktorého ovládanie je veľmi priamočiare a jednoduché. Nebude tak prekážať ani starším ľuďom, ktorí sa s dotykovými displejmi veľmi nekamarátia.

Kia Stonic

Malá Kia Rio má pomerne nízky posed, ktorý seniorom nemusí úplne vyhovovať. Našťastie, v ponuke je model Stonic, ktorý sa rozmerovo podobá na Rio, avšak poskytuje práve vyšší posed a o niečo lepšiu svetlú výšku podvozka. Ako nový ho kúpite už od 13 190 €. Ako to pri autách značky Kia býva zvykom, aj v základnej výbave už získate množstvo komfortných prvkov.

Kia Stonic je bezpečným autom, ktoré poteší ľahkým ovládaním. Kúpiť si ju môžete nielen s manuálnou, ale aj automatickou prevodovkou, vďaka ktorej je šoférovanie ešte o niečo jednoduchšie. Vďaka kompaktným rozmerom karosérie a veľmi dobrému výhľadu z pozície vodiča je aj jazdenie po meste skutočne bezstarostné.


Ak chcete vedieť o autách viac, prečítajte si ďalšie zaujímavé články na blogu Dominiccars.sk. Nájdete tam rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: dominiccars.sk, plnielanu.sk
Odporúčame