Kúpalisko vo vašej záhrade: Aké možnosti máte k dispozícii?

Bazén

Dávajte si pozor. kedy napúšťate bazén (Zdroj: thinkstockphotos)

Milujete slnko, teplo a osvieženie kdesi na kúpalisku? Nenapadlo vás nikdy, aké by to bolo mať svoje vlastné súkromné kúpalisko hneď za domom? Ak áno, určite ste začali rozmýšľať nad možnosťou kúpy bazénu a vecami s tým spojenými. V tom prípade čítajte ďalej a zistíte, koľko taký bazén vlastne stojí.

V prvom rade budete zrejme rozmýšľať nad tým, aký typ bazénu si vôbec vybrať. Stretnete sa s trojicou základných typov. Najlacnejšie sú obyčajné nafukovacie bazény, ďalšou alternatívou sú voľne postavené a tou úplne najlepšou možnosťou je vybrať si zapustený bazén.

Nafukovacie bazény

Tieto bazény sú vhodné skôr len na osvieženie počas letných horúčav. Z nafukovacieho bazénu budú mať najväčšiu radosť jednoznačne deti. Prioritne sú určené práve pre ne, plávať sa v nich nedá, avšak veľakrát aj polmetrová hladina vody stačí na detskú radosť. Detské nafukovacie bazény sú jednoznačne najlacnejšou alternatívou, tie finančne najdostupnejšie začínajú už pri cene 20 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete v lete plávať vo vlastnej záhrade? Vyberte si ten správny bazén!


Voľne stojace bazény

Aj voľne stojace nadzemné bazény môžu byť nafukovacie, trvácnejšie sú však plechové. Sú žiaľ pomerne nespratné, nafukovací bazén môžete vypustiť a je po problémoch. Plechový zas podlieha poveternostným vplyvom a to môže mať negatívny vplyv na jeho životnosť. Preto ak chcete bazén na niekoľko dlhých rokov, vyberte si skôr zapustený bazén. Väčší bazén s priemerom 4,5 m a hĺbkou 1,1 m sa pohybuje v cenách od 220 eur. Plechový bazén podobných rozmerov stojí okolo 630 eur. Pri voľne stojacích bazénoch sa však musíte zmieriť s nevzhľadnou konštrukciou uprostred vašej záhrady.

Zapustené bazény

Zapustené bazény sú pod úrovňou terénu a sú veľmi trvácne. Ich životnosť je aj viac ako 15 rokov. Vnútorná strana je buď z fólie, nerezu, plechu, plastu, či keramického obkladu. Sú vysoko elegantné, nenarúšajú vzhľad záhrady, sú skutočnou pýchou. A čo myslíte, koľko takýto bazén môže stáť? Bazén dlhý 4,5 m, široký 2,5 m a hlboký 1,2 m stojí sám o sebe okolo 700 eur, kompletná sada s rebríkom, čerpadlom a všetkým potrebným okolo 1 100 eur. Samozrejme si budete musieť pripočítať výdaje na zemné práce, napriek tomu je cena takéhoto bazénu pomerne prijateľná. Nezabudnite však, že ak nemáte vlastnú studňu, budú vás čakať vyššie účty za vodu.


Mohlo by vás zaujímať: Odlíšte sa od susedov: Doprajte si súkromie aj zeleň so živým plotom!


Aké rozmery si vybrať?

Pokiaľ si chcete aj trošičku zaplávať, bazén s dĺžkou 5 m asi nebude to pravé orechové. Na aké také plávanie je potrebné mať dĺžku aspoň 10 m. Iste, zaplávate si aj v kratšom, no na intenzívnejšie športovejšie plávanie to vhodné nebude.

Dôležitá je aj hĺbka bazéna. Najčastejšie ide o 1,2 – 1,5 metra. Plytšie bazény majú výhodu v tom, že sa voda v nich skôr zohreje. Nevýhodou je nutnosť častejšej a lepšej filtrácie. Treba hľadieť aj na to, aké máte malé deti. Pre päťročných špuntov by bolo 1,5 m asi až príliš veľa.

Bude treba aj zastrešenie?

Ak vám nerobí problém vyššia počiatočná investícia, určite si rovno zaobstarajte aj zastrešenie. Dokázalo sa, že bazény so zastrešením majú v priemere o 8 stupňov Celzia vyššiu teplotu. Voda sa výraznejšie zohreje a vy budete mať zadarmo teplejšiu vodu. Ak váhate nad kúpou bazénu a máte voľné finančné prostriedky, dozaista nebudete zastrešenie ľutovať.

Nezabudnite ešte na jeden dôležitý fakt – klimatické podmienky, kde žijete. Mať bazén v chladnejších oblastiach, kde horúcich dní nie je až toľko, nemusí byť práve tá najvýhodnejšia investícia. Preto si ju radšej dvakrát premyslite.


Máte doma vlastný bazén? Aký? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame