Kupujeme nový televízor: Plazma, LCD alebo 3D?

HD televízor

sxc.hu

Potrebujete si kúpiť nový televízor, ale neviete sa rozhodnúť, aký? Na trhu je naozaj široká ponuka, ale nie každý vie, z čoho všetkého si môže vyberať. Pokúsime sa vám pomôcť pri výbere a uľahčiť vám tak rozhodovanie.

Z čoho si môžete vyberať?

Trh elektroniky je rozsiahly. Vyberať si môžete z množstva variácií, rôznych druhov a typov televízorov. Vývoj je ozaj rýchly a orientovať sa v širokej ponuke nie je jednoduché. Zvážiť by ste mali okrem svojich finančných možností, aj veľkosť a typ televízora. A pretože jeho kúpa je dlhodobou investíciou, je potrebné si vybrať skutočne dobre.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


LCD, LED, Plazma, alebo 3D?

  • LCD – ide o televízor, ktorý na podsvietenie obrazovky používa trubice. Obrazovka obsahuje tekuté kryštáliky. Ich nevýhodou je, že kryštály, sa nevedia meniť tak rýchlo, ako plazma, čo môže niekedy spôsobovať nepekný obraz v rýchlych scénach a tiež ich farebnosť nie je na takej úrovni, ako pri plazmových televízoroch.
  • LCD s LED podsvietením – rozdiel medzi klasickým LCD a LED je najmä v podsvietení. LED televízor je podsvietený diódami, namiesto trubíc. Vďaka tomu obrazovka LCD s LED prináša hlbšie farby, vyšší kontrast, širšiu škálu odtieňov pre tmavú časť farebného spektra a tiež nižšiu spotrebu energie.
  • Plazma – tento televízor sa vyznačuje najmä kvalitnejším obrazom a možnosťou pozerania rovnakého obrazu z každého zorného uhla. Jeho obrazovku tvorí plazma, ktorá sa považuje za štvrté skupenstvo. Vo vnútri prijímača sa nachádza v podobe zmesi vzácnych plynov, ako napríklad Argón, Neón, či Xenón. Jeho nevýhodou je o čosi vyššia spotreba a odraz v obrazovke.
  • 3D – do domácej zábavy prinášajú nový rozmer. Sú nabité novinkami a všemožnými zlepšeniami. Ponúkajú možnosť sledovania  3D, ako aj klasického 2D obrazu, ktorý môžete do 3D prekonvertovať a vychutnať si tak nový zážitok z obľúbeného filmu alebo relácie. Nevýhodou je samozrejme ich vyššia cena a tiež to, že ak na nich chcete pozerať filmy, musíte si ku nim kúpiť aj špeciálny 3D prehrávač.

Starší kupujú plazmu, mladší LCD

Podľa odborníkov je pre ľudí v mladšom veku vhodnejší LCD televízor a pre ľudí v strednom a vyššom veku skôr plazmový televízor. Je to z toho dôvodu, že plazmový televízor lepšie zobrazuje obraz, farby a rýchle scény a preto je vhodnejší na pozeranie. Zároveň tiež šetrí zrak. LCD displej je zas vhodný aj na pripojenie k herným konzolám, keďže jeho obrazovka je podobná monitoru počítača.


Tiež by vás mohlo zaujať: Výber elektrospotrebiča: Ktorý má najmenšiu spotrebu a ušetrí vám peniaze?


Umiestnenie a veľkosť

Dôležitým kritériom pri výbere je aj veľkosť televízora, čo sa premieta do veľkosti uhlopriečky a tiež umiestnenie televízora. Na trhu sú v súčasnosti ponúkané televízory s uhlopriečkou od 40 cm až do 132 cm.

…a za koľko?

Cena je jedným z dôležitých kritérií, ktoré vás pri výbere do značnej miery obmedzujú. Bežné televízory, ktoré sa kupujú do väčšiny domácností, sa pohybujú v rozmedzí od sumy približne 200 eur do asi 1000 eur. Menšie televízory zoženiete aj lacnejšie. No ak by ste mali do vrecka predsa len hlbšie, vybrať si môžete aj luxusný kus za vyše 6000 eur. Konkrétnu ponuku si môžete pozrieť aj na stránke www.cenovyspion.sk.

Aké skúsenosti máte vy? Ktorý druh televízora by ste si kúpili a prečo?

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame