Kupujete nízkotučné výrobky? Nie všetky z nich majú minimum kalórií!

jogurt

sxc.hu

Snažíte sa v rámci racionálneho stravovania konzumovať tie výrobky, ktoré sú označené ako „nízkotučné“ alebo „light“? Prieskumy ukazujú, že tieto pojmy môžu byť poriadne zavádzajúce. Ak niektorý produkt podľa nápisu na obale obsahuje menej tuku, to ešte neznamená, že má aj výrazne menej kalórií. Ako odhalíte triky výrobcov a podľa čoho sa medzi potravinami vlastne orientovať?

Na našom zdraví nám záleží

Podľa najnovšej britskej štúdie až šesť z desiatich zákazníkov niekoľkokrát do týždňa pred bežnými potravinami uprednostní nízkotučné alebo light. Ich motívom je viera, že robia niečo pozitívne pre svoj organizmus a prispievajú k zdravšiemu životnému štýlu. Ako však vyšlo najavo, medzi produktmi s nižším obsahom tuku a tými bez označenia light nie je príliš veľký rozdiel. Nízkotučné výrobky totiž v konečnom dôsledku majú takmer rovnaký počet kalórií ako ich „tučná“ konkurencia. Všetko vďaka pridanému cukru, ktorý slúži na zachovanie plnej chuti.

Sušienky na čiernej listine

K zaujímavej konfrontácii došlo v prípade sušienok poliatych čokoládou. Hoci už na prvý pohľad ide o nie príliš diétne raňajky alebo desiatu, tento istý druh keksíkov má aj svoju light verziu. Zatiaľ čo v bežnom balení nájdete sušienky s obsahom 85 kalórií, v „odľahčenej“ forme prijmete 77 kalórií. Rozdiel je teda priam alarmujúco zanedbateľný – predstavuje len 8 kalórií, ktoré spálite za menej ako minútu plávania či behu.


Mohlo by vás zaujímať: Vyjedáte chladničku, hoci vôbec nie ste hladní? Vieme, ako s tým prestať!


Ako je to s jogurtmi?

Mliečne výrobky na čele s jogurtmi patria medzi veľmi obľúbené pochúťky aj v našich končinách. Skúšali ste ich niekedy porovnávať? V tégliku štandardnej Activie nájdete 123 kalórií. Nízkotučný jogurt, ktorý pod vlastnou značkou ponúka obchodný reťazec Tesco, však obsahuje o 7 kalórií viac. Tajomstvo aj tentoraz spočíva práve v sacharidoch. V odtučnenom Tesco jogurte sa nachádza 20.2 g cukru, čo zodpovedá až štyrom čajovým lyžičkám. V klasickej Activii je obsah cukru na úrovni 16.9 g.

Vo vedomostiach je čo doháňať

Do spomínaného výskumu sa zapojilo až 1005 nakupujúcich. Len 16% z nich pritom správne zodpovedalo otázku, čo vlastne pojem „nízkotučný“ znamená. Podľa oficiálnych noriem obsah tuku v takomto potravinovom výrobku nesmie presiahnuť 3%. V tom prípade by však mnohé jogurty nemohli v obľúbenosti konkurovať smotanovým verziám, a preto výrobcovia rozdiely doháňajú sacharidmi, emulgátormi a náhradnými sladidlami. O niečo benevolentnejšie sú značenia ako „light“, „lite“ (odľahčený) alebo „so zníženým obsahom tuku“. Všetky tieto názvy na obale znamenajú, že produkt obsahuje o 30% menej tuku ako jeho bežná variácia. Ak obsah tuku prevýši 20 gramov na 100 gramov, vtedy sa výrobok označuje ako „plnotučný“.


Mohlo by vás zaujímať: Priveľa cukru škodí každému: Zbavte sa závislosti na sladkom čo najskôr


Ako sa v obchode nedať oklamať?

„Zákazníci si siahajú po nízkotučných a light výrobkoch v domnienke, že ide o zdravší výber. Náš prieskum ale preukázal, že v mnohých prípadoch tieto produkty nespĺňajú zdravý imidž,“ vysvetľuje Richard Lloy, výkonný riaditeľ spoločnosti, ktorá štúdiu realizovala. A čo radí spotrebiteľom, ktorí nechcú sadnúť na lep výrobcom? „Naším odporúčaním je, aby si zákazníci starostlivo preštudovali etikety s nutričnými hodnotami na jednotlivých výrobkoch.“


Kupujete aj vy v rámci zdravého životného štýlu nízkotučné výrobky? Pomáhajú vám chudnúť? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame