Kvalitný spánok zaručený: Obilné vankúše patria do modernej spálne

Vankúš

thinkstockphotos.com

Vankúše plnené obilnými plevami sú prírodnou alternatívou k vankúšom plneným syntetickými materiálmi. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam si získavajú obľubu u detí i dospelých, kto takýto vankúšik skúsi, nedá naňho dopustiť. Najčastejšie sa vankúše plnia plevami (vrchnými obilnými šupkami zrna) zo špaldy a pohánky. Spoznáte ich ľahko hmatom, čuchom a podľa typického šušťania, ktoré sprevádza premiestňovanie pliev vo vankúši pri zmene polohy. Vankúše sa používajú na relaxáciu, pri cvičení, cestovaní i na každodenný spánok.

Výborná opora

Vankúše naplnené tisíckami drobných šupiek majú vynikajúcu schopnosť rozložiť sa pri pôsobení tlaku, ak si na ne ľahnete alebo sa podopriete. Nestlačia sa ako molitan či dutinkové vlákna, ale premiestnením sa prispôsobia vašej polohe a zároveň dobre podopierajú hlavu, krk a ramená. Takáto opora pôsobí príjemne mäkko a pritom vám umožní pohodlný a zdravý spánok aj uvoľnenie svalstva. Tým pôsobí ako prevencia pred bolesťami hlavy, ramien či krčnej chrbtice, predchádza nočnému budeniu a zabezpečuje hlboký nerušený spánok.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Ideálne pre zdravie

Prírodné zloženie náplne vo vankúši má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Obilné šupky sa získavajú z obilia po zbere mletím, odstraňujú sa zo zrna v procese potravinárskeho spracovania. Obsahujú celulózu a minerály – hlavne draslík. Sú maličké a pri presýpaní vo vankúši jemne masírujú. Množstvo vzduchových medzierok medzi plevami vo vankúši umožňuje dostatočné prúdenie vzduchu a pri spánku sa vytvára vhodná mikroklíma. Okrem toho jemné šuchotanie šupiek pôsobí upokojujúco pri zaspávaní. Jednotlivé zložky pliev sa uvoľňujú pri kontakte s teplom ľudského tela, príjemne voňajú a ovplyvňujú imunitné procesy, trávenie a vylučovanie, pomáhajú pri migréne, návaloch tepla sprevádzajúcich klimaktérium. Pôsobia priaznivo pri zápaloch čelových a prínosových dutín

Pre alergikov aj astmatikov

Špalda a pohánka sú obilniny, pri pestovaní ktorých sa nepoužíva chemické ošetrovanie, preto sú vrchné šupky zo zŕn – plevy vhodné na plnenie vankúšov. V plevách nežijú roztoče ako v perí, vankúše plnené obilnými šupkami sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Vďaka množstvu mikropriestorov naplnených vzduchom náplň nevlhne a pravidelným pretriasaním a vetraním plevy uvoľňujú vlhkosť odobratú z potu a vydychovaného vzduchu počas spánku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bolesti krčnej chrbtice: Prečo vznikajú a čo všetko vám môže pomôcť?


Zohrejú vaše kĺby

Obilné vankúše dobre akumulujú teplo a následne ho dostatočne dlhú dobu udržiavajú. Nahriať sa dajú na slnku, na radiátore, v mikrovlnke, alebo v elektrickej rúre. Nahrievanie na slnku pôsobí zároveň dezinfekčne. Prikladanie teplého obilného vankúšika pomáha ako suché teplo a prináša úľavu, ak vás trápia:

  • bolesti kĺbov alebo reuma
  • menštruačné bolesti
  • dna
  • prechladnutie
  • ochorenia uší, očí a zubov
  • kŕče a svalové napätie

Šetrné k prírode

Vankúše plnené obilninami sú ekologické a šetrné k prírode. Plevy ako odpadový produkt nachádzajú takto svoje využitie a šetria energiu i suroviny potrebné na výrobu syntetických náplní. Vankúše s obilnými šupkami majú životnosť asi 3 roky, po opotrebovaní je potrebné náplň vymeniť. Použité šupky sú prírodné, čiže sa dajú kompostovať a nezaťažujú pri rozklade životné prostredie. Novú náplň je dobré nasypať do vankúša doplna, po pár týždňoch používania sa šupky usadia, a tým sa tvrdosť vankúša zmení. Tí zručnejší si jednoducho ušijú vankúšik aj doma, náplň sa dá kúpiť u niektorých pestovateľov a spracovateľov obilia, v obchodoch so zdravými prírodnými výrobkami, dostať ju aj na rôznych remeselných jarmokoch.


Máte skúsenosti s používaním obilných vankúšov? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame