Ľalia, gerbera či tulipán? Vyberte správny kvet na správnu príležitosť

Kvety

thinkstockphotos.com

Tradícia obdarovávania blízkych či známych kvetmi sa údajne začala už v 16. storočí vo Veľkej Británii. Rôzne druhy kvetov, ich farby, dokonca aj tvar kytice symbolizujú rôzne skutočnosti a hodia sa na rôzne príležitosti. Aby ste v správnej chvíli vybrali tie správne kvety, inšpirujte sa týmito radami.

Na farbe záleží

Možno si to často ani neuvedomujeme, no rôzne predmety a tovary sú označované farbami, ktoré podvedome vnímame, a tak sa nám ich významy aj zapisujú do pamäti. Tak napríklad pri nedávnych výskumoch, ktoré viedli k popísaniu psychologického významu farieb, najviac ľudí pripísalo zelenú farbu jemne perlivej minerálke, fialovú perlivej a modrú neperlivej minerálke. Ako teda vedci popísali význam faireb?

  • Biela – je farbou čistoty a symbolizuje nevinnosť, večnosť, mier, no taktiež prázdnotu. Psychologicky je biela výrazom uvoľnenia, oslobodenia od všetkých prekážok. Predstavuje absolútnu slobodu pre všetky možnosti a zároveň vyjadruje vernosť.
  • Červená – je farbou vzrušenia, agresie, životnej sily, lásky. Je to energická farba, ktorá spôsobuje veľa emócii buď v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Vo vzťahu prebúdza túžbu a vášeň. Obľubujú ju najmä ľudia, ktorí dokážu prejavovať nežnosť a lásku.
  • Ružová – je farba jemnosti, harmónie, romantiky a lásky. Vyjadruje nevinnosť a priateľstvo, je opakom vášnivej sýtej červenej. Obľubujú ju najmä citlivé a romanticky založené duše.
  • Žltá – je farba energie, pozitívneho postoja, radosti a nádeje. Kultúrne je však spájaná so závisťou a môže symbolizovať nenaplnenú lásku.
  • Oranžová – je farbou kreativity, optimizmu a radosti. Spája v sebe vlastnosti červenej a žltej farby, a tak vyjadruje energiu a pozitívny postoj.
  • Fialová – je farbou citlivosti, duchovnej sily, tajomnosti a znepokojenia. Obľubujú ju najmä senzitívni a kreatívni ľudia. Darovaním fialového kvetu vyjadrujete úctu a obdiv.
  • Zelená – je pozitívna farba, pripomína prírodu, niečo zdravé, prirodzené. Pôsobí upokojujúco a vyjadruje optimizmus a životnú silu.

Mohlo by vás zaujať: Blíži sa vaše výročie svadby? Prekvapte polovičku originálnym nápadom!


Čo vyjadrujete?

Pokiaľ chcete obdarovanému vyjadriť lásku, pouvažujte nad červenou, ružovou alebo fialovou ružou. Pokiaľ ho však príliš neobľubujete a napriek tomu ste sa rozhodli darovať mu kvety, zvoľte žltú farbu, napríklad hortenzie. Priateľstvo môžete vyjadriť ružou v ružovom odtieni alebo orchideou. Ak váš vzťah charakterizuje vášeň, zvoľte sýto červenú ružu alebo oranžovú ľaliu, ktorá vyjadruje túžbu po obdarovanom človeku.

Pri narodeninách je pestrosť namieste

Pokiaľ má váš blízky narodeniny, vhodná je pestrá a veselá kombinácia farieb a rôznych druhov kvetov. Pouvažujte nad klasickými ružami, ale aj ľaliami, tulipánmi, konvalinkami, margarétkami, orchideami, slnečnicami. V takomto prípade sa florista pokojne môže inšpirovať modernými trendmi, popustiť uzdu fantázii a zakomponovať aj menej zvyčajné prvky.


Mohlo by vás zaujať: 11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!


Na svadbu krémový luxus

Ak sa však chystáte gratulovať na svadbu, zvoľte radšej jednofarebnú krémovú kyticu, prípadne rôzne odtiene jednej farby, kytica tak bude pôsobiť romantickejšie. Hodia sa skôr luxusnejšie vyzerajúce kvety. Vhodné sú biele ľalie, samozrejme ruže, kálie alebo pivónie. Pokiaľ ste však nevestou, odporúčame kombináciu jemných farieb ako sú ružovo-fialovo-biele kytice a podobne. Pôsobia romanticky a v kombinácii s bielymi šatami nevzniká rušivý kontrast.

Smútok v reči kvetov

Ak potrebujete veniec na pohreb, rozhodujúci je najmä vek zosnulého. Pre starších zosnulých sú vhodné okrúhle alebo oválne vence krémovej, žltej či bielej farby ako sú gerbery, narcisy, antúrie či ruže. Ak ide o mladšieho zosnulého, veniec môže byť v tvare srdca alebo dokonca anjelského krídla. Vhodné sú v takom prípade orchidei, ľalie a tiež ruže.


Ktoré druhy kvetov máte najviac v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame