Letničky alebo trvalky? Ako si vybrať, ktoré najviac ROZŽIARIA vašu záhradu snov?

letničky alebo trvalky vysadené v kvetinovom záhone

Pre väčšinu záhrad je kombinácia trvaliek a letničiek ideálna (Zdroj: Freepik/yuliapetrova)

Záhrada je ako maliarske plátno – s každou sezónou ponúka novú paletu farieb, tvarov a nálad. Pri plánovaní výsadby v jej okrasnej časti sa zvyčajne nevyhneme základnej otázke: letničky alebo trvalky? Ktoré kvety prinesú viac radosti, a ktoré si vyžadujú menej práce? Každý typ má svoje výhody aj nevýhody a výber závisí nielen od estetického cítenia, ale aj od času, priestoru či cieľov, ktoré od záhrady očakávate.

Letničky kvitnú už v prvom roku a počas leta spoľahlivo očaria explóziou farieb, no ich život je krátky a o rok treba začínať odznova. Trvalky naopak potrebujú viac trpezlivosti, no ak sa im darí, pretrvávajú celé roky a krásou kvetov odmenia rok čo rok. Ako sa rozhodnúť, ktoré sa hodia práve do vašej záhrady? V tomto článku vám poradíme, ako sa vedieť rozhodnúť, či sa k vaším záhradníckym cieľom najlepšie hodia letničky alebo trvalky. Dozviete sa aj, ako si vybrať – a prečo môže byť najlepšou voľbou ich kombinácia.

V článku sa dočítate:

Keď sa vyberiete do záhradného centra alebo pestovateľskej škôlky, rozmanitosť druhov, tvarov a farieb kvetov môže byť neraz ohromujúca. Základnou a užitočnou znalosťou pri rozhodovaní sa, ktoré kvety kúpiť je rozpoznať, že niektoré spomedzi tých kvetov sú letničky. Znamená to, že kvitnú iba jednu sezónu a už v nasledujúcom roku ich bude potrebné nahradiť novými. Iné kvety sú trvalky, ktoré sa budú vracať rok čo rok.

Každý druh rastliny má svoje výhody aj nevýhody, je ale niekoľko vecí, ktoré je dobré mať na pamäti, skôr ako sa bezhlavo pustíte do nakupovania rastliniek do svojej záhrady. Správne rozhodovanie medzi letničkami a trvalkami závisí najmä od cieľov, ktoré chcete vo svojej záhrade dosiahnuť, od množstva času, ktorý chcete investovať a tiež od štýlu, ktorý je vám blízky.

„Textúrne bohaté lístie trvaliek vyzerá skvele v kontexte nápadných kvetov sezónnych letničiek,“ hovorí záhradná expertka Linda Vater. „A keď sú vysadené spolu, menšie letničky profitujú z vizuálneho objemu a stability väčších, dobre zakorenených trvaliek.“

Krátka sezóna, ale veľký efekt letničiek

Okraje záhonov, predzáhradky či letné výsadbové experimenty? Letničky sú ideálnou voľbou všade tam, kde cieľom výsadby je rýchle a intenzívne kvitnutie, pravidelná obmena farieb. Využijete ich najmä, ak preferujete možnosť každý rok tvoriť nový vizuálny dojem záhrady, alebo ak potrebujete sezónnu výsadbu s okamžitým efektom. Ak sa budete rozhodovať, či záhradu zaplniť jednoročnými kvetmi, v porovnaní s výberom trvaliek to prináša nasledujúce možnosti:

Výhodou pestovania letničiek je:

  • Rýchly efekt a dlhé obdobie kvitnutia. Letničky zakvitnú často už o pár týždňov po výseve. Hoci sú to jednoročné kvety, ktoré svoj životný cyklus dokončia v tej istej sezóne, počas niekoľkých týždňov až mesiacov dokážu produkovať veľké množstvo kvetov a do záhrad prinášajú bohaté farby počas celej sezóny. Mnohé letničky ako petúnie, cínie, muškáty a begónie kvitnú celé leto. Od neskorej jari do skorej jesene a často až do prvých mrazov.
  • Veľký výber farieb a tvarov. To je skvelé najmä pre rôzne sezónne kombinácie a výsadby do kvetináčov aj záhonov. Za výhodu možno považovať tiež rýchle „vyfarbenie“ záhrady. Keďže letničky často kvitnú už vtedy, keď ich kupujete, takmer okamžite sú pripravené na efektívne rozžiarenie výsadby či záhonov.
  • Možnosť meniť štýl každý rok. Ideálna možnosť najmä pre tých, ktorí radi experimentujú a menia dizajn podľa aktuálnych trendov a preferencií. Letničky sú veľmi obľúbené pre kvetinové záhrady, ktoré sa každý rok menia. S letničkami dokážete vysnívané zmeny zrealizovať už aj za jediný deň. Veľmi rýchlo tak môžete mať kvitnúcu nielen záhradu, ale i terasu, balkón alebo kvetináče na vonkajších okenných parapetoch.
  • Možnosť vyskúšať nové farebné schémy a záhradné návrhy. Keďže letničky vydržia iba jednu sezónu, bez dlhodobých záväzkov si dokážete vyskúšať kompozície s dominanciou napríklad len jednej, dvoch alebo i viacerých farieb. Rovnako ich môžete využiť na vyplnenie prázdnych miest v existujúcom záhone. Vďaka tomu budete mať lepšiu predstavu o tom, akú rastlinu tam chcete umiestniť natrvalo s ohľadom na farebnosť, druh alebo veľkosť.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Spestrite svoje jedlá a vdýchnite do nich dávku jari: Jedlé KVETY nie sú len elegantné, ale aj zdravé

Nevýhodou pestovania letničiek je:

  • Nutnosť opakovania výsadby každý rok. S príchodom jari a novej sezóny si to vyžaduje viac práce a plánovania výsadby.
  • Väčšia spotreba osiva alebo sadeníc letničiek. Preferencia letničiek v porovnaní s trvalkovou výsadbou môže náklady na vašu záhradu časom finančne predražiť. Hoci letničky si zvyčajne kúpite o niečo lacnejšie ako trvalky, budete si ich musieť kupovať každý rok. Takže hoci teraz možno zaplatíte menej, časom ale viac.
  • Náročnejší štart do sezóny. Pestovanie zo semien môže byť prácne, keďže niektoré druhy vyžadujú predpestovanie v interiéri, neskoršie presádzanie a opatrnú postupnú aklimatizáciu.
  • Citlivosť na sucho a výkyvy počasia. Nakoľko letničky majú plytší koreňový systém, horšie odolávajú horúčavám, rýchlejšie môžu strácať vitalitu a potrebujú častejšie zalievanie. Hoci väčšina z nich uprednostňuje skôr vlhké podmienky, pri nadmernom zalievaní majú tendenciu ľahko hniť.
  • Viac ich napádajú škodce. Letničky sú náchylnejšie na slimáky, vošky a rôzne iné škodce.
letničkový farebný záhon
Čaro letničiek spočíva v rozmanitosti a neúnavnom kvitnutí (Zdroj: Freepik/wirestock)

Do akej záhrady sa letničky hodia najviac?

  1. S dôrazom na intenzívny efekt leta, letnej sezóny a výrazných farieb.
  2. Do črepníkovej balkónovej a terasovej výsadby.
  3. Majiteľom záhrad, ktorí radi výsadbu obmieňajú podľa trendov a farebných schém.

Trvalkový základ záhrady vydrží roky

Zatiaľ čo letničky prepožičiavajú výsadbám okamžitú farebnosť, trvalky ponúkajú niekoľko výhod pre krásnu záhradu po celý rok opakovane. Trvalky na rozdiel od krátkodobých letničiek opakovane rastú veľa rokov, niekedy až desaťročia a vďaka svojej dlhodobej životnosti sú obľúbenou voľbou najmä pre stredové línie v kompozícií rastlín. Ak preferujte stabilnú záhradu a v nej záhony, ktoré nemusíte každoročne odznova zakladať, alebo ak snívate o prírodne ladenej kompozícii plnej čmeliakov, včiel a motýľov, trvalky sú vždy tou správnou voľbou.

Výhodou pestovania trvaliek je:

  • Sú nákladovo efektívnejšie. Hoci pri nákupe bývajú zvyčajne drahšie ako letničky, z dlhodobého hľadiska trvalky ponúkajú lepšiu investíciu, pretože ich nebudete musieť každý rok pravidelne obmieňať. Pri výbere trvaliek do záhrady myslite aj na to, že niektoré druhy vydržia na rovnakom stanovisku oveľa dlhšie ako iné.
  • Väčšia efektivita v hospodárení s vodou. Po zakorenení bývajú pestovateľsky samostatnejšie a akonáhle sa po výsadbe „uchytia“, často potrebujú menej vody, ale aj hnojenia a starostlivosti ako letničky. To znamená, že môžu pomôcť nielen znížiť spotrebu vody v záhrade, ale vedia lepšie odolávať náročným podmienkam horúcich letných dní. Záťaž pri zalievaní pomáha znížiť aj výber pôvodných trvaliek, ktorých pestovanie je vo vašej lokalite už rokmi overené. Vďaka hlbšiemu koreňovému systému lepšie odolávajú suchu, spevňujú pôdu, zadržiavajú vodu a prispievajú k zdravej štruktúre pôdy.
  • Vytvárajú pevnú a stálu štruktúru záhrady. Záhonom dodávajú základný tvar a kompozíciu, okolo ktorej môžete obmieňať sezónne rastliny podľa chuti.
  • Zaujímavé sezónne premeny. Niektoré trvalky (napr. okrasné trávy, echinacea, astry) sú zaujímavé nielen počas kvitnutia, ale aj na jeseň či v zime, keď nadobúdajú inú textúru a farbu.
  • Priťahujú opeľovače a vytvárajú ekologicky hodnotné prostredie. Sú dôležitou súčasťou potravy pre včely, čmeliaky, motýle a iné opeľovače a prirodzene podporujú biodiverzitu záhrad.
  • Zanechávajú menší ekologický odtlačok a prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy. Tým, že sa nemusia každoročne siať, presádzať, baliť ani prevážať, znižuje sa spotreba plastov, rašeliny, paliva i emisií.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako odstrániť BURINU tak, aby vás to nestálo ani cent? Riešenie nájdete v kuchyni!

Nevýhodou pestovania trvaliek je:

  • Niektoré kvitnú len krátke obdobie. Ak záhon vysadíte prevažne trvalkami, ktoré budú plne zakvitnuté len niekoľko týždňov v roku, bez dôkladného plánovanie bude výsadba zvyšok sezóny pôsobiť fádne.
  • Náročnejšie plánovanie kombinácií. Kvôli rôznemu času kvitnutia môže byť ťažšie dosiahnuť celosezónny efekt bez podrobnej znalosti druhov a ich cyklov.
  • Riziko „uhynutia“. Niektoré druhy, hoci sa považujú za trvalky, sú krátkoveké a po pár rokoch môžu úplne zmiznúť zo záhonu, najmä ak sa nerozmnožujú samovýsevom. Trvalky bývajú v porovnaní s letničkami niekedy menej flexibilné. Ak im nevyhovuje pôda alebo svetelné podmienky, jednoducho sa neujmú alebo rastú zakrpatene.
  • Kým sa rozrastú potrebujú viac času. Keďže tieto rastlinky sa zo semien často pestujú pomalšie, mnohí radšej volia možnosť zakúpenia malej sadenice. Inou rýchlejšou možnosťou je získať trvalky od susedov alebo priateľov, ktorí potrebujú preriediť ich prerastenú výsadbu. Po roku alebo dvoch, keď vaše trvalky dospejú, ich môžete tiež delením rozmnožiť a zaplniť tak svoju záhradu bez toho, aby ste minuli viac peňazí. A tu sa pôvodne nevýhoda pri troche pestovateľskej trpezlivosti v podstate mení na výhodu.
  • Expanzia až zarastanie. Niektoré trvalky sa po rokoch rozrastú až príliš, čím môžu „dusiť“ v raste susedné rastliny, prípadne sa šíria tam, kde ich nechcete. Mnohé druhy treba po pár rokoch vybrať, rozdeliť a znovu vysadiť, aby si zachovali vitalitu. Inak sú menej vitálne alebo môžu až prestať kvitnúť.
záhon s trvalkami
Trvalky sú stabilnou istotou záhrady, menia sa s ročnými obdobiami a prinášajú harmóniu (Zdroj: Freepik/ordasitat)

Do akej záhrady sa trvalky hodia najviac?

  1. Sú univerzálne a vyniknú takmer všade, svedčia akejkoľvek záhradnej výsadbe – modernej, minimalistickej, tak aj kvetinovým lúkam a predzáhradkám.
  2. Do prírodných, vidieckych či ekologických a nízko údržbových záhrad, pričom pôsobia harmonicky a prirodzene ladia aj s okolitým prostredím.
  3. Môžu slúžiť aj ako ochranný predel, podrast pod stromy, výplň trávnika či ako súčasť trvalo kvitnúcich pásov v prírode blízkej výsadbe.
  4. Do svahovitých záhrad, v ktorých vďaka hlbšiemu koreňovému systému ideálne pomáhajú spevňovať svah.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
MÁJOVÉ záhradné práce rozhodnú o úrode a kráse kvetov: ČO ROBIŤ, keď záhrada rozkvitne a motyka nestíha?

Preferujete vo vašej výsadbe letničky alebo trvalky?

Miešanie letničiek a trvaliek

Hľadáte ideálne riešenie? Kombinujte! Hoci letničky aj trvalky majú svoje výhody i nevýhody, tie najpôsobivejšie záhradné výsadby pravdepodobne zahŕňajú obe. Mixovaná výsadba letničiek a trvaliek v záhonoch môže poskytnúť tú najlepšiu kombináciu bohatých kvetov a dlhotrvajúcej štruktúry. Ak medzi vyššie trvalky umiestnite nižšie letničky, môžete takto vyplniť nielen prázdne miesta, ale záhonom dodáte viac farebnosti. Pre väčšinu záhrad je kombinácia trvaliek a letničiek najefektívnejšia – a to i s ohľadom na vynaložené náklady a úsilie.

Viete, že najkrajšie záhrady často vznikajú práve spojením letničiek a trvaliek?

  1. Trvalky vytvoria pevný rámec a sezónnu kontinuitu.
  2. Letničky dodajú intenzívnu farbu, výplň i flexibilitu.

Náš záhradnícky tip: Výsadbu si ideálne môžete naplánovať aj podľa toho, čo práve kedy kvitne. Niektoré trvalky kvitnú skoro (napr. pľúcnik, bergénia…), iné neskôr (rudbekie, echinacei, astry, rozchodníky…). Letničkami dokážete zakryť „medzery“ medzi rozdielnymi vlnami kvitnutia. Ak chcete letničky bezproblémovo zakomponovať do záhonu trvaliek, skúste ich zasadiť na viac ako iba na jedno miesto. Páči sa vám niektorá výrazná farba, ktorou dominujú mnohé letničky? Strategicky ich rozmiestnite po celej záhrade tak, aby jasnými farbami pútali pozornosť v celom priestore a neupriamovali pozornosť iba na jednu oblasť.

V záhone je miesto pre rozmanitosť

Či už si vyberiete letničky pre ich explóziu farieb a rýchly efekt, alebo trvalky pre ich spoľahlivosť a nenáročnosť, vždy záleží na tom, čo od svojej záhrady očakávate. Možno túžite po okamžitom výsledku, možno po prírodnej harmónii s minimom zásahov. A možno po oboch. Nebojte sa kombinovať! Práve spojenie trvaliek s letničkami môže vytvoriť záhon, ktorý bude žiariť celé leto, lákať motýle a zároveň v pohode zvládne aj suchšie obdobia. Vaša záhrada totiž nemusí byť dokonalá podľa učebníc. Stačí, ak bude vaša – a rozkvitnutá tak, ako si to želáte vy.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Bhg.com, Gardeningknowhow.com, Realsimple.com
Odporúčame