Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?

koncelária

sxc.hu

Hoci v našich zemepisných šírkach sa letná sezóna blíži zatiaľ pozvoľna, po minulé roky má s tropickými horúčavami skúseností snáď každý z nás. Pokiaľ máme stráviť pracovný deň s extrémne vysokými teplotami v kancelárii, často dochádza k vyhroteným situáciám. Zistite, ktoré kroky vám čas medzi štyrmi stenami pomôžu aj za takýchto podmienok prežiť. Šplhajúca sa ortuť na teplomere nemusí vo vnútri znamenať katastrofu.

Večné hádky pre klimatizáciu

Patríte k šťastlivcom, ktorí majú na pracovisku nainštalovanú klimatizáciu? To ešte neznamená, že máte vyhraté. Klimatizácia je totiž nielen počas letných dní príčinou najčastejších sporov medzi kolegami. Potvrdzujú to aj skúsenosti pani Ivony (43): „Som zimomravá a studený vzduch z klímy mi vyslovene nerobí dobre. Musím používať kvapky do očí, z času na čas mám upchatý nos. Zvyšok kolektívu na to však príliš veľký ohľad neberie.“ Je pravdou, že u precitlivených ľudí môže klíma dráždiť oči, vyvolať zápal očných spojiviek, bolesti hlavy, krčnej chrbtice či byť pôvodcom nádchy a zapálených dýchacích ciest. V kanceláriách je preto prípustná teplota od 20 do 27°C, aj to je však stále pomerne široký rozptyl. Aby ste sa vyhli hádkam, vyskúšajte nasledovné tipy:

  • zvoľte vhodnú obuv – ak vám je horúco, voľte odvetrané topánky (s dierkami alebo len sandále s remienkami). Pocit prepotených nôh vám totiž na komforte rozhodne nepridá. Ak vám v práci, naopak, príliš fúka na nohy, pokojne sa prezujte do celokoženej alternatívy. V zásade však platí, že umelým materiálom by ste sa mali vyhýbať. Nielen pre váš osobný pocit, ale tiež prípadný zápach.
  • oblečenie musí byť vzdušné – ľahké košele a blúzky z chladivých materiálov by mali byť samozrejmosťou. Ak vám však klíma prekáža, nehanbite sa doniesť si ľahký sveter prípadne šatku, či pančuchové nohavice. Pre tých, ktorí sa zas nadmerne potia, je vhodné mať aspoň jednu čistú košeľu vždy v zásobe.
  • pokúste sa vymeniť si miesto – pokiaľ máte pracovný stôl v blízkosti klimatického zariadenia, poproste o výmenu s niekým, komu je stále veľmi horúco

Mohlo by vás zaujímať: Trend otvorených kancelárií: Ako prežiť dusnú pracovnú atmosféru?


Ako vetrať?

Keďže klimatizácia je pri otvorených oknách neúčinná, prísun čerstvého vzduchu treba zabezpečiť hneď ráno, keď vzduch ešte nie je príliš zohriaty. Aby ste sa vyhli skleníkovému efektu, žalúzie majte najmä počas pravého poludnia zatiahnuté.

Ako si poradiť bez klímy?

Dôležitú úlohu zohráva dohoda so zamestnávateľom. V rámci nej môžete navrhnúť efektívne rozmiestnenie stojanových ventilátorov, prípadne upravenie pracovného času. V mnohých kolektívoch zamestnanci radšej chodia do práce skôr a tiež skôr odchádzajú, prípadne si berú prácu domov. Riešením môže byť tiež dlhšia obedná pauza, ktorú dobehnete v podvečerných hodinách. Využiť ju môžete na osvieženie na plavárni.


Mohlo by vás zaujímať: Zostávate v robote pridlho? Pozor na tieto riziká


Pitný režim na nezaplatenie

Povinnosť zabezpečiť dostatočný prísun tekutín počas horúčav zamestnávateľom už, našťastie, stanovuje zákon. Či už dostávate fľašu minerálky na deň alebo máte zásobník s pitnou vodou, tekutiny striedajte. Dôležité je vypiť dva až tri litre (v závislosti od hmotnosti), zloženie však musí byť pestré. Čistú vodu si môžete dochutiť citrónom, nezabúdajte však ani na bylinkové čaje. Keďže káva má diuretické účinky, jej pitie radšej obmedzte.

Príjemná vôňa je základ

Aby ste sa počas dňa cítili stále sviežo a tiež aby ste svojím osobným pachom neznepríjemňovali život kolegom, nezabudnite na deodorant či antiperspirant. Ak sa potíte naozaj dosť, nechávajte si jeden aj v robote. Určite je to lepšie, ako stráviť hodiny premýšľaním nad tým, či vás kolega alebo kolegyňa „cítia“. V drogérii sú dostupné aj menšie balenia na cestovanie, ktoré nezaberú príliš veľa miesta. Ak trpíte návalmi tepla, pomôcť môže malý ventilátor na baterky. Na celodenné používanie je nevhodný, ako prvá pomoc však nie je na zahodenie. Najmä dámam poslúži aj štýlový vejár. Príjemne osvieži aj rozprašovač so studenou vodou, ktorou sa môžete raz za čas občerstviť.


Mohlo by vás zaujímať: Zaspávate v práci nad klávesnicou? Skúste tieto rady proti únave


Na tanieri s ľahkosťou

Zeleninový šalát, jemné hydinové mäso alebo ryby, prípadne všetko, čo je ľahko stráviteľné. To všetko by malo tvoriť vaše letné menu najmä v časoch horúčav. Zaťažovať organizmus zložitým trávením totiž nie je na mieste. Vyprážané a príliš kalorické jedlá nás totiž dokážu odrovnať rovnako, ako keby sme za celý deň do úst nič nevložili. Ideálnym dezertom je kopček zmrzliny, čerstvé ovocie alebo vychladený kyslomliečny výrobok.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame