Zvyknete vysadiť antibiotiká, keď sa cítite lepšie? Odborník ozrejmuje, prečo je to chyba!

chorá žena

Pre toto sychravé obdobie je príznačný nárast respiračných ochorení (Zdroj: Freepik/klingsup)

Predpísanú liečbu antibiotikami by ste podľa odborníka nemali prerušiť ani v prípade, keď vám je lepšie. Najdôležitejšie je dodržiavať časové rozostupy medzi jednotlivými dávkami. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) to pripomenul na sociálnej sieti.

Dodržiavajte čas užitia dávky liekov

Ústav zdôraznil, že antibiotiká majú pacienti užívať, len keď ich predpíše lekár. „Nevyvíjajte na lekára nátlak, ak vám antibiotikum nechce predpísať. Takisto nežiadajte lekárnika, aby vám antibiotikum predal, ak nemáte lekársky predpis,“ ozrejmil. Najúčinnejšie baktérie zneškodníte podávaním antibiotík počas určenej doby. Určite by ste teda nemali ukončovať liečbu skôr.

„V prípade predčasného ukončenia liečby nestihnú antibiotiká zlikvidovať všetky baktérie, čo môže mať za následok návrat infekcie a rovnako aj vznik antibiotickej rezistencie,“ upozornil ústav. Antibiotikum je účinné len vtedy, keď sa v tele nachádza v určitej dávke, ktorú je potrebné udržiavať. Aj preto je dôležité dodržiavať rozostupy medzi jednotlivými dávkami.

„Ak dávku lieku neužijete včas, dôjde k poklesu koncentrácie antibiotika a následne k zníženiu jeho účinnosti,“ vysvetlil ŠÚKL. Pripomína tiež, že mnohým ochoreniam sa dá predchádzať, pričom základom je správna hygiena rúk a absolvovanie povinných očkovaní.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame