Egreše netreba prehliadať: Takto ich konzumáciou prospievate vášmu zdraviu!

V bobuľkách egrešov sa skrýva množstvo výživných látok (Zdroj: Freepik/timolina)

Egreše patria medzi trochu prehliadané druhy bobuľového ovocia, no aj napriek tomu majú ich kríky miesto v mnohých záhradách. Keďže začínajú tieto šťavnaté plody práve dozrievať, pripravili sme pre vás článok o ich pozitívnych účinkoch na zdravie. Vďaka obsahu rôznych prospešných látok sú odborníkmi považované za výživovo hodnotnú potravinu.

Čo egreše obsahujú?

Egreše majú nízky obsah kalórií – 49 na 100 g, no napriek tomu sú nabité dôležitými prvkami. Sú skvelým zdrojom vitamínov A a C, kremíka, draslíka, magnézia či mangánu. Už 150 g denne pokryje polovičnú dávku vitamínu C, ktorý okrem iného dokáže bojovať so zápalmi v tele.

V ich šupke sa navyše nachádzajú antioxidanty, ktoré chránia bunky v ľudskom tele pred oxidačným stresom. Oxidačný stres spôsobuje rozvoj kardiovaskulárnych ochorení, ochorení obličiek, rakoviny, cukrovky či reumatoidnej artritídy. Antioxidanty navyše podporujú silnú imunitu.

Znižujú riziko vzniku srdcových ochorení a cukrovky

Zelené či fialkové bobuľky dodajú telu množstvo vlákniny. Tá zohráva podstatnú úlohu v zdraví tráviaceho traktu a pravidelnosti pohybov čriev. Konzumáciou egrešov podporíte svoje trávenie, čím znížite riziko vzniku zápchy. Egreše zároveň prečisťujú a detoxikujú črevá. V kombinácii s vyváženou stravou a cvičením môžu byť preto užitočným pomocníkom v snahe schudnúť.

Pravidelná konzumácia potravín bohatých na vlákninu, hlavne tú rozpustnú, sa spája so znížením rizikom vzniku srdcových ochorení. Egreše sú tiež zdrojom draslíka. Táto kombinácia zdravých prvkov tak predstavuje vhodnú výživu potrebnú na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

V egrešoch sa ukrýva aj dávka magnézia. Výber potravín bohatých na magnézium môže prispieť k lepšiemu regulovaniu glukózy v tele, čím sa zníži riziko vzniku cukrovky. Egreše obsahujú aj kyselinu chlorogénovú, ktorá spolu s vlákninou dokáže spomaliť vstrebávanie sacharidov a znížiť hladinu cukru v krvi po konzumácii škrobových jedál. Pacienti, ktorí už cukrovku majú, by si však mali dávať pozor na porcie skonzumovaného ovocia. Aby sa im rýchlo nezvýšila hladina cukru v krvi, mali by spolu s ovocím zjesť aj zdroj bielkovým, napríklad za hrsť orechov.

Doprajte si v lete čerstvé egreše (Zdroj: Pixabay/Pipsimv)

Na pevné cievy a zdravé oči

Kremík je potrebný na tvorbu a udržanie pevného cievneho systému. Egreše preto účinne pôsobia na poškodené alebo oslabené tepny a žily. Pokiaľ sa vám objavili viditeľné pavučinky kŕčových žíl, týždňová egrešová kúra by mala ochabovanie cievneho systému spomaliť. Dlhodobý dostatočný príjem kremíka totiž môže mať preventívny účinok proti vzniku ochorení cievneho systému.

Vitamín A, ktorý sa nachádza v egrešoch, podporuje zdravie očí. Dokáže znížiť riziko vzniku nočnej slepoty, čiže stav, ktorý sťažuje alebo znemožňuje vidieť v relatívne nízkom, stlmenom svetle. Vitamín C navyše môže zabrániť tvorbe šedého zákalu alebo zakaleniu očných šošoviek, ktoré narúšajú zrak a videnie.

Antioxidačný účinok hrá dôležitú úlohu, pokiaľ ide o zdravie mozgu a kongitínve funkcie, ako je napríklad zlepšená pamäť. Egreše môžu dokonca ochrániť ľudí pred vznikom závažných degeneratívnych ochorení, ako je Alzeimerova choroba.

Vitamín C, ktorý ovocie obsahuje, je silným antioxidantom a má dôležitú úlohu pri tvorbe prokolagénu, čiže predchodcu kolagénu. Vďaka tomu je vitamín C podstatný pre správne hojenie rán. Zinok a vitamín E obsiahnuté v egrešoch rovnako prispievajú k schopnosti tela obnoviť bunky v pokožke.

Proti starnutiu aj na lepší spánok

Spomínaný vitamín E je významným prvkom, ktorý pomáha zdraviu pokožky. Dokáže znížiť poškodenie slnkom a zároveň podporiť produkciu kolagénu, zachovať integritu pokožky a znížiť riziko vrások. Vitamín A rovnako znižuje pravdepodobnosť ich vzniku.

Egreše obsahujú veľa draslíka a málo sodíka. Jedna šálka obsahuje 297 miligramov draslíka, no len 1,5 mg sodíka. Vďaka tomu pomáhajú uvoľňovať krvné cievy a udržať krvný tlak v normálnych hodnotách.

Magnézium (horčík), na ktorý sú egreše bohaté, sa spája so zlepšovaním kvality a trvania spánku. Egreše okrem toho pomáhajú regulovať metabolizmus a znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti.

Vitamíny v egrešoch prospievajú vlasom. Dostatočný príjem vitamínu C podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je vlasovým proteínom. Vitamín A zas chráni vlasové folikuly pred poškodením voľnými radikálmi. Vďaka tomu budú vaše vlasy pevnejšie, lesklejšie a nebudú sa vysušovať.


Pestujete v záhrade egreše?

Zdroj: plnielanu.sk, verywellfit.com, zdravopedia.sk
Odporúčame