Úspešnosť liečby Crohnovej choroby závisí aj od nastavenia mysle: O problémoch sa nebojte hovoriť včas!

pacient s lekárom

Ako sa hýbať v prípade, že pri práci často sedíte? (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Predsedníčka pacientskej organizácie Slovak Crohn Club, Veronika Ivančíková, zdôraznila, že úspešnosť liečby Crohnovej choroby závisí aj od psychického nastavenia pacienta. Pacienti sa pre vznik perianálnych fistúl často o svojom zdravotnom stave hanbia hovoriť. Organizácia preto v osvetovej kampani apeluje na pacientov, aby riešenie svojho problému neodkladali, ale konali.

Problémy neodkladajte

Pri Crohnovej chorobe ide o zápalové ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy. Najčastejšie sa vyskytuje v spojení tenkého a hrubého čreva. „Zápal postihuje stenu čreva v celej jej hrúbke a jeho výsledkom môžu byť kanáliky vyplnené hnisom, ktoré vedú z jednej slučky čreva do druhej alebo môžu viesť z čreva do močového mechúra, pošvy či kože. Tieto takzvané fistuly sa tvoria najčastejšie v análnej oblasti,“ priblížil Slovak Crohn Club.

Medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova Tibor Hlavatý uvádza, že s perianálnymi fistulami sa stretne asi tretina pacientov s Crohnovou chorobou, no pacienti sa o tom podľa neho hanbia s ošetrujúcimi lekármi hovoriť. „Fistula významne narúša intimitu a kvalitu života pacienta, práve preto je dôležité ju včas rozpoznať a začať s liečbou. Pacienti s komplikáciami by sa mali zveriť do rúk odborníkov, ktorí sa na liečbu týchto ochorení dlhodobo špecializujú,“ upozornil.

Myslite aj na psychiku

Dôležitú úlohu pri liečbe zohráva aj psychika pacienta. Podľa psychologičky Hany Bednaříkovej je ochorenie potrebné prijať. „Problémy, ktoré pacientovi v živote spôsobuje ochorenie, sa dajú vyriešiť jedine v spolupráci s lekárom. Je preto dôležité nájsť si takého lekára, ktorému budete dôverovať natoľko, aby ste s ním mohli hovoriť aj o komplikáciách, ktoré zasahujú do vašej intimity a sú vám nepríjemné,“ skonštatovala.

Strach a stigmu z ochorenia môže podľa Slovak Crohn Club pomôcť prekonať aj členstvo v pacientskej organizácii. „Ak pacient cíti potrebu, je určite na mieste vyhľadať aj psychologickú pomoc. Nie je to hanba, práve naopak, je to viac ako žiaduce,“ dodala predsedníčka organizácie s tým, že úspešnosť liečby závisí aj od toho, ako sa človek psychicky nastaví.



Odporúčame