Jav, ktorý trápi deti aj dospelých: Aké sú príčiny a spôsoby liečby plochých nôh?

žena držiaca si bolestivú nohu

Pri liečbe plochých nôh pomáha fyzioterapia i chôdza naboso (Zdroj: Freepik/psodaz)

Neriešenie zdravotného problému plochých nôh môže časom spôsobovať pacientom veľké bolesti. Typické príznaky prítomnosti tohto javu sú bolesti v členkoch, kŕče (najmä v lýtkach), kŕčové žily a bolesti nôh, bedier, bedrových kĺbov a chrbtice. V tomto článku si povieme viac o príčinách plochých nôh a aj to, čo pomáha pri liečbe.

Čo za tým hľadať – gény či dôsledok úrazu?

Príčiny plochých nôh sú rôzne, môže ísť o príčinu vrodenú alebo získanú. „V prípade chybného tvaru niektorej kosti či skupiny kostí je táto chyba vrodená. Získaná môže byť následkom ochorenia či úrazu periférnych nervov, v dôsledku detskej mozgovej obrny, reumatických ochorení či po fraktúrach. Avšak najčastejšie sa stretávame s plochou nohou v dôsledku oslabenia väzov,“ uviedla vedúca fyzioterapeutka nemocnice v Handlovej Katarína Klátiková.

Vo veľkej miere podľa nej prispievajú k tejto diagnóze aj obezita či podvýživa, hormonálne zmeny, a to dokonca aj počas obdobia klimaktéria u žien, taktiež aj problémy s vitamínmi, napríklad avitaminóza vitamínu D, ktorý má vplyv na ukladanie kalcia do kostí, a nosenie nevhodnej obuvi.

„Na ploché nohy môže mať vplyv aj dedičnosť a genetická predispozícia, no rovnako dobre aj viaceré vplyvy počas života. Keď sa zistia ploché nohy u detí, je možné ešte pomocou cvičení alebo vhodnej obuvi rast upraviť, u dospelých sa problémy riešia aj operačne,“ vysvetlila.

Najviac pomáha fyzioterapia

Odborníci využívajú pri terapii rôzne metódy. „Najdôležitejšou zložkou, ktorá musí prevládať, je fyzioterapia. Mozog neustálym opakovaním musíme znovu naučiť, aby pri záťaži aktivoval svaly, ktoré držia chodidlo v správnom postavení. Svaly musia zároveň spevnieť, aby tento nápor zvládli,“ priblížila fyzioterapeutka.

Skvelá je tiež podľa nej chôdza naboso po nerovnom povrchu, čím sa posilňujú svaly. Vhodným doplnkom je aj ortopedická obuv, ktorá by sa však mala používať len ako doplnok, nie celodenne. Samotné nosenie ortopedických vložiek, bez zaradenia aktívnej zložky terapie, nepomáha. „Vďaka ortopedickej obuvi síce príde k vytvoreniu klenbového oblúka nohy, ale hneď, ako sa človek vyzuje, klenba padá späť. Mozog totiž nevie, že má vyslať signál svalom, aby klenbu nohy zdvihli,“ upozornila Klátiková.

Spôsoby liečby podľa stupňov vážnosti

Rozlišujeme štyri stupne plochých nôh: Pri plochých nohách prvého stupňa odporučila fyzioterapeutka zaradiť chôdzu naboso a strečing lýtkového svalu, ktorý býva často skrátený. Druhý a tretí stupeň tohto zdravotného problému si už vyžaduje návštevu odborníka, ktorý navrhne zhotovenie ortopedických vložiek na mieru. Rovnako fyzioterapeuta, ktorý naučí pacienta cviky na posilnenie svalov klenby, prípadne odporučí ďalšie účinné metódy, napríklad senzomotorickú stimuláciu, uvoľnenie svalov pomocou vírivky, masáže chodidla a tiež galvanické prúdy či magnetoterapiu na odstránenie bolestí, dodala Klátiková.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame