Liečivá sila zvukov, ktorú potvrdili aj vedci: S čím nám môžu pomôcť zvonce, gongy a spievajúce misky?

Muž s nástrojmi na hudobnú terapiu

Na terapiu zvukmi sa používajú rôzne nástroje. (Zdroj:Freepik/Lobachad)

Liečenie zvukom a hudbou je známe už od staroveku, kedy sa zjednocoval zvuk tak, aby pomohol telu vyliečiť sa. V súčasnosti sa táto metóda dostáva znovu do popredia a môže uľaviť pri psychických problémoch, bolestiach aj pri iných zdravotných problémoch. Účinnosť takýchto hudobných terapii bola dokonca potvrdená rôznymi výskumami. Zistite, ktoré nástroje sa na ňu používajú a čomu dokážu napomôcť.

Zvukové rezonancie pomáhajú telu

Ak súhlasíte, že vám počúvanie hudby znižuje stres a upokojuje vás, iste budete súhlasiť, že na liečbe hudbou niečo je. Zvuk totiž stimuluje liečbu svojou vibráciou, ktorá vychádza z fyzikálnych zákonov a táto vibračná energia spolu s jej frekvenciou majú priaznivý efekt na mozog a telo. Hudba a zvuky sa používajú na liečbu stresu, na zníženie bolesti, na ľahšie prekonanie choroby či zranenia, na zlepšenie pamäte a kognitívnych schopností, ďalej zlepšujú spánok, dodávajú energiu a ešte omnoho viac.

Rezonancia je frekvencia na ktorej začnú objekty najjednoduchšie vibrovať. Takto rezonujú aj naše telá a každý orgán rezonuje na svojej vlastnej prirodzenej frekvencii. Liečba zvukmi vychádza z toho, že choroby naše telo rozladia a preto sa ho snaží správne „naladiť“. Naše telo, tak ako aj hudobný nástroj, musí byť správne naladené, aby sa tak vyhlo nástrahám nesprávneho životného štýlu, chronickým chorobám a stresu. Táto rezonancia sa najčastejšie dosahuje pomocou rôznych zvoncov, gongov, spievajúcich misiek či iných špecifických nástrojov.

Žena vykonáva liečbu zvukovými nástrojmi
Vyskúšajte vplyv zvukovej liečby. (Zdroj: Freepik)

Priaznivé účinky hudobnej liečby preukázali aj vedci

Viaceré výskumy sa snažili zistiť ako vibračná energia a zvuk ovplyvňujú rôzne systémy v tele. Dokázali, že stereofonický rytmus synchronizuje a ovplyvňuje mozgové vlny a následne preukázali jeho pozitívny vplyv na depresiu, relaxáciu a poznávanie.

Jedna zo štúdii posielala pacientov s Alzheimerom dvakrát týždenne počas troch týždňov na polhodinové liečebné sedenia a ich kognitívne schopnosti sa zvýšili o 13%. Ako vedci vysvetlili, počas sedení boli pomocou neurónovej odpovede na zvuk stimulované tie časti mozgových obvodov, ktoré boli dovtedy nečinné.

Liečenie zvukom a hudbou preukázateľne pomohlo aj pacientom s pooperačnými bolesťami, artritídou, svalovými a menštruačnými bolesťami. Pomáha tiež zlepšiť krvný obeh, znižuje zápaly a zlepšuje mobilitu. Je to preto, že rytmus a melódia vplývajú na receptory bolesti a tým zvuk alebo vibrácia ovplyvňujú jej vnímanie.

Spievajúca miska
Spievajúca miska, ktorá sa používa pri liečbe (Zdroj: Freepik/User20119892)

Zvukmi proti bolestiam, úzkosti aj diabetu

V roku 2015 uskutočnil žurnál Pain Research & Management výskum s pacientmi trpiacimi fibromyalgiou. Fibromyalgia je chronická porucha charakterizovaná bolesťami viacerých častí tela a vyššou citlivosťou na tlak, ktorá sa prejaví vnímaním bolesti pri minimálnom tlaku na kožu. Po piatich týždňoch testov s nízkofrekvenčnými zvukmi, mali pacienti výrazne menšie bolesti a kvalitnejší spánok. Až 75% z nich začalo užívať menej liekov na bolesť, čo bolo výsledkom terapie zvukom.

Okrem toho hudba pomáha pri výkyvoch nálady, úzkosti a depresii. Podľa výskumu publikovanom v Journal of Evidence-Based Integrative Medicine, už jedna hodina takejto liečby prinesie pocit relaxácie, pokoja a duševnej pohody. Pri terapii boli použité zvonce, spievajúce misky a gongy. Na psychické problémy pomáhajú dokonca aj zvuky prírody – šum listov a čvirikanie vtákov.

Výskum National Institute of Health (NIH, Národný inštitút zdravia) zase priniesol poznatky o vplyve hudobnej liečby na chronické choroby ako sú diabetes a srdcové ochorenia. Relaxácia privodená liečbou má totiž fyziologickú odozvu v podobe zníženia krvného tlaku a aktivovania parasympatického nervového systému ako aj regulácie hladiny hormónov v tele.

Čím sa ešte dosahuje liečivý zvuk?

Hmkanie – Systematické hmkanie dokáže prečistiť vaše dutiny a ochrániť ich pred infekciami.
Pospevovanie – Jednoduché pospevovanie v pomalom rytme znižuje srdečný pulz, zlepšuje prietok krvi, zvyšuje metabolizmus a znižuje krvný tlak. Predchádza tiež stresu a zlepšuje pozornosť.
Spievajúce misky – Takéto misky sa vyrábajú z kovu alebo kremeňa, čím sa dosiahne ich jedinečná vibrácia a tón. Ich vplyv na telo zahŕňa regulovanie mozgových vĺn a srdcového tepu, znižovanie stresu, spomalenie dýchania a prínos duševnej pohody.
Ladičky– Ortopédi ich používajú na rozpoznanie stresovej zlomeniny, no vidlice tiež prebúdzajú energiu vo všetkých častiach tela, ktoré potrebujú vyliečiť. Ladiace vidlice tiež pomáhajú nervovému systému, rozširujú prívod energie a bojujú proti stresu.
Didgeridoo (čít.didžeridu) – Ide o domorodý dychový hudobný nástroj ktorého vek sa odhaduje na 40 000 rokov, na základe čoho je pokladaný za najstarší svetový hudobný nástroj. Keďže vytvára nízku frekvenciu aj vibrácie, prináša zážitok pre viaceré zmysli. Aborigéni verili, že didgeridoo dokáže oslobodiť zablokovanú energiu v tele, ktorá spôsobuje choroby. Jeho zvuky priaznivo pôsobia na depresiu a úzkosť, ale aj na podporu zdravia kostí a svalov.

Nástroj didgeridoo
Zaujímavý nástroj didgeridoo (Zdroj:Pixabay/Didgeman)


Zdroj: plnielanu.sk, purethera.com,lekar.sk
Odporúčame