Mozog je orgán v ktorom spočíva naša osobnosť a jedinečnosť. Hoci ľudský mozog nie je ani náhodou najväčší v ríši cicavcov, v mnohých ohľadoch je jedinečný. Napriek tomu o ňom veľa vecí ani netušíme.
Vrásky na mozgu majú svoj zmysel
Niektorí neurochirurgovia štruktúru mozgu prirovnávajú k zubnej paste, iní skôr k mäkkému variantu syra tofu. Faktom je, že mnoho z obyčajných ľudí si spomenie skôr na film Hannibal, kde Anthony Hopkins servíruje svojmu protivníkovi jeho vlastný mozog zaživa. Zošúverený zvráskavený tvar má pritom svoj význam – vďaka nemu má viac plochy a teda priestoru na spracovávanie dát. Zaujímavé je zistenie vedcov, že delfíny majú ešte prepracovanejšie zvrásnenie mozgu ako ľudia.
Mohlo by vás zaujímať: Mozog fascinuje ľudstvo už stáročia: Tieto fakty ste o ňom možno vôbec netušili!
Spaľuje množstvo kalórií
Hoci mozog vyzerá byť pomerne malý, nepatrí medzi najľahšie orgány – váži približne 1,3 kg. Najväčší mozog má pre zaujímavosť veľryba – v jej prípade váži takmer 8 kg. Zahanbiť sa nedá ani slon s takmer 5 kg alebo delfín s 1,5 kg.
Ako riadiace stredisko celého tela je aj poriadnym spaľovačom kalórií. Hoci tvorí iba 2 percentá váhy tela, spotrebuje podľa American College of Neuropsychopharmacology okolo 20 percent kyslíka a štvrtinu glukózy (cukrov) v krvnom obehu.
Koľko percent využívame?
Roky sa tradovalo, že človek používa len určitú časť svojho mozgu – zväčša sa udávalo 10 percent, a neustálym precvičovaním dokáže toto číslo a svoje IQ zároveň zväčšiť. Podľa neurovedcov je však toto tvrdenie nepravdivé. Barry Beyerstein poukazuje na niekoľko faktov, ktoré odporujú tvrdeniu, že človek využíva len nejakú časť mozgu. Ako príklad uvádza, že postihnutie takmer ktorejkoľvek časti mozgu vyvolá reakciu, čo znamená, že je využívaná. Nepoužívané mozgové bunky majú tiež podľa neho tendenciu degenerovať. Ak by teda 90 percent buniek nebolo po celý život využívaných, bolo by aj pri pitve relatívne zdravého dospelého človeka vidieť na mozgu pokročilú degneráciu, čo sa však nestáva.
Mohlo by vás zaujímať: Dostaňte mozog do formy: Poradíme vám, ako zlepšiť pamäť, náladu aj koncentráciu
Čo ste o mozgu možno nevedeli:
- Mozog obsahuje približne 100 miliárd mozgových buniek (neurónov)
- Počas skorých fáz tehotenstva vzniká aj 250 000 neurónov za jedinú minútu
- Viac neurónov je na ľavej strane mozgu (cca o 186 miliónov)
- Celková rozloha mozgovej kôry je 2500 cm štvorcových
- 77 – 78 percent mozgu tvorí voda
- Asi 4 minúty bez kyslíka vydrží mozog bez vážnejších dôsledkov
- Mozgová hmota v sebe nemá receptory bolesti, mozog teda nemôže cítiť bolesť
- Mozog dokáže spracovať informácie rýchlosťou 120 metrov za sekundu
- Keď človek bdie, jeho mozog produkuje medzi 10 a 23 wattmi energie
- Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, má vplyv na výkon mozgu (plus mínus 25 percent) – pomáha napríklad aj čítanie nahlas
Poznáte ešte nejaké ďalšie zaujímavé fakty o mozgu? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.
Zdieľať na