Lyžovačka na Slovensku: Ktoré stredisko si tento rok vyberiete vy?

Lyžiarske stredisko Jasná

SITA

Lyžovačka v Alpách. Sen azda každého lyžiara, no nie pre každého ide o dostupnú možnosť. Rozdiel v cene medzi našimi a alpskými lyžiarskymi strediskami nie je závratný, no môže byť pri výbere práve rozhodujúcim faktorom. Ak nie ste ochotný cestovať dlhé vzdialenosti aj naše lyžiarske strediská vám dokážu ponúknuť špičkovú lyžovačku.

Jasná: Množstvo vlekov, lanoviek a zjazdoviek

Progresívne a rýchlo napredujúce stredisko, ktoré je objektívne najlepším, najväčším a najznámejším slovenským strediskom. Každý rok prichádza s novinkami, či sú to už nové zjazdovky, lanovky či služby. Nájdete tu 39 zjazdoviek a ich dĺžka je až 45 km. Niekoľko rokov dozadu šlo o dve samostatné strediská, tento rok sa však Chopok sever a Chopok juh prepojili v jedno vďaka dvom moderným lanovkám. Z južnej strany vás na vrchol vyvezie 15 miestna kabínková lanovka a zo severnej 24 miestny funitel. Ide o moderný typ kabínkovej lanovky, ktorý je používaný len v tých najmodernejších alpských strediskách. O kvalitných parametroch strediska vypovedá aj počet dopravných zariadení. 18 vlekov a 11 kabínkových či sedačkových lanoviek je naozaj viac než dosť. Lyžiarske a snowboardové školy spolu s ostatnými službami sú samozrejmosťou.

Koľko vás to bude stáť? Nejde o najlacnejšiu zábavu. V období Vianoc a Nového roka Vás bude stáť jednodňový skipas 35 eur. Až do začiatku apríla platí tarifa 33 eur a najlacnejšie vás lyžovačka v Jasnej vyjde po 3. apríli: 26 eur. Využiť ale môžete zvýhodnené pobyty v okolitých ubytovacích zariadeniach. V marci si tak budete môcť dopriať predĺžený víkend na 3 noci s polpenziou a trojdňovým skipasom už od 139 eur na osobu. Alternatívou je aj sledovať rôzne časopisy s lyžiarskou tematikou alebo zľavové portály. Vďaka nim sa dostanete možno aj k ponuke dvoch skipasov za cenu jedného.


Mohlo by vás zaujať: Zabezpečte si lyžovačku už dnes: Bez stresov a neraz aj lacnejšie


Tatranská Lomnica: Klasika poteší aj dnes

Dnes najvyhľadávanejšie stredisko vo Vysokých Tatrách. Nájdete tu takmer 11 km zjazdoviek, čo je síce v porovnaní s gigantickými Alpami smiešne číslo, no určite nebudete mať pocit, že nie je kde lyžovať. Skipas totiž platí aj v Starom Smokovci aj na Štrbskom Plese, tam nájdete ďalšie kilometre zjazdoviek. V Tatranskej Lomnici si budete môcť užiť 6 kilometrov dlhý zjazd z vrcholu najvyššej slovenskej zjazdovky – Lomnického sedla. Z nadmorskej výšky 2 196 m za pár minút klesnete na úroveň 886 m v Tatranskej Lomnici. Ide o trať len pre skúsených lyžiarov. Obslúžia vás 4 sedačkové a jedna kabínková lanovka. Zo Skalnatého plesa sa budete môcť vyviesť aj na majestátny Lomnický štít.

Koľko vás to bude stáť? V hlavnej sezóne zaplatíte 28 eur, od apríla 23 eur. Nemusíte mať obavy o nedostatok snehu. Ak sa aj v spodných častiach strediska lyžovať nebude, Lomnické sedlo ukončuje svoju prevádzku veľmi často až v máji. Ak sa vyberiete na jarnú lyžovačku a vezmete si dovolenku, ušetríte aj na skipasoch. Za 7 dňový skipas platný od 3. apríla zaplatíte len 70 eur, čo je 10 eur na deň lyžovania.

Vrátna: Tam, kde zbíjal Jánošík

Ten si určite ani vo sne nepomyslel, že v horách, kde bohatým bral a chudobným dával, bude stáť podobné čudo. Lyžiarske stredisko Vrátna je obľúbené nielen u začiatočníkov, ale aj u pokročilých lyžiarov, ktorí hľadajú skutočne obtiažne zjazdovky. Celkovo tu nájdete 14 km zjazdoviek, tých najnáročnejších je tu viac ako 5 a pol kilometra. 12 vlekov a 2 lanovky sa postarajú o vaše pohodlie. Vrátna je mimoriadne obľúbená aj u vyznávačov lyžovačky mimo upravených tratí. Pre nich sú tu špeciálne freeride zóny. Dostanete sa sem zo Žiliny bezplatným skibusom, takže auto môžete nechať pokojne doma.

Koľko vás to bude stáť? V v hlavnej sezóne zaplatíte 25 a mimo sezóny len 18 eur. Ešte výhodnejšiu lyžovačku môžete mať v spojení s ubytovaním a zvýhodnenou cenou skipasu.


Mohlo by vás zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Malinô Brdo: Na skok od Ružomberka

Názov lyžiarskeho strediska v Ružomberku s 12 km lyžiarskych tratí. Nájdete tu jednu z najdlhších slovenských zjazdoviek –má takmer 4 km. Kabínková lanovka, sedačková lanovka a 6 vlekov postačujú na pohodlné odsluhovanie lyžiarov. Výhodou je poloha od centra mesta, údolnú stanicu lanovky nájdete len asi kilometer od neho. Upravené trate sú zárukou dobrej lyžovačky. Ide o skutočne multifunkčné stredisko, v lete tu nájdete napríklad kvalitný bikepark.

Koľko vás to bude stáť? Cez hlavnú sezónu zaplatíte 24,50 eur a 19 eur na jar.

Ani zďaleka sme nepopísali všetky zaujímavé slovenské lyžiarske strediská. Medzi ostatné kvalitné patria určite aj Štrbské Pleso, Oščadnica Veľká Rača a mnohé iné. Medzi zaujímavé strediská patria aj Lopušná dolina či Malá Lučivná. Ak radi skúšate a objavujete nové strediská, sledujte najrôznejšie zľavy a akciové ponuky na internete a v časopisoch. Môžete tak výrazne ušetriť a možno práve vďaka nim objavíte vaše nové obľúbené stredisko.


Kde lyžujete najradšej vy? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame