Liek na rakovinu môže byť čoskoro realitou: Pozrite, ako dokáže pomôcť pacientom

Rakovina patrí medzi najčastejšie ochorenia (Zdroj: GettyImages)

Rakovina, tichý zabijak, ktorý nivočí organizmus chorého. Tento všeobecný pojem tvorí rozsiahlu skupinu nádorových ochorení. Za jej vznikom stojí zmena v jedinej bunke, tá zaútočí na organizmus a pokúša sa ho zničiť. Britský vedci však našli riešenie.

Objavili typ bielej krvinky, ktorý by sa dal využiť na liečbu všetkých druhov rakoviny. Špecifický T-lymfocyt sa zatiaľ osvedčil pri laboratórnych testoch. Podľa tímu odborníkov z Cardiffskej univerzity, ktorí výsledky svojho výskumu publikovali v odbornom časopise Nature Immunology, má však „veľký potenciál“.

Vedecký zázrak!

T-lymfocyty, alebo T-bunky, sú typy imunitných buniek, ktoré dokážu skenovať telo a posúdiť, či existuje hrozba, ktorú je potrebné odstrániť. Na toto slúžia takzvané T-bunkové receptory, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu. Výskumníci z Cardiffu objavili T-lymfocyt s receptorom, ktorý však dokáže napadnúť širokú škálu rakovinových buniek.

Pri laboratórnych testoch našiel a zničil bunky rakoviny pľúc, kože, krvi, hrubého čreva, prsníka, kostí, prostaty, vaječníkov, obličiek a krčka maternice. Normálne tkanivo pritom zostalo nedotknuté. Ako sa to deje, vedci ešte stále skúmajú.

Tento konkrétny T-bunkový receptor navzájom pôsobí s molekulou MR1, ktorá sa nachádza na povrchu každej bunky v ľudskom tele. Predpokladá sa, že MR1 signalizuje imunitnému systému, keď majú rakovinové bunky narušený metabolizmus. „Sme prví, čo opísali T-bunku, ktorá nachádza MR1 v rakovinových bunkách. To sa dosiaľ nikdy nestalo, toto je prvé svojho druhu,“ vyjadril sa pre spravodajský portál BBC člen výskumu Gary Dolton.

Univerzálna pomoc pre každého pacienta

Liečba rakoviny s pomocou T-buniek už existuje, najznámejším príkladom je terapia CAR-T, pri ktorej pacientovi geneticky upravia T-lymfocyty tak, aby zničili rakovinu. CAR-T priniesla dramatické výsledky, no je veľmi špecifická a funguje len u obmedzeného množstva typov rakovín.

Novoobjavený T-bunkový receptor by však podľa vedcov mohol viesť k univerzálnej liečbe rakoviny. „Existuje šanca na liečbu každého pacienta. Nikto predtým neveril, že by to mohlo byť možné. Zvyšuje to vyhliadky na univerzálnu liečbu rakoviny, jediný typ T-bunky by mohol byť schopný zničiť mnoho rôznych druhov rakoviny v celej populácii,“ skonštatoval výskumník Andrew Sewell.

Špeciálna úprava buniek

Proces liečby by mohol byť rovnaký ako u CAR-T terapie. Pacientovi by odobrali vzorku krvi. Z nej by odborníci extrahovali T-bunky a potom ich geneticky upravili tak, aby vytvorili receptor na nájdenie rakoviny.

Upravené bunky by následne vo veľkom namnožili v laboratóriu a potom ich vložili pacientovi naspäť do tela. Vedci svoj výskum zatiaľ testovali len u zvierat a na bunkách v laboratóriu. Pred začatím testovania u ľudí je potrebné ešte vykonať viacero bezpečnostných kontrol.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

 

Zdroj: SITA
Odporúčame