Lyžovačky sú v plnom prúde: Ako sa vrátiť zdraví a v pohode?

Lyžiar

thinkstockphotos.com

Zimné športy, najmä lyžovanie a snowboardovanie, sa tešia čoraz väčšej obľube aj u Slovákov. Pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu dokážu priam zázraky. Ich najväčším benefitom sú zdravie a odpočinutý organizmus. Opatrnosť je základom, aby ste sa vrátili zdraví a oddýchnutí.

Opatrnosť je základ

Ak lyžujete či snoubordujete dlhé roky, možno máte pocit, že vás na zjazdovke už nemá veľmi čo prekvapiť. Opak je však pravdou. „Zimné športy sú zradné najmä preto, že ich v podstate praktizujeme v priemere dva-  či trikrát ročne. Ide pritom o špecifickú záťaž, na ktorú naše telo nie je zvyknuté. Ak sa aktívne nevenujete nejakému športu, buďte na svahu opatrní – precenenie vlastných síl môže byť naozaj nebezpečné,“ uviedla MUDr. Zuzana Košťálová.

Prečo máme nehody?

Žiaľ, napriek viacerým upozorneniam a zdôrazneniam, často chýba u lyžiarov predvídavosť a reálne zhodnotenie svojich fyzických síl a stavu lyžiarskeho terénu. „Z našich štatistík jednoznačne vyplýva, že pod úrazy sa najčastejšie podpisujú ľudské faktory – nedisciplinovanosť, preceňovanie síl, tiež slabá fyzická pripravenosť. Podaktorí nezodpovední lyžiari nerešpektujú varovné pokyny horskej služby, obmedzenia a zákazy na tratiach. Ba, čo je zarážajúce, evidujeme aj požitie alkoholických nápojov a omamných látok,“ priblížil Ivan Michlák z horského záchranného tímu.


Mohlo by vás zaujať: Prevoz lyží v aute: Aký spôsob si vybrať a čo spraví s vašou spotrebou?


Prilba vám môže zachrániť život

Mnohým vážnym úrazom možno predísť okrem dôslednej kondičnej prípravy aj výbavou. Iste, nedá sa vylúčiť ani vtedy, že nedôjde k úrazu, ale je rozdiel, či pôjde o ľahšiu zlomeninu hornej a dolnej končatiny, alebo ťažký úraz hlavy či chrbtice. Povinnou lyžiarskou výbavou pre každého, nehovoriac o deťoch, by mala byť prilba.  Ľudia si často neuvedomujú, že nejde len o ich zručnosť. Vážnu nehodu nemusíte spôsobiť vy, stačí, že do vás niekto narazí a vy nestihnete zareagovať,“ podčiarkla MUDr. Košťálová. Nosenie prilby ako základného ochranného prostriedku u dospelých nie je na Slovensku ani nikde v Európe povinné, je na zvážení každého človeka, či ju na hlave bude mať, alebo nie. Pozitívnym javom je, že napriek tomu väčšina dospelých lyžiarov má na svahu na hlave prilbu kvôli vlastnej bezpečnosti.

Povinnosť nosiť prilbu platí len pre deti do 15 rokov, a to v Rakúsku a Taliansku. Uvedená povinnosť platí aj vo Švajčiarsku  a Francúzsku, ale len v lyžiarskych škôlkach.

Ako si vybrať správnu prilbu?

  • prilba nesmie byť ani veľká, ani malá, treba si vyskúšať viacero veľkostí a tvarov, aby ste našli tú, ktorá „sedí ako uliata“ na vašu hlavu,
  • mäkká výstelka by mala pokrývať celú vnútornú stranu prilby
  • prilba by mala mať certifikát podľa európskej normy EN 1077

Ideálna životnosť helmy je 4 až 5 rokov. V prípade, ak ste v nej narazili na tvrdý predmet, je vhodné ju vymeniť, aj keď na nej nevidno žiadne poškodenie.


Mohlo by vás zaujať: Ako sa správne obliecť na lyžovačku: Nech vám nie je priteplo ani prizima


Dobre nastavené viazanie

Bezpečnosť lyžiara závisí aj od kvality viazania a správneho nastavenia vypínacích síl. Ideálne je, ak montáž a nastavenie sa zveria do rúk odborníkom. Cena práce vyjde na 6 až 15 eur. Vtedy by mala byť garancia, že pri nebezpečnom páde sa lyža automaticky odopne a tým sa predíde úrazu lyžiara a jeho nohy.

Zapamätajte si číslo 18 300

Ide o tiesňovú linku horskej záchrany, ktorá vám v prípade potreby poskytne prvú pomoc.

Istota, pol života

Zimné športy patria k finančne náročnejším. Ak sa rozhodnete ísť do hôr, je vhodné myslieť aj na špeciálne poistenie v prípade zásahu horskej služby, ktoré býva súčasťou poistenia do hôr. „Životné poistenie a pripoistenia dočasne nahrádzajú príjem v prípade úrazu a následnej práceneschopnosti či hospitalizácie. Ešte viac dokážu pomôcť pri trvalých následkoch. Ak sa vám na svahu nepodarí vyhnúť nehode a jej následky budú vážnejšie, práve životné poistenie vám môže výrazne pomôcť zachovať si kvalitu života a čas potrebný na liečenie prežiť bez obáv z materiálneho nedostatku. A to platí aj pre partnera, deti, či ostatných rodinných príslušníkov,” vysvetlil Jiří Čapek, generálny riaditeľ životnej poisťovne.


Mohlo by vás zaujať: Najťažšie zjazdovky v Európe: Trúfli by ste si na ne?


Keď sa chystáte do zahraničia…

Pokiaľ pocestujete za svojou záľubou do zahraničia, tak stojí za zváženie aj cestovné poistenie. Pomôže uhradiť škodu v prípade krádeže lyžiarskeho výstroja (lyže, bunda a pod.) zo zamknutej lyžiarne alebo z boxu na aute. „Poistenie batožiny  kryje krádež či poškodenie osobných vecí, cenností, elektroniky a športového vybavenia. Pri „vylomenej lyžiarni“ pracuje poisťovňa s celým poistným limitom (zvyčajne 1 000 eur), pri krádeži z auta, resp. boxu na streche s tretinovým (dôvodom je objektívne nižšia ochrana zabezpečenia v aute ako v dome). Podmienkou je, samozrejme, preukázateľné poškodenie. Poistenie stojí od 0,66 eur/deň,“ uviedol Jiří Čapek, generálny riaditeľ životnej poisťovne.

Nezabudnite však, že na úrazy a škody mimo vyznačených zjazdoviek treba uzatvoriť špeciálne poistenie. Žiadne poistenie však nekryje škody spôsobené pod vplyvom alkoholu.


Máte radi lyžovanie? Ako často chodíte lyžovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viola
Odporúčame