Majte oči otvorené: Rozoznajte varovné signály rakoviny prsníka

Prsia

thinkstockphotos.com

Rakovina prsníka je spolu s rakovinou kože jedným z najčastejších typov rakoviny diagnostikovaných u žien na celom svete. Doposiaľ nie je celkom jasné, čo je jej príčinou. Existujú však rizikové factory – patrí medzi ne rastúci vek, rodinná anamnéza, obezita, sedavý spôsob života, nadmerné pitie alkoholu, vystavenie žiareniu, príliš skorá menštruácia a tehotenstvo vo vyššom veku.

Hoci je táto choroba častejšia u žien, môže sa vyskytnúť i u mužov. Ženy, ktoré pravidelne nepodstupujú kontroly u svojho gynekológa, sú v oveľa väčšej miere vystavené riziku, že sa v dostatočnom predstihu nepodchytí počiatočné štádium rakoviny prsníka. Ani mamografické či sono vyšetrenie nie sú zárukou, že sa na prípadnú chorobu príde včas. Každá žena by si mala sama všímať prípadné zmeny a varovné príznaky, vďaka ktorým možno identifikovať rakovinu, a tak rýchlo konať. 

Hrčka v prsníku alebo v podpazuší

Pri samovyšetrení, ktoré by malo byť samozrejmosťou, možno nahmatať v prsníku alebo v podpazuší tvrdú ale často bezbolestnú hrčku. Neprepadajte však hneď panike pri každej prípadnej hrčke, pretože nie všetky sú vždy rakovinové. Niekedy môže ísť o hormonálne zmeny, infekciu prsníka alebo dokonca neškodné tukové tkanivo, ktoré ľudovo povedané stvrdlo. 


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!


Sčervenanie či opuch prsníka

Bolesť prsníka je zvyčajne príznakom blížiacej sa menštruácie, avšak keď sa vyskytuje v období mimo menštruačného cyklu, alebo keď je bolesť spojená so začervenaním, môže ísť o symptóm naznačujúci isté komplikácie. Zvyčajne ide o infekciu, no ak je začervenanie výrazné, trvá dlhšie ako týždeň a opúcha vám aj oblasť pod kľúčnou kosťou, mali by ste zvážiť návštevu lekára.

Výtok z bradavky

Ak vám z bradavky vychádza výtok bez akéhokoľvek stláčania alebo dotyku pŕs, ide o najvýraznejší signál rakoviny prsníka. Okrem materského mlieka by totiž z bradaviek nemala vychádzať žiadna tekutina. Nádor, ktorý sa nachádza v blízkosti mliečnych žliaz tesne pod alebo v okolí bradavky, môže spôsobiť podráždenie a infekciu, ktoré spôsobujujú výtok. Väčšinou ide o jasný alebo krvavý výtok, no bez ohľadu na jeho sfarbenie či hustotou je nutné okamžite navštíviť lekára. 


Mohlo by vás zaujať: Pozor na plastové nádoby a fľaše: Môžu spôsobiť rakovinu!


Bolesť v prsníku alebo oblasti hrudníka 

Ostré bodavé bolesti v prsiach alebo v oblasti hrudníka nie sú dobrým znamením. Ostrá bolesť, ktorá prichádza a hneď ustupuje alebo mierne elektrizujúci pocit, ktorý prechádza z jedného prsníka k druhému, je totiž jedným zo symptómov, ktoré ženy s týmto ochorením najčastejšie udávajú. Opäť však nemusí ísť nevyhnutne o prejav rakoviny prsníka. Často ide o príznak spojený s hormonálnymi zmenami, s užívaním antikoncepcie, so stresom a dôvodom bolesti môže byť dokonca aj zlá podprsenka. 

Zmeny vo vzhľade pŕs

Akákoľvek bezdôvodná zmena tvaru či veľkosti vášho poprsia, ktorá navyše nastáva ľudovo povedané zo dňa na deň, je znepokojujúcim znakom. Ak dochádza k asymetrii, treba navštíviť lekára. Rast tkaniva vo veku, kedy by k nemu už dochádzať nemalo a ktoré vedie k viditeľným fyzikálnym zmenám, je totiž ďalším z príznakov rakoviny prsníka. Ide však viac o zmeny súvisiace so vzhľadom než pocitom, preto sa nehanbite venovať dlhší čas sledovaniu poprsia v zrkadle. 


Mohlo by vás zaujať: Tajomná hypnóza: Koniec fajčeniu či pomoc pri rakovine


Zmena citlivosti bradaviek

Nádor prsníka sa zvyčajne nachádza tesne pod bradavkami, čo môže viesť k zmenám vzhľadu ale i citlivosti bradaviek. Zvýšená citlivosť je ale príznakom aj blížiacej sa menštruácie, bakteriálnej infekcie pŕs alebo iných komplikácii, preto nie je dôvod na paniku. 

Svrbenie prsníkov 

Svrbenie okolo pŕs bez známej príčiny je zriedkavým príznakom rakoviny, no ak trvá príliš dlho, alebo ak je svrbenie neznesiteľné a bolestivé, nie je štandardným stavom. Ak ani po poškriabaní alebo po použití krému svrbenie neustáva, zvážte návštevu lekára. 


Mohlo by vás zaujať: 5 mýtov o rakovine prsníka: Čo je pravda a čo len výmysel?


Bolesť v hornej časti chrbta, ramien a krku

Keď sa nádor šíri, spôsobuje nevysvetliteľnú bolesť v hornej časti chrbtice do chrbtice, ramien a krku. Obvykle býva zamieňaná s bolesťou svalov, natiahnutými šľachami alebo väzmi, či osteoporózou. Že ide o bolesť v dôsledku rakoviny prsníka zistíte tak, že aj po natiahnutí svalov alebo zmenou pozície sa bolesť jednoducho nevytratí. Masáž zvyčajne v tomto prípade tiež nepomáha. 

Ako znížiť riziko rakoviny prsníka

  • pravidelná návšteva gynekológa
  • pravidelné samovyšetrenie prsníkov
  • udržujte zdravý životný štýl a optimálnu váhu 
  • pravidelný pohyb, aspoň 30 minút 5 krát do týždňa 
  • dostatočný spánok
  • vyhýbajte sa pitiu alkoholu vo väčších množstvách 
  • vyvarujte sa vystaveniu chemickým látkam, ktoré môžu spôsobiť rakovinu 
  • snažte sa dojčiť svoje deti 
  • zvážte branie hormonálnej antikoncepcie

Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s rakovinou prsníka? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame