Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?

muž

photl.com

Na začiatku vzťahu je sex jednou z najvzrušujúcejších vecí. Postupom času sa však neraz posúva v rebríčku dôležitosti smerom nadol – a v niektorých prípadoch skončí doslova v krajine zabudnutia.

Narodenie dieťaťa, milostná aféra jedného z partnerov alebo nízke libido a strata záujmu – to sú najčastejšie dôvody, prečo sa z mnohých manželstiev vytratil sex. A hoci človek si môže povedať, „veď to je iba sex, nie je to to najdôležitejšie na svete,“ chvíľami takáto situácia núti k zamysleniu – má takýto vzťah vôbec zmysel?

Bozky v manželstve: Nezabúdate na ne?

Sex raz za rok

Odpoveď na otázku, koľko sexu v manželstve je akurát, závisí od konkrétneho páru. Situácia je dobrá vtedy, keď ani jeden z dvojice nie je nespokojný. Môže sa stať, že sa stretnú dvaja ľudia s nízkym libidom, a hoci spolu v posteli len spia, ich vzťah funguje. „Nikdy sme s manželom neboli extra vášniví. Sex bol fajn, ale keď sa nám narodil syn, zrazu naň nebol čas. Malý bol veľmi uplakaný, takže som bola stále unavená a manžel v podstate tiež. Za ďalšie dva roky sme mali sex možno sedem-osem krát. Nuž a teraz, po desiatich rokoch ho nemáme vôbec. Spolužitie nám funguje skvele, dotyky a bozky sú na programe, ale sex nie. Niekedy ma to aj zamrzí, ale na druhej strane, hovorím si, že sme na tom ešte vždy lepšie ako niektorí naši známi. A pocit, keď sa k nemu večer pritúlim je skvelý,“ vysvetľuje Marika (45).

Zázrak menom Viagra: Čo všetko ukrýva modrá tabletka?

Hrozí aj rozpad manželstva

Takáto idylická situácia však nenastane až tak často. Podľa prieskumov totiž ľudia v manželstvách bez sexu uvažujú nad rozvodom častejšie ako ľudia v manželstvách, kde je sex pravidelnou súčasťou života. Sex teda určite je jedným zo znakov fungujúceho manželstva. Keď jeden z partnerov chuť na sex má, a druhý dlhodobo nie, vzniká podhubie pre manželské nezhody, ktoré môžu skončiť alebo neverou alebo úplným rozchodom dvojice. „Fakt, že v našom vzťahu sex v podstate neexistuje som riešila dlho, ale Andrej o tom v podstate nechce hovoriť. Že on je spokojný. Ale mne sex s ním chýba, milujem ho a chcem mu byť najbližšie, ako sa len dá. Vôbec neviem, čo mám robiť,“ hovorí Marcela (50).

Pravidelný sex: Viete, čo všetko dokáže liečiť?!

Východisko: Nevera?

Jednou z možností, ako tento nesúlad vyriešiť môže byť otvorený vzťah. Nájsť si milenca či milenku, aj keď s požehnaním právoplatného partnera však nemusí byť to najšťastnejšie. Naopak, vzťah môže nasmerovať ku dnu a potopiť – svoje o tom vie aj Fero (52): „Manželka sa raz večer jednoducho odsťahovala zo spálne s tým, že už nechce so mnou spávať. Mali sme vtedy okolo 40 rokov. Miloval som ju a tak som to vydržal niekoľko rokov, ale nebol som šťastný. Deti to na mne videli a dokonca mi radili, aby som si našiel milenku. Nakoniec som to spravil. S Renátou sme spolu už osem rokov a s manželkou som sa rozviedol. Vzťah na súrodeneckej alebo čisto kamarátskej báze jednoducho nebol pre mňa.“

Sex vo vyššom veku: Nemusí byť pre vás stresom!

Riešenie v nedohľadne

Faktom je, že sex zlepšuje kondíciu – a to tak fyzickú ako aj psychickú. Aj vďaka nemu sa človek cíti žiadaný a sebavedomý. Niet divu, že mnoho ľudí chce, aby sa do ich manželského života vrátil. Niekomu stačí víkend v peknom hoteli bez detí či práce. U iných to môže byť ťažšie – zväčša platí, že čím dlhšie obdobie bez sexu je za vami, tým komplikovanejšie bude ho do vzťahu opäť vrátiť. „Jeden alebo aj obaja partneri sa môžu veľmi obávať odmietnutia alebo sú k svojmu partnerovi ľahostajní. O sexe sa zrejme dlho nerozprávali – ak sa vôbec, a môžu mať problémy o tejto téme hovoriť,“ vysvetľuje profesorka sociológie Denise A. Donnelly. V takýchto prípadoch by mohol dvojici pomôcť sexuológ/psychológ.

Zdroj: photl.com, photl.com, Dora
Odporúčame