Inteligentné prstene čoraz častejšie vidieť aj na rukách Sloveniek a Slovákov. RingConn Smart Ring sme vyskúšali aj v redakcii a ponúkame vám (ženský) pohľad na jeho využitie.
Úprimne poviem, že nepatrím medzi ľudí, ktorí musia mať každú technologickú vychytávku. Prsteň RingConn Smart Ring som sa rozhodla vyskúšať po tom, ako ma na dovolenke v lete seklo.
Bolesť sa do chrbta a ľavej ruky prenášala niekoľko týždňov tak intenzívne, že som v noci vôbec nevedela spať. Skúšala som rôzne postele, polohy, doslova som sa obkladala vankúšmi. V tejto situácii som chcela vedieť, ako moje telo v noci funguje, či naozaj spím tak málo, ako sa mi zdá, ale aj v ktorej posteli či polohe je môj spánok lepší.
Na sledovanie spánku sú najlepšie práve inteligentné prstene, a to kvôli samotným meraniam, ale aj preto, že na rozdiel od hodiniek vám počas spánku nezavadzajú. Preto som sa rozhodla jeden vyskúšať.
Výber tej správnej veľkosti
V prvom kroku som si vybrala podľa vzorkovníka veľkosť. Makety prsteňa môžete nosiť deň, dva, tri – vyskúšať si rôzne veľkosti na rôzne prsty a potom sa rozhodnúť. Ideálny na nosenie je ukazovák, prostredník alebo prstenník. Ja som sa rozhodla pre prostredník. Pri nosení to nevidno, ale RingConn nie je úplne okrúhly. Má jemne zaoblený tvar, aby lepšie sedel na prste a presnejšie meral. Samotné prstene sú dostupné v troch farebných verziách – čiernočierna noc, piesková zlatá a mesačná strieborná.
Keď vám príde reálny prsteň, dáte ho do nabíjacej krabičky – o tej si povieme neskôr – a spárujete ho cez bluetooth s aplikáciou RingConn, ktorú ste si zadarmo stiahli. Je k dispozícií v rôznych jazykoch vrátane češtiny. Na začiatku do nej zadáte svoj vek, výšku a hmotnosť, aby mohla namerané dáta čo najlepšie vyhodnocovať práve pre vás. A potom sa meranie môže začať.
Prsteň vysvetlil moje pocity
Tento titánový prsteň toho meria naozaj dosť – tak veľa som o svojom tele nikdy nevedela. V jeho vnútri sa totiž skrývajú 3 PPG senzory na sledovanie srdcovej frekvencie a kyslíka v krvi, 1 akcelerometer a 4 snímače teploty.
V prvých týždňoch ma zaujímal najmä spánok. Moje pocity sa potvrdili – niektoré noci som nespala spolu ani 4 hodiny. Takmer úplne mi chýbala REM fáza, v ktorej snívame a má zásadný vplyv na pamäť či schopnosť učiť sa.
Celkom ma prekvapil aj pomerne vysoký tep počas spánku – vyše 70 úderov za minútu. Postupne po viacerých dňoch som si začala všímať, ktorá posteľ a vankúše mi najviac vyhovujú, v akom čase je pre mňa ideálne ísť do postele.
Zároveň bolo zaujímavé sledovať, ako sa pri zlepšovaní stavu začali upravovať aj namerané údaje – či už množstvo prebudení počas noci, dĺžka spánku alebo spánok v REM fáze.
RingConn okrem dĺžky spánku a jeho fáz meria počas noci aj teplotu či saturáciu krvi kyslíkom. Dokáže tak upozorniť napríklad na blížiacu sa chorobu, alebo dýchacie problémy počas noci – či už spôsobené alergiou alebo prechladnutím.
Kalórie a aktivita – pomocník pri chudnutí
Veľmi ma zaujala aj možnosť merania kalórií. Vždy som vedela, že nemám spotrebu 2 000 kalórií, ako býva uvedené na každom obale potravín. Ale prekvapilo ma, že ju mám až o toľko nižšiu.
Môj bazálny metabolizmus – teda kalórie, ktoré spotrebuje moje telo len na svoj chod – je 1 200 kalórii. A aj keď prejdem desať kilometrov, stále sa niekedy nedostanem ani na 1 800. Hoci neplánujem výrazne chudnúť, aj tak som urobila malé zmeny – najmä aby som nepriberala a prípade 1 – 2 kilogramy zhodila. Keby som chcela naozaj chudnúť, údaje z prsteňa by boli pre mňa veľmi dobrou motiváciou k pohybu, ako aj k obmedzeniu jedla.
Pomôže odhaliť blížiacu sa chorobu aj horšie dýchanie
Čo sa týka zdravotných meraní, prsteň meria aj hladinu stresu a už spomínané tepy, čo môže byť zaujímavý údaj nielen pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom. Meria tiež saturáciu krvi kyslíkom. Odhalí napríklad problémy počas noci.
Ak je okysličenie krvi počas spánku nižšie, ako by malo byť, môže byť príčinou napríklad nevhodná poloha alebo alergia či prechladnutie. Väčšinou to človek cíti – ja som si napríklad pár dní pred spaním strekla do nosa prípravok na uvoľnenie dýchacích ciest a údaje sa zlepšili.
V noci RingConn meria aj teplotu. Môže tak upozorniť napríklad na blížiacu sa chorobu. Keďže na základe meraní vie, že počas spánku je vaša teplota bežne napríklad 36 °C, upozorní vás, keď naraz vybehne napríklad na 36,7 °C. Hoci ešte neprekročila hranicu 37 °C, môže naznačovať, že sa alebo výrazne zmenili podmienky, v ktorých spíte, alebo sa vo vašom tele niečo deje a mali by ste sa šetriť.
Nabíjanie len raz za týždeň je plus
Príjemne ma prekvapila výdrž batérie. Na rozdiel od inteligentných hodiniek alebo telefónu prsteň vydrží sedem dní. Praktická je nabíjacia krabička, ktorú stačí naplno nabiť raz za štvrťroka a potom už viete prsteň dobiť hocikde aj bez pripojenia k elektrine. Cenovo nie je síce lacný – stojí 289 eur, ale pomer cena výkon je v porovnaní s inými možnosťami výborný.
Celkovo si myslím, že inteligentný prsteň RingConn a podobné zariadenia budú čoraz bežnejšie. Reálne vedia pomôcť v rôznych oblastiach – od problémov so spaním, pri chudnutí, ale aj pri rôznych zdravotných problémoch. Pre ľudí, ktorým záleží na svojom zdraví a fyzickej forme ide o vhodný doplnok.
Zdieľať na
Zdieľaní