Marie Rottrová oslavuje: Sedemdesiate narodeniny aj koniec kariéry

Marie Rottrová

isifa

Marie Rottrová svoju kariéru začínala v 60. rokoch, ale ani dnes nemá žiadny problém zaplniť sály v Česku a na Slovensku. Speváčka už onedlho oslávi svoje sedemdesiatiny. Pripomeňte si jej najväčšie hity a zistite, čo má nové.


Štyridsaťročnou kariérou, viac ako 600 naspievanými piesňami a trvalou priazňou publika sa môže pochváliť Marie Rottrová, interpretka s nezameniteľnou farbou hlasu. Úspech stálice českej popmusic tkvie podľa nej i v tom, že si vyberá len skladby, ktoré jej „sedia“ – napríklad Lásko, voníš deštěm. Šarmantná Rottrová v nedeľu 13. novembra oslávi sedemdesiatiny a nedávno sa rozhodla, že po jesennom turné ukončí svoju koncertnú činnosť.

Zdeněk Svěrák smiech miluje: Ale toto ho vie rozčúliť!

Netlačí na pílu

Tento rok v marci pripravila špeciálny album s takmer 70 piesňami – Zlatú kolekciu 1968/2010. Pred rokom Rottrová pokrstila retrospektívnu platňu s názvom Osud mi tě přál s hitmi, ktorých texty napísala osvedčená Jiřina Fikejzová. Zároveň prevzala ocenenie za predaj 8000 nosičov predminulého albumu Stopy, ktorý je jej prvou štúdiovou nahrávkou po ôsmich rokoch. „Nechávam veci plynúť, do ničoho sa nehrniem,“ povedala speváčka k dlhej nahrávacej pauze.

Marie Rottrová – Kůň bílý

Z úradníčky speváčka

Niekdajšia úradníčka zo sporiteľne vyrastala na hudbe Arethy Franklin či Diany Ross. Spievať začala v rodnej Ostrave s miestnymi kapelami Samuel, Majestic a Flamingo (neskôr Plameniaky). Prvú dlhohrajúcu dosku Rottrová vydala v roku 1970, spievala na nej s Petrom Němcem. Po jej úspechu spolupracovala so všetkými veľkými tanečnými orchestrami onej doby a textármi. Z tuzemských autorov považuje za kľúčovú spoluprácu s Jaroslavom Wykrentem. Preslávila kultivovaným a nenúteným prejavom a vydala okolo 20 albumov.

Marie Rottrová – Markétka

Mladší partner

Speváčka je dvakrát rozvedená, s druhým manželom žila nejakú dobu v Nemecku a od kariéry si urobila päťročnú pauzu. Z prvého vzťahu má dvoch dospelých synov, obaja sú úspešnými hudobnými skladateľmi – Vít je aj producentom jej nového albumu Stopy. Syn Martin žije s rodinou v Kanade. Rottrová, ktorej súčasným partnerom je o 16 rokov mladší podnikateľ Milan Říha, si užíva tiež babičkovskú úlohu. Dvaja starší vnuci sa k jej radosti tiež venujú hudbe.

Zdroj: isifa, isifa, ČTK
Odporúčame