Masážou proti zápche: Ktorej časti tela sa treba dotknúť?

Toaleta

thinkstockphotos.com

Zápcha je problém, ktorý v priebehu života potrápi snáď každého z nás. Hlavnými príčinami jej vzniku môže byť nesprávna životospráva a zlé stravovacie návyky, napríklad nedostatočná konzumácia vody či strava chudobná na vlákninu, keďže vláknina podporuje správne fungovanie čriev a zdravé trávenie. Ďalšími príčinami môžu byť stres a nedostatok pohybu. Čo však robiť, ak všetky bežné spôsoby, ako so zápchou skoncovať nefungujú? Odborníci tvrdia, že pomôže masáž perinea!

Skrytý kúsok tela

Nová vedecká štúdia zverejnená v časopise Journal of General Internal Medicine (Časopis všeobecného interného lekárstva) hovorí, že masáž perinea, teda hrádze alebo tenkej vrstvy kože, ktorá sa nachádza medzi vašim pohlavným ústrojenstvom a konečníkom, dokáže uvoľniť zápchu. V týchto miestach sa totiž nachádza tlakový bod, ktorý môže skoncovať v problematickým vyprázdňovaním.

Lekári pri výskume vychádzali zo štatistík, ktoré hovoria, že zápcha postihuje viac ženy ako mužov, a tiež z odporúčaní, ktoré dávali tehotným ženám. Tie si majú perineum masírovať pravidelne najmä pred pôrodom, aby uvoľnili svalstvo v tejto oblasti, a tým predišli roztrhnutiu hrádze. Výskumníci pracovali s teóriou, že rovnaká masáž by mohla pomôcť uvoľniť črevá.


Mohlo by vás zaujať: Prežívate na toalete hotové peklo? Zbavte sa zápchy rýchlo a účinne!


Experiment dopadol jasne

Sto testovaných subjektov trpiacich zápchou rozdelili do dvoch skupín. Prvá mala k dispozícii bežne dostupné spôsoby na zmiernenie zápchy. Subjektom z druhej skupiny dali informácie o masáži perinea a zároveň ich naučili, ako masáž správne vykonať. Po štyroch týždňoch, keď vyhodnocovali úspešnosť liečenia, zistili, že členom druhej skupiny sa vďaka masáži zlepšila činnosť čriev (v porovnaní s prvou skupinou). Až 82 percent ľudí, ktorí vyskúšali masáž perinea tvrdia, že v nej budú pokračovať, pretože pomohla zjemniť alebo úplne rozbiť ich stolicu, a tak zjednodušila vyprázdnenie.

Výskumníci budú aj naďalej pokračovať vo výskume, ktorý zaznamenal úspech v netradičnej liečbe zápchy. Pacientom zatiaľ odporúčajú, aby túto efektívnu metódu vyskúšali. Ak nepomôže, rozhodne neublíži.

Ako urobiť perineálnu masáž?

Navlhčite si prsty kvapkami oleja. Ideálny je slnečnicový olej, prípadne ovocné a zeleninové oleje, pretože detský olejček a minerálne oleje môžu toto jemné tkanivo vysušovať. Aby ste do oleja nevniesli baktérie, nenamáčajte do neho prsty, nakvapkajte si ho na ne. Naneste dostatočné množstvo oleja na hrádzu tak, aby vám po nej jemne kĺzali prsty. Najprv použite len ukazovák, neskôr pridajte aj prostredník. Prechádzajte z jednej strany na druhú a vždy v strede pritlačte viac smerom dovnútra. Masírujte 3 – 4 minúty. Pomôžete tak uvolneniu pošvového tkaniva, svalov obklopujúcich pošvu a koži hrádze. Pravidelnou masážou by mala byť koža v týchto miestach čoraz poddajnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Zápcha vie poriadne znepríjemniť život: Ako s ňou nadobro skoncovať?


Pomôže aj masáž brucha

Účinná je aj brušná masáž, ktorá pomáha rozpohybovať črevá. Môžete ju vykonávať sami na sebe, alebo vám s ňou môže pomôcť iná osoba. Dôležité je, aby ste brucho masírovali stláčaním brušnej steny v pravidelnom rytme. Brucho sa dá masírovať aj formou automasáže. Je potrebné zhlboka sa nadýchnuť, úplne vydýchnuť, následne zadržať dych a 10 až 15-krát rýchlym vťahovaním a vytláčaním brucha masírovať črevá. Túto masáž je dobré vykonávať 4-5 ráz pred stolicou.


Čo pri problémoch so zápchou najlepšie pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame