Spoznajte najznámejšie maste a ich účinky: Na čo je dobrá konopná, zinková či gáfrová?

maste a ich účinky (

Spoznajte maste a ich účinky (Zdroj: Gettyimages)

Urobil sa vám opar, trápi vás nepríjemná vyrážka, ktorej sa neviete zbaviť, alebo vás pobolievajú kĺby? Na všetky tieto a mnohé ďalšie problémy existujú spoľahlivé masti, ktoré zoženiete v lekárni alebo dokonca v drogérii. Treba už len vedieť, kedy po ktorej siahnuť.

Samozrejme, žiadna masť nie je zázračná a v mnohých prípadoch treba svoj problém radšej konzultovať s lekárom, ktorý vie najlepšie zvážiť možnosti liečby. Ako prvá pomoc však väčšinou postačuje a neraz dokáže priniesť úľavu a zdravotný problém eliminovať. Aké účinky teda majú najznámejšie mastičky?

Konopná masť

Základnou zložkou konopnej masti je konopný olej, ktorý sa získava lisovaním semien a obsahuje mnoho prospešných vitamínov, minerálov či antioxidantov. Konopná masť pôsobí protizápalovo a hojí, pomáha pri rôznych typoch bolesti, a má aj relaxačné účinky. Jej použitie je preto všestranné a využijete ju napríklad pri popáleninách, ekzémoch, vyrážkach a čiernych bodkách, herpese, popraskanej pleti či zle sa hojacich ranách, akými sú odreniny či povrchové rezy.

Konopná masť zabraňuje dehydratácii, je silne protizápalová a výborne vyživuje suchú pleť. Použitie sa odporúča pri ľahkých artritídach a reumatických bolestiach, pri migrénach, bolestiach hlavy a menštruačných problémoch. Bonus navyše – údajne má aj afrodiziakálne účinky!

Zinková masť

Spočiatku sa používala najmä na liečbu popálenín a rán na koži. Vďaka prospešným vlastnostiam hlavnej zložky – oxidu zinočnatého, sa však v súčasnosti využíva aj pri liečbe mnohých kožných ochorení, napríklad akné. Oxid zinočnatý sa získava z mäkkého kovu – zinku. Je to zinok, ktorý ovplyvňuje prakticky všetky procesy v ľudskom tele. Masť zo zinku využijete pri liečbe bradavíc, zapálených vyrážok, nehojacich sa rán, ekzémov, oparov či popraskaných kútikov úst.

Gáfrová masť

Gáfrová masť je určená na vonkajšie lokálne použitie a známa je svojou prenikavou arómou. Pozor, pri vnútornom použití môže spôsobiť vážnu otravu! Mastička sa vyrába z gáfrovníka lekárskeho, ktorý pochádza z častí juhovýchodnej Ázie. Tu bol po stáročia považovaný za významnú liečivú rastlinu a v niektorých krajinách dokonca aj za afrodiziakum.

V oblasti farmaceutického a kozmetického priemyslu sa gáfor používa aj v kombinácii s inými prísadami. Produkuje sa tiež synteticky. Hlavný účinok gáfru spočíva v jeho analgetických a antiseptických vlastnostiach. Tie spôsobujú, že kožu prekrví, jemne znecitliví a ochladí. Využíva sa najmä na zmiernenie bolesti svalov, kĺbov, príznakov osteoporózy, pri výronoch, pomliaždeninách aj pri nepríjemnom svrbení. Účinkuje tiež na akné, psoriázu, ekzémy, plesne a ďalšie kožné problémy. V spojení s mentolom pomáha pri nachladnutí. Dôležité je, aby sa gáfrová masť nanášala iba lokálne na postihnuté miesto, po manipulácii treba zvyšky masti z rúk dôkladne umyť.

Kalciová masť

Masť Calcium pantothenicum sa používa na upokojenie a regeneráciu podráždenej kože po nadmernom opaľovaní a tiež na suchú a drsnú pokožku. Okrem toho je vhodná aj na ošetrenie prsných bradaviek dojčiacich žien a v starostlivosti o bábätká na ošetrenie jemnej detskej kože so sklonom k zapareniu. Masť ma regeneračné, zvláčňujúce, hydratačné a upokojujúce účinky, takže ju bez obáv môžete použiť pri malých poraneniach, podráždenej a vysušenej pokožke, pri atopickej dermatitíde, kontaktnom ekzéme a pri zapareninách.

Octanová masť

Túto masť si mnohí spájajú s detstvom, kedy im pomáhala pri rôznych pádoch, úrazoch alebo uštipnutiach hmyzom. Hoci jej vôňa nie je veľmi príjemná, účinky sú o to efektívnejšie. Tradičná octanová masť sa používa lokálne na ošetrenie poúrazových stavov, pri vyvrtnutom členku a pomliaždeninách, odreninách, zlomeninách, opuchoch, pri preležaninách či zapareninách. Základom masti je octan a vínan hlinitý.

Masť mierne tlmí bolesť, znižuje zápalové procesy v postihnutom mieste, pri opuchoch príjemne chladí a má tiež sťahujúci účinok. Pôsobí upokojujúco a antisepticky, podobne ako dezinfekcia. Pri uštipnutí hmyzom uľaví aj od svrbenia a rýchlo zmierni opuch. Po konzultácii s lekárom ju možno použiť aj pri omrzlinách a drobných popáleninách. Siahnuť po nej môžete tiež v prípade, ak ste náchylní k tvorbe modrín. Octanová masť totiž zastavuje kapilárne krvácanie a tým urýchľuje celkové hojenie pokožky.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame