Máte problém vytrvať? Naučte sa správne motivovať a dotiahnite veci do konca

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Ľudia ju často chápu nesprávne. Pod motiváciou si predstavujú prívlastky ako nabudený, horlivý či zapálený pre nejakú činnosť. V skutočnosti však znamená mať motív – poznať dôvod, prečo niečo robíme. Nech je ten váš akokoľvek silný, skôr či neskôr ho môžu nalomiť prekážky. Pozrite sa spolu s nami na pár tipov, ako ich zvládnuť.

Mala by vychádzať zvnútra

Existujú dva typy motivácie: vnútorná a vonkajšia. Športový psychológ Keith A. Kaufman vysvetľuje, že pri tej prvej vykonávame činnosť sami pre seba, pre radosť a dobrý pocit. Tá druhá zahŕňa vonkajšie ciele ako sú peniaze, uznanie či rešpekt. Kľúčové je nájsť v sebe práve vnútorné presvedčenie, aby sme niečo nerobili s myšlienkou „musím“, ale „chcem“. Len tak môžeme dosiahnuť trvalý úspech.

Kedy je cieľ v ohrození?

Kvalita motivácie priamo vplýva na naše výsledky. Ak ju stratíme alebo sa oslabí, aj cieľ sa vzdiali o pár týždňov či mesiacov do budúcnosti, niekedy naň zanevrieme úplne. Poznáme tri faktory, ktoré najviac ohrozujú dosiahnutie toho, čo si zaumienime:

Rozptýlenie – zdanlivo môže ísť o maličkosti, ktoré si často neuvedomujeme: príspevky na sociálnych sieťach, reklamné e-maily či odkazy na bulvárne články. Nech už cvičíte, snažíte sa stravovať zdravo, učíte sa tancovať, štrikovať či len túžite dočítať obľúbenú knihu, vynahraďte si na to konkrétny čas. Ten by mal slúžiť iba tej-danej aktivite, iné plány si vtedy nerobte a všetky možné rozptyľovače odložte z očí. Pomôže vám to zostať sústredení.

Nízka sebadôvera – sebavedomie ovplyvňuje úspech v každej oblasti života. Pozor na časté stretnutia s ľuďmi, čo sa sústavne sťažujú. Tak, ako môžete prijímať dobré návyky od úspešného človeka, rovnako prijímate správanie od takzvaných „upírov“ – vysávajú z nás energiu a postupne ničia našu vlastnú vieru.

Nedosahovanie krátkodobých cieľov – niekedy spočíva chyba v nesprávnom stanovení čiastkových cieľov. Skúste reálne odhadnúť svoje sily a radšej si na plecia naložte menej, ako viac. Aj víťazný pocit z dosiahnutého cieľa funguje ako veľmi silná motivácia a motor pre vaše aktivity. Hormóny šťastia sa pritom v mozgu nepozerajú na to, či ide o veľký cieľ, ktorý sa vám podarilo zdolať. Začnime v malom.


Mohlo by vás zaujať: Túžite si konečne splniť svoje sny? Pomôže vám v tom pozitívna motivácia


5 tipov, ako sa vám podarí zostať motivovaní

1. Sústreďte sa na jednu vec: Vyrušenie znásobuje riziko výskytu chýb. Naučte sa minimalizovať rušivé vplyvy a túto schopnosť stále precvičujte. Pravidelný tréning koncentrácie je rovnako dôležitý ako rozvoj fyzických schopností. Len plné sústredenie umožní zamerať všetku pozornosť na to, čo práve robíte, čím sa zlepšuje aj vaša výkonnosť.

2. Myslite pozitívne: Negatívna energia plodí len ďalšie negatívne myšlienky. Berie chuť a silu posúvať sa vpred. S pozitívnym naladením sa však prekážky menia na príležitosti, ako robiť veci inak. Akékoľvek problémy, ktoré sa vyskytnú, môžete využiť vo svoj prospech, na svoj rast.

3. Prestaňte sa ľutovať a vyhovárať: Na výroky typu „to nedokážem“ alebo „nedá sa“ radšej zabudnite. Začiatky bývajú náročné, rovnako aj vytrvať je ťažkým orieškom. Ale kto by to mal zvládnuť lepšie, keď nie vy? Robíte to pre seba – na to myslite stále. Všetky pochmúrne hlasy vo vašom vnútri otočte vo svoj prospech. Dokážte sami sebe, že sa to dá!

4. Prijmite pomoc: Je dobré mať pri sebe niekoho, kto vás vždy podrží. Ak sa napríklad pri cvičení nechcete vzdať hneď na začiatku, nájdite si trénera, výživového poradcu alebo priateľa, ktorému naozaj záleží na vašom úspechu. Môže vás usmerňovať, podporiť v ťažkých chvíľach a zhodnotiť vaše pokroky.

5. Vytvorte si motivačné prostredie: Pomôže vám zostať sústredeným a bude stále pripomínať, čo máte robiť a prečo je to dôležité. Každý nápad vystihujúci nový životný štýl sa počíta: pozadie na mobile, šálka s motivačným textom, motivačné citáty nalepené po celom byte či „nástenka snov“.


Čo dokáže najlepšie motivovať vás? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďka
Odporúčame