Mávate problémy s trávením? Naservírujte svojmu telu tieto potraviny

Muž

thinkstockphotos.com

Karotka prospeje črevám, banány pomôžu pri pálení záhy a brokolica pri zápale žalúdka.

Ovocie a zelenina sú plné vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších látok, ktoré majú priaznivý vplyv na celkový zdravotný stav. Niektoré z nich sú však ako stvorené na konzumáciu v prípade žalúdočných, črevných alebo žlčníkových problémov. 

Zeler pre zdravý žalúdok i črevá

Zeler má na tráviaci systém priaznivý vplyv a to hneď z niekoľkých dôvodov. Je prevenciou zápchy a žalúdok upokojuje.antibakteriálne účinky, teda eliminuje nežiaduce baktérie v tráviacom trakte i močovom ústrojenstve. Zeler je aj jednou z potravín, ktoré sa odporúčajú pri prekyslení organizmu, ktoré sa môže prejavovať zlým trávením. V tomto prípade je vhodná napríklad zelerová šťava, ktorú môžete kombinovať s inou obľúbenou zeleninou. Vňať môžete použiť podobne ako petržlenovú, teda pridať ju do šalátov, na chlebíčky alebo ňou dochutiť zemiaky.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s trávením? Objavte možné príčiny a riešenia


Karotka normalizuje črevnú mikroflóru

Trápi vás nadúvanie, zápcha alebo premnoženie niektorých druhov kvasiniek v tráviacom trakte? V zimných mesiacoch môžete na úpravu trávenia využiť šťavu z kyslej kapusty, počas teplejších mesiacov vyskúšajte napríklad karotku. Na trávenie má priaznivý vplyv hlavne vláknina, ktorá zasýti a prospieva črevám.  Najlepšie je konzumovať karotku čerstvú, teda pripraviť z nej šťavu, postrúhať ju do šalátu alebo pridať do smoothies. Šancu by ste jej mali dať aj v prípade, že máte problémy so žlčníkom, pretože ho upokojí.

  • Karotkový šalát

Potrebujete: ½ kg karotky, cesnak podľa chuti, 15 ml olivového oleja, 2 PL octu, čajová lyžička trstinového cukru

Postup: Najprv zmiešajte olej, ocot a trstinový cukor, potom zálievku zamiešajte do nahrubo nakrájanej mrkvy a pridajte prelisovaný cesnak.


Mohlo by vás zaujímať: Pálenie záhy: Nepríjemná maličkosť alebo znak vážnej choroby?


Páli vás záha? Dajte si banány

Banán je výborným ovocím na neutralizáciu žalúdočných kyselín, teda úľavu prinesie pri pálení záhy a aj ďalších žalúdočných problémoch. Dokonca konzumácia banánov nerobí problémy ani ľuďom so žalúdočnými vredmi. Okrem toho, že toto ovocie priaznivo vplýva na žalúdok, kvôli obsahu vlákniny ho ocenia aj črevá. Nezabudnite, že banány by mali byť zrelé, nie zelené.

Paprika podporuje tvorbu žalúdočných štiav

Paprika podporuje metabolizmus a je bohatou zásobárňou vitamínu C, navyše má priaznivé účinky na tráviaci trakt. Stimuluje tvorbu žalúdočných štiav, čím urýchľuje trávenie. Vďaka obsahu vlákniny blahodarne pôsobí aj na črevá.

  • Plnená surová paprika

Potrebujete: 4 papriky, 60 g zemiakov, 60 g šunky, 60 g rajčín, 20 g cibule, cca polovica bieleho jogurtu, soľ, koreniny podľa chuti (pažítka, petržlenová vňať)

Postup: Uvarené zemiaky, šunku, rajčiny a cibuľu nakrájajte na malé kúsky a pridajte biely jogurt, podľa chuti soľ a koreniny. Zmesou naplňte papriky, z ktorých treba ešte predtým odstrániť vnútro. Plnené papriky sa môžu podávať ako príloha k mäsu alebo spolu s pečivom. Poprípade dajte papriky zapiecť do rúry.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Brokolica bojuje proti zápalu žalúdka i vredom

Ak vás trápi Helicobacter pylori,teda zápal sliznice žalúdka, brokolica by mala byť na vašom tanieri zastúpená pravidelne. Platí to aj vtedy, ak trpíte žalúdočnými vredmi, pretože bojuje proti baktériám, ktoré ho vyvolávajú. Navyše obsahuje vlákninu, ktorá je prevenciou zápchy.

Hrušky očisťujú črevá

Pri zápche prinesie úľavu konzumácia čerstvých hrušiek, pretože sú bohaté na nerozpustnú vlákninu. Teda ak máte práve tento problém a organizmus chcete prečistiť, lepšie je siahnuť po hruške ako po jablku (jablká obsahujú viac rozpustnej ako nerozpustnej vlákniny).


Čo pri problémoch s trávením najlepšie pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame