Medzigeneračné priateľstvá majú viac výhod ako tie s rovesníkmi: Máte mladších aj starších kamarátov?

Matka s dcérou

Najlepšia priateľka nemusí byť vždy vašou rovesníčkou (Zdroj: GettyImages)

V detstve je nadväzovanie priateľstiev nekomplikované a bezprostredné. V dospelosti sa však sotva cudzieho človeka len tak spýtame, či s nami nepôjde na kávu. Keď skončíme školu, nestretávame tak veľa rovesníkov, s ktorými by sme si mali čo povedať. Lenže práve vekové rozdiely sú to, čo posúva priateľstvo na úplne iný level.

Podľa štúdie AARP má síce väčšina ľudí priateľov vo svojom veku, no až štyria z desiatich dospelých majú priateľa, ktorý je najmenej o 15 rokov starší alebo mladší ako oni. V dospelosti sa totiž naše priateľstvá neformujú nevyhnutne podľa veku, ale skôr podľa spoločných čŕt a záujmov.


Mohlo by vás zaujať: Budovať priateľstvá sa oplatí: Fungujú ako prírodný morfín


V dospelosti vek nehrá rolu

Spisovateľka Shasta Nelson, autorka knihy The Business of Friendship tvrdí, že treba v maximálnej miere využívať naše vzťahy tam, kde trávime väčšinu času. „Je menej pravdepodobné, že poznáme vek každého, pretože už nie sme zoskupení tak, ako keby sme boli v škole. Teraz spolupracujeme, žijeme vedľa ľudí a navštevujeme rovnaké udalosti s ľuďmi všetkých vekových skupín,“ vysvetľuje Shasta.

Výhodou hľadania si priateľov v dospelosti je to, že naše sociálne kontakty sú širšie, než v čase štúdií. Môžeme zájsť na kurz keramiky či angličtiny, do klubu čitateľov, pridať sa k turistom, navštíviť kostol, cestovať, športovať či venovať sa dobrovoľníckej činnosti. Alebo len môžeme byť jednoducho milý, priateľský a ústretový v práci, kde podľa štúdie AARP máme najvyššie šance spriateliť sa s niekým z inej generácie.

Skúsenosti aj zábava

Málokto si pritom uvedomuje, aké obohacujúce dokážu byť medzigeneračné priateľstvá. Pri vzájomných rozhovoroch, stretnutiach, výletoch, spoločných aktivitách a zážitkoch prestávame vekový rozdiel vnímať, hoci má v skutočnosti nesmierne dôležitú a pozitívnu úlohu. „Mať staršieho priateľa nám pomáha vyskúšať si určité životné skúsenosti skôr, ako sa dostaneme do príslušného veku. Budeme tak lepšie pripravení na to, čo príde v budúcich životných etapách,“ tvrdí spisovateľka.

Platí to, samozrejme, aj naopak. S mladším priateľom zažijeme množstvo zábavy, môžeme si vyskúšať veci, ktoré sme nikdy nerobili, a odrazu sa cítime mladší a plní energie. Zároveň vieme nenápadnou a nenásilnou formou odovzdávať svoje vlastné skúsenosti, názory a myšlienky, vďaka čomu sa náš priateľ môže vyhnúť opakovaniu našich chýb a životných omylov.


Mohlo by vás zaujať: Nové priateľstvá po 50-ke? Takto sa zoznámite ľahko ako za starých čias


Bez porovnávania, žiarlivosti a konkurencie

Medzigeneračné priateľstvá často fungujú na absolútnej otvorenosti a úprimnosti. Zvyčajne neexistuje žiadna téma, o ktorej by sa priatelia nedokázali porozprávať. Mnoho priateľstiev typu „vek je len číslo“ má príchuť sesterstva. Z kamarátok sa stali akoby sestry, ktoré spoločne zdieľajú svoje životy a nechcú fungovať jedna bez druhej. Neraz zistia, že toho majú spoločného oveľa viac, než s rovesníkmi.

Podľa Nelson je však na medzigeneračnom priateľstve jednou z najlepších vecí autentickosť: Keď sú priatelia v rôznom veku, odpadá vzájomné porovnávanie sa, žiarlivosť a konkurencia. Triviálne veci idú bokom a je tu len niekto, s kým si rozumieme, kto nás podporí a s kým nám je dobre. A to určite stojí za to!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame