Migréna ničí život mnohým ľuďom: Naučte sa jej predchádzať

Bolesť hlavy

thinkstockphotos.com

Stretli ste sa už s migrénou? Nie? Tak ste sa zaradili medzi drobnú skupinku šťastlivcov. Tí, ktorí s ňou majú čo dočinenia, vedia, že to veru nie je žiadna sranda. Ako u všetkých chorôb, aj pri migréne je najlepším spôsobom liečby prevencia. Na každého síce platí niečo iné, no aj tejto nepríjemnej bolesti sa hlavy sa dá predísť. Viete, ako na to?

Jedným z najčastejších spúšťačov migrény je jedlo. Samozrejme, ide o individuálnu záležitosť. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, ktoré potraviny vám nesedia, je využiť vlastnú pamäť. Keď vás začne bolieť hlava,  spomeňte si, aké jedlo ste si dopriali a v budúcnosti sa mu vyhýbajte. Výskumy ukázali, že medzi najčastejšie spúšťače migrény patria citrusové plody a výrobky ich obsahujúce. A na čo ďalšie si dať pozor?

Pozor na obsah tyramínu!

Problematickými sa javia potraviny, ktoré obsahujú tyramín, najmä syry. Je prirodzenou súčasťou viacerých druhov – ide najmä o syr s modrou plesňou, plesňový syr brie, čedar, stilton, feta, gorgonzola, mozzarella, munster, parmezán, švajčiarsky syr a tavené syry. Obsahujú ho však aj konzervované polievky, orechy, kvasená zeleniny, staršie, konzervované, solené alebo spracované mäso či olivy. Aj keď ide zvyčajne o veľmi chutné potraviny, vysoká hodnota tyramínu je problematická. Spôsobuje totiž v tele zvýšenie tlaku a s tým dochádza aj k väčšiemu tlaku na cievy, čo je základom pre bolesť hlavy.


Mohlo by vás zaujať: Bolieva vás hlava? Môže za to aj počasie či teplota vo vašom byte


S alkoholom pomaličky

K spúšťačom migrény sa jednoznačne rátajú aj alkoholické nápoje, najčastejšie ide o červené víno, niektoré druhy piva, šampanské či destiláty. Preto by sa mu ľudia so sklonom k bolestiam hlavy mali určite vyhýbať. Alkohol zvyšuje prietok krvi do mozgu a zároveň obsahuje určité množstvo rôznych nečistôt. A aby toho nebolo málo, k bolesti dopomôžu aj látky, ktoré vznikajú pri jeho rozklade.

Len žiadnu paniku

V súčasnosti trpí migrénou značné množstvo ľudí a zachytáva najmä jedincov, ktorí sú vysoko citliví, ustarostení, bojazliví, často nervózni či úzkostliví. Takže základom je zachovať pokoj a naučiť sa určité meditačné techniky, pri ktorých sa uvoľní celý organizmus. Skúste si do denného režimu zaradiť chvíľku, počas ktorej budete môcť úplne vypnúť a nechať zrelaxovať celé telo, pretože stres patrí k najväčším spúšťačom bolesti hlavy. Zbavíte sa ho aj výdatným dlhším spánkom, prechádzkami či plávaním.


Mohlo by vás zaujať: Zatočte s migrénou efektívne: Vyskúšajte tieto jednoduché rady!


Usmejte sa na migrénu

Poznáte to. Keď vo vás niekto vyvolá úsmev či smiech, hneď sa zdá všetko jednoduchšie. Rovnako to funguje aj s migrénou. Bolesť uvoľňujú a  záchvaty obmedzujú hormóny šťastia, ktoré počas smiechu zaplnia mozog. Takisto je dokázané, že ľudia, ktorí sa často smejú, lepšie znášajú bolesť a zároveň sa dokážu ľahšie vyhnúť stresu, ktorí migrénu spôsobuje.

Možno vám chýba horčík

Špecialista na bolesti hlavy, neurológ Alexander Mauskop počas svojich výskumov zistil, že bolesti hlavy sa dá predchádzať, ak si doplníme chýbajúce množstvo horčíka. Vo svojej štúdii dokázal, že frekvencia migrén sa znížila až o 42% pri každodennom užívaní horčíka. Ani s tým to však nepreháňajte, maximálna odporúčaná dávka je 200 miligramov denne.


Mohlo by vás zaujať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Napite sa a navštívte lekára

Bolesti niekedy dokáže zmierniť aj niekoľko obyčajných pohárov vody, pretože ich často spôsobuje práve dehydratácia. Pri vážnejších stavoch, kedy vás migréna pomaly ale isto vylučuje z bežného života, neváhajte a obráťte sa na lekára.


Čo sa pri migrénach najlepšie osvedčilo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame