Udržte si svoju vysnívanú postavu: S týmito pravidlami už nikdy nepriberiete

Strata váhy

thinkstockphotos.com

Podarilo sa vám zhodiť vytúžených päť, desať či dokonca pätnásť kíl? Gratulujeme! Za tento výkon si určite zaslúžite nejakú odmenu – či už v podobe sladkej dobroty alebo vynechaného cvičenia. Ak však nechcete o pol roka či rok držať diétu opäť, mali by ste sa držať niekoľkých zásad. Vyvarujete sa tak jojo efektu a neustále sa vracajúcim problémom s kilami navyše.

Nevracajte sa do starých koľají

Fakt, že ste kedysi pribrali, mal určite svoj dôvod. Možno sa vám zdá, že teraz, keď máte opäť postavičku ako lusk, si môžete dopriať všetko, čo kedysi. Opak je pravdou. Samozrejme nemusíte svoju stravu sledovať tak prísne, ako keď ste boli vo fáze chudnutia. Ani teraz to však nepreháňajte s mastnými či slanými potravinami alebo nočnými výletmi do chladničky. Ak ste napríklad vynechávali sacharidy a podarilo sa vám schudnúť, mali by ste ich obmedzovať aj naďalej. Keď si na raňajky dáte rožok, na obed zemiaky a na večeru rizoto, asi nebude dlho trvať, kým sa prejaví jojo efekt. Podobne, ak ste schudli vďaka jedeniu malých porcií viackrát denne, ostaňte tomuto zvyku verní, aj keď vyžaduje určité plánovanie vopred. 


Mohlo by vás zaujať: Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!


Hrešte podľa pravidiel

To samozrejme neznamená, že si nemôžete dopriať aj potraviny, ktoré ste mali počas chudnutia zakázané. Ide o správnu mieru. Určite si však pravidlá, ktoré budete dodržiavať. Niekomu vyhovuje napríklad jeden „hrešiaci“ deň v týždni, keď si dopraje takmer všetko, čo má inokedy zakázané. Možno ešte viac ako pri chudnutí sa vám môže vyplatiť vedenie denníčka, do ktorého zaznačíte, čo ste si kedy dopriali. Keď držíte diétu a máte v podstate všetko zakázané, nemusíte rozmýšľať nad tým, kedy ste si naposledy dali čipsy alebo čokoládu – nejedli ste ich totiž zrejme vôbec alebo takmer vôbec. Keď si však občas podobné dobroty povolíte, mali by ste sledovať, či ich naozaj jete len raz či dvakrát za týždeň. Inak si možno zrazu uvedomíte, že ich jete každý druhý deň a ručička na váhe sa vyberie smerom hore. Sami viete najlepšie, ktoré sú vaše slabšie stránky v jedení – sústreďte sa najmä na ne. 

Nevzdávajte sa pohybu

Chodili ste štyri-päť krát za týždeň cvičiť a teraz sa tešíte, ako budete konečne po robote len oddychovať na gauči? To radšej nie. Vďaka pohybu ste nadobudli svaly, ktoré spaľujú kalórie rýchlejšie ako tuk. Okrem toho, pohľad na pevné telo vás v zrkadle určite poteší viac ako odraz síce chudej, ale beztvarej postavy s ovisnutou kožou. Skúste si aspoň dvakrát týždenne dať dobre do tela, alebo ostaňte pohybu verní síce v menšej miere, ale každý deň. Choďte do práci peši alebo na bicykli, zabudnite na výťahy, jednoducho, snažte sa hýbať čo najviac.


Mohlo by vás zaujať: Trojhodinová diéta: Schudnite presným časovaním jedál aj bez hladovania!


Nesledujte váhu priveľmi pozorne

Buďte v pohode a snažte sa nesledovať svoju postavu až priveľmi. Nezačnite panikáriť pri jednom kile navyše. Určite viete, že takýto rozdiel neznamená, že priberáte. Okrem toho, svaly sú ťažšie ako tuk, takže môžete chudnúť, hoci to na ručičke váhy nevidieť. Skúste sa riadiť skôr oblečením. Aj vy asi máte nohavice, ktoré vám sedia len vtedy, keď si na svojej postave dávate záležať. Tie vám našepkajú, či ste niečo zanedbali. 

Doprajte si spánok

Ten je dôležitý nielen pri chudnutí, ale aj pri udržiavaní štíhlej postavy. Ak ho máte málo, menej vládzete a skôr sa stane, že vynecháte cvičenie alebo prechádzku a chýbajúcu energiu budete dopĺňať nezdravými čokoládovými tyčinkami či inými pochúťkami. Potvrdzuje to napríklad štúdia v American Journal of Clinical Nutrition, podľa ktorej nevyspatí ľudia častejšie siahajú po potravinách bohatých na karbohydráty – a to nielen počas dňa, ale aj neskoro v noci.  


Darí sa vám udržiavať vašu vysnívanú postavu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame