Migréna: Toto je päť skvelých tipov na zníženie intenzity bolesti hlavy!

migréna

Migréna dokáže veľmi znepríjemniť život (Zdroj: Freepik/tetyanaafshar)

Migréna dokáže byť nepríjemným spoločníkom po celý život. Rozhodne si ju netreba zamieňať s chvíľkovou bolesťou hlavy. Výrazne vie zasiahnuť do života človeka a obmedzovať ho. Prinášame vám päť skvelých tipov na zníženie bolestí pri migréne, ktoré sú overené nielen pacientmi, ale aj lekármi a navyše skutočne fungujú!

Odpočívajte v tichej, tmavej miestnosti

Mnoho ľudí s migrénou uvádza ako jedny zo symptómov aj citlivosť na svetlo a zvuk, čo môže zhoršiť bolesti. Choďte do miestnosti, ktorá je tmavá a tichá – možno sa vám podarí zaspať. Nie na všetky druhy bolesti hlavy pomôže spánok, ale látky uvoľňované vo vašom mozgu počas spánku môžu pomôcť zmierniť bolesť. Tiež hovorí, že ak ste citliví na zvuky, blokovanie ich môže pomôcť.

Dajte si obklad na hlavu a krk

Umiestnite si teplý alebo studený obklad na čelo alebo na zadnú časť krku. „Mnohí z mojich pacientov uprednostňujú studený obklad,“ hovorí  Lawrence C. Newman, špecialista na bolesti hlavy z NYU Langone Medical Center v New Yorku a člen predstavenstva American Migraine Foundation. Chlad môže mať otupujúci účinok. „Odvádza to pozornosť mozgu od migrény a stimuluje iné nervové zakončenia tam, kam dávate obklad.“

Niektorí ľudia môžu preferovať teplý obklad, hovorí Dr. Newman. Teplo môže pomôcť uvoľniť napäté svaly. Môžete si tiež vyskúšať teplý kúpeľ alebo sprchu. Pri oboch typoch obkladov si však dávajte pozor, aby neboli príliš studené, prípadne príliš horúce, pretože by vám to mohlo ešte viac uškodiť.

Vždy hydratujte celé telo

Aj dehydratácia je spúšťačom ich bolestí hlavy. Zostať hydratovaný nielen počas návalov bolesti môže pomôcť niektorým ľuďom cítiť sa lepšie. „Akonáhle pocítite, že prichádza migréna, vypite väčšie množstvá tekutín. Môže to pomôcť skrátiť dĺžku trvania vašej bolesti,“ hovorí Roderick Spears, neurológ z Penn Medicine vo Philadelphii. Máte problém piť dostatok vody? Skúste ju ochutiť plátkom citróna alebo pridajte malé množstvo ovocnej šťavy.

Aj meditácia môže pomôcť

„Až 8 z 10 ľudí s migrénou uvádza stres ako spúšťač bolestí hlavy,“ dodáva Rebecca Wells, docentka neurológie na Wake Forest Baptist Health v Severnej Karolíne. Meditácia môže ľuďom pomôcť zvládať stres tým, že sa zameria na to, čo sa deje v prítomnom okamihu „Jedným príkladom, ktorý je dostupný každému, je zamerať sa na dýchanie,“ hovorí. Štúdia z roku 2020 publikovaná v JAMA Internal Medicine zistila, že meditácia môže u niektorých jedincov pomôcť pri liečbe nielen migrény, ale aj celkovej kvality života.

Uvoľnite sa cvičením

Migréna a cvičenie možno nejde do kopy, ale ak bolesti až tak často nepociťujete a cvičíte pravidelne, môže ju to naopak zmierniť. Dale Bond, profesor psychiatrie v nemocnici z Brown Alpert Medical School v New Yorku, hovorí: „Pokiaľ ide o aeróbne cvičenie, vo všeobecnosti by sme našim pacientom povedali, aby začali chôdzou – je to jednoduché, bezpečné, lacné a praktické – a aby to robili pravidelne.“ Pravidelné cvičenie môže tiež pomôcť pri znižovaní stresu zlepšení spánku. 

Zdroj: everydayhealth.com, plnielanu.sk
Odporúčame