Míňate zbytočné peniaze na vitamínové doplnky? Odborníci tvrdia, že niektoré z nich vôbec nepotrebujete!

(Zdroj: Freepik/jcomp)

Vitamínové a minerálne doplnky vás pravdepodobne neochránia pred rakovinou, srdcovými chorobami či celkovou úmrtnosťou. Uviedla to americká pracovná skupina pre preventívne služby v usmerneniach zverejnených v časopise JAMA. Od posledných zistení v roku 2014 preskúmali 84 štúdií testujúcich vitamíny u takmer 700 tisíc ľudí, vrátane 52 nových štúdií na túto tému.

Ak ste zdravý, nemíňajte na doplnky

Záver však zostal rovnaký ako v roku 2014: Ak ste zdravý, netehotný dospelý jedinec, neexistujú dostatočné dôkazy o akýchkoľvek výhodách predĺženia života pri užívaní vitamínov ako E, D, A, B3, B6, C selén, vápnik či betakarotén. Tiež by ste nemali prehnane užívať vitamín E, pretože pravdepodobne nemá žiadny čistý prínos pri znižovaní rizika úmrtnosti, kardiovaskulárnych chorôb či rakoviny.

Existuje však dostatok dôkazov na to, že sa neodporúča používať doplnky betakaroténu, ktoré telo premieňa na vitamín A, na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení alebo rakoviny kvôli možnému zvýšenému riziku úmrtnosti, kardiovaskulárnej úmrtnosti a rakoviny pľúc.

„Poradenstvo v oblasti životného štýlu na prevenciu chronických ochorení u pacientov by sa malo aj naďalej zameriavať na prístupy založené na dôkazoch, vrátane vyváženej stravy s vysokým obsahom ovocia a zeleniny a fyzickej aktivity,“ povedal Dr. Jeffrey Linder, šéf všeobecného interného lekárstva na Feinberg School Northwestern University of Medicine v Chicagu.

Zamerajte sa na celkovú zmenu životného štýlu

Vezmite si napríklad takú stredomorskú stravu. Jesť stredomorským spôsobom, ktorý sa zameriava na rastlinnú stravu a fyzickú aktivitu, môže znížiť riziko vysokého cholesterolu, demencie, straty pamäte, depresie a rakoviny prsníka – zistili mnohé štúdie. Jedlá zo slnečného stredomorského regiónu sa tiež spájajú s chudnutím, silnejšími kosťami, zdravším srdcom a dlhším životom.

Diéta DASH, ktorá prináša okrem iného aj zastavenie hypertenzie, môže tiež pomôcť k zlepšeniu životného štýlu. Štúdie ukázali, že diéta úspešne znižuje vysoký krvný tlak. Stredomorská aj DASH diéta sa vyhýbajú spracovaným potravinám a zameriavajú sa na ovocie, zeleninu, fazuľu, šošovicu, celozrnné výrobky, orechy a semená.

„Namiesto sústredenia peňazí, času a pozornosti na suplementy, by bolo lepšie klásť dôraz na aktivity s nižším rizikom a vyšším prínosom pre zdravie, a teda na zdravú výživu, cvičenie, udržiavanie si zdravej hmotnosti a vyhýbanie sa fajčeniu,“ dodáva Linder.

Ročne sa minú miliardy

Napriek konzistentnému odkazu vedeckej komunity viac ako polovica dospelých Američanov berie doplnky stravy, pričom podľa Lindera a jeho kolegov v roku 2021 Američania minuli odhadom 50 miliárd dolárov. Podľa Americkej pracovnej skupiny pre preventívne služby existuje nedostatok dôkazov o tom, že vitamínové a minerálne doplnky znižujú úmrtnosť.

„Podľa populačných prieskumov ľudia berú vitamíny buď preto, aby zostali zdraví, cítili sa energickejší alebo nadobudli pokoj v duši. Tieto presvedčenia popierajúce dôkazy sú posilnené šikovnými marketingovými kampaňami,“ povedal behaviorálny vedec a odborník na vnútorné lekárstvo, Dr. Peter Ubel pre časopis JAMA.

Väčšina ľudí to s dávkami vitamínov preháňa

Potom, keď ľudia vidia vitamíny ako dobré a zdravé, presadí sa ďalšie správanie nazývané necitlivosť na dávku. „Vybudujú si vedomie, že ak je malé množstvo dobré, väčšie musí byť ešte lepšie,“ povedal Ubel, ktorý zároveň pôsobí na University’s Fuqua School of Business v Severnej Karolíne.

„Pridajte k tomu ľudskú zaujatosť voči čomukoľvek, čo je označené ako „prírodné“ alebo „rastlinné“, a pravdepodobnosť nákupu vitamínov a minerálov predávaných týmto spôsobom stúpa. Reklamné agentúry túto zaujatosť uznávajú a ľudia zvyknú kompenzovať nedostatok ovocia a zeleniny vo svojej strave prijímaním denných doplnkov.“

Rada pre zodpovednú výživu a obchodnú organizáciu pre priemysel doplnkov, uvádza toto: „Zjavne obmedzené dôkazy by sa nemali nesprávne interpretovať ako absencia dôkazov,“ povedala Andrea Wong, viceprezidentka pre vedecké a regulačné záležitosti rady „početné výskumné štúdie podporujú a dokazujú užívanie multivitamínov väčšinou Američanov, a to pre celý ich rad výhod.“

Niektorí jedinci doplnky potrebujú

Existujú však ľudia, ktorí určité vitamíny nevyhnutne potrebujú. Tehotné ženy by mali užívať odporúčané dávky kyseliny listovej, aby sa predišlo vrodeným chybám u novorodencov. Taktiež ľudia s obmedzeným prístupom k výberu zdravých potravín alebo tí, ktorí majú určité zdravotné ťažkosti či ktokoľvek starší ako 65 rokov by mali užívať vitamíny.

Niektorí seniori môžu potrebovať dodatočnú suplementáciu vitamínu B12 a B6, pretože vstrebávanie týchto vitamínov z potravy s pribúdajúcim vekom mizne. Starší ľudia často pobývajú na slnku menej, a tak potrebujú aj vitamín D. Jeho hladiny by mal však skontrolovať lekár, pretože príliš veľa vitamínu D môže byť škodlivé.

Mnoho žien napríklad po menopauze užíva doplnky na zníženie výskytu zlomenín, ale v roku 2018 sa zistilo, že vitamín D v kombinácii s vápnikom nemá žiadny vplyv na výskyt zlomenín u žien po menopauze. Žiaden odborník však netvrdí, že užívanie doplnkov je výlučne zlé. Ak vám váš lekár alebo lekárnik odporúča suplementy a vy cítite, že vám pomáhajú, pokojne pokračujte v ich užívaní.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame