Minerály sú pre zdravie nevyhnutné: Viete, ktorými potravinami ich doplníte?

Žena

thinkstockphotos.com

So zvyšujúcim sa vekom pribúdajú aj zdravotné problémy, choroby, či iné starosti. Rednutie a lámavosť kostí, pigmentové fľaky na pokožke, vypadávanie vlasov. Nielen vitamíny, ale aj minerály sú nevyhnutné na to, aby ste takýmto komplikáciam predišli. Ktoré minerály by teda mala obsahovať vaša strava, aby ste svoje telo udržali silné a zdravé?

Vápnik pre zdravé kosti

Osteoporóza patrí k najzávažnejším ochoreniam kostí. Prejavuje sa ich nadmernou krehkosťou. To znamená, že k zlomenine môže dôjsť už pri malom úraze. Táto nepríjemná choroba je podmienená viacerými faktormi, akými sú vek, pohlavie, choroby a, samozrejme, genetika.

S pribúdajúcim vekom jej riziko rapídne stúpa a preto by ste mali dbať na dostatočný príjem vápnika, ktorý slúži ako prevencia osteoporózy. Takisto urýchľuje hojenie zlomenín. Navyše podporuje činnosť srdcového svalu, znižuje krvný tlak a chráni hrubé črevo pred rakovinou.

Nájdete ho: v brokolici, keli, hrášku, pohánke, tekvici semienkach i mliečnych výrobkoch.

Pozor! Vápnik a železo by sa mali užívať aspoň so štvorhodinovým odstupom.


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Horčík pre zdravé srdce

Vápnik a horčík sa vzájomne dopĺňajú a jeden bez druhého by nemohli správne fungovať. Pre starších ľudí je dôležitý najmä preto, že zlepšuje pamäť a úsudok, udržiava zdravé zuby aj kostí, znižuje vysoký krvný tlak, slúži ako prevencia cukrovky a najmä, zlepšuje činnosť srdca. Takisto znižuje pocit únavy.

Nájdete ho: v orechoch, klíčkoch, strukovinách, syroch, banánoch, ryži, droždí, morskej soli, tmavozelenej listovej zelenine, sóji i obrubách.

Pozor! Pri nadmernom užívaní môže dôjsť k hnačkám, zvracaniu a dýchacím problémom.

Železo pre tvorbu červených krviniek

Železo je jedným z najdôležitejších minerálov v ľudskom tele a jeho príjem je nevyhnutný. Pri jeho nedostatku môžete pociťovať únavu, podráždenosť, apatiu. Takisto hrozia problémy s imunitou, chudokrvnosťou, zvýšeným búšením srdca a bolesťami hlavy.

Železo je aktivátorom dýchacích enzýmov, zásobuje svaly kyslíkom, je dôležité pri tvorbe červených krviniek a lieči chudokrvnosť.

Nájdete ho: v rybách, hovädzom mäse, pečeni, orechoch, sezame, sušených marhuliach, semienkach, strukovinách i listovej zelenine.

Pozor! Denne môžete prijať maximálne 10 mg železa. Pri nadmernom užívaní hrozí zápcha, poškodenie obličiek, cukrovka i rakovina hrubého čreva.


Mohlo by vás zaujímať: Máte vysoký tlak? Dopĺňajte draslík, je v týchto potravinách!


Draslík na vysoký krvný tlak

Draslík je uložený vo vnútri buniek a pre biochemické procesy v ľudskom tele je nevyhnutný. Dôležitý je najmä pre mužov, ktorí trpia vysokým krvným tlakom a u ktorých je riziko infarktu a mŕtvice oveľa vyššie ako u žien. Slúži teda ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení. Takisto pôsobí diureticky, umožňuje prácu svalov, prenos nervových vzruchov a nevyhnutný je aj pri regulácii výmeny vápnika.

Nájdete ho: v ovocí a zelenine, mliečnych výrobkoch, vlašských orechoch, hovädzom mäse, ryži a vajciach.

Pozor! Pri nadmernom užívaní množstve môže dôjsť ku hnačkám, zvracaniu, búšeniu srdca a dokonca aj k zástave srdca.

Selén, pretože brzdí starnutie

Selén je dôležitý antioxidant, ktorý spomaľuje proces starnutia. Bez selénu by sa netvorili dôležité hormóny, pečeň by nedokázala plniť svoji funkciu a takisto by ľudský organizmus nemohol rásť a rozmnožovať sa.

Po seléne siahnite aj vtedy, ak vám vypadávajú vlasy a máte problémy s pokožkou či zrakom. Takisto urýchľuje liečbu pásového oparu, bojuje proti vírusom a infekciám a je nevyhnutný aj pre srdce a krvný obeh.

Nájdete ho: v morských plodoch, orechoch, kukurici, celozrnných výrobkoch, hubách, cibuli, cesnaku a brokolici.

Pozor! Pri nadmernom užívaní môže dôjsť k nervozite, depresiám aj zvracaniu.


Ako sa snažíte dopĺňať minerály vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame