Počas túry v prírode si dávajte pozor na hady: Viete, čo by ste nemali robiť v prípade uhryznutia?

starší muž a žena v prírode na turistike

Na turistike môžete natrafiť aj na hadov (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava zaznamenalo vlani 17 uhryznutí hadom. Za štyri z týchto prípadov mohla vretenica severná, ktorá je jediným jedovatým hadom na Slovensku. Pre TASR poskytla informácie Blažena Cagáňová z NTIC.

Užovka minulý rok uhryzla osem ľudí a v piatich prípadoch podľa NTIC had nebol identifikovaný. „K 24. júlu 2023 evidujeme 18 uhryznutí hadmi, z toho v štyroch prípadoch vretenica, v šiestich užovka a v ôsmich prípadoch nebol had identifikovaný,“ doplnila Cagáňová.

NTIC uviedlo, že po uhryznutí bývajú často viditeľné vpichy po zuboch, pričom v priebehu prvých hodín väčšinou vznikne mierny bolestivý opuch. „Môže sa rozšíriť na celú končatinu až trup, často až po 48 až 72 hodinách. Obyčajne po 24 hodinách opuch zmodrie,“ upozorňuje centrum na webe. Vytvoriť sa môžu tiež pľuzgiere a krvné podliatiny alebo zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín.

Uhryznutie sa hneď prejaví typickou bledosťou a slabosťou, potením, poklesom krvného tlaku či zrýchleným pulzom. Zároveň sa môžu vyskytnúť aj šok, zvracanie, hnačka či zvýšená teplota. Odborníci podotýkajú, že rozmanitosť príznakov závisí od množstva vstreknutého jedu, miesta uhryznutia, zdravotného stavu postihnutého či postupu pri prvej pomoci. Zhoršiť ich môže nadmerná telesná aktivita postihnutého či panika a strach.

Osobu je po uhryznutí potrebné hlavne upokojiť a uložiť do sedu alebo ľahu. Zasiahnutú časť tela je nutné znehybniť, aby sa neurýchlilo vniknutie jedu do ďalších častí. Ranu je najlepšie len jemne očistiť, nie ošetrovať. Vypaľovanie ani vyrezávanie neprichádza do úvahy a neodporúča sa ani vysávať jed ústami, používať škrtilo či prikladať ľad. „V každom prípade je nutné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc,“ zdôraznilo NTIC.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame