Prístup k Vianociam sa mení: Ako sláviť najkrajšie sviatky roka v minimalistickom štýle?

Minimalistické Vianoce

Skúste Vianoce tento rok poňať v minimalistickom duchu (Zdroj: GettyImages)

Vianoce sa menia. Už dávno nie sú o zvykoch, darčekoch a peknej výzdobe. Do popredia sa stále viac a viac dostáva téma udržateľnosti. A to je dobre, veď vianočné sviatky v ekologickejšom a minimalistickejšom duchu by podľa nás mali byť už akousi automatikou v každej rodine.

Ekológia je nielen trendy, ale najmä prospešná pre našu Zem. Dokonca aj Vianoce vyzerajú oveľa lepšie, ak sa prihliada na prírodu. Ako sa dá aplikovať udržateľnosť a minimalizmus počas najkrajších sviatkov roka?

Jedinečný vianočný stromček

Časy, keď boli v popredí prezdobené a honosné stromčeky sú už dávno out. Načo je dobrý taký stromček, ktorému ani nie je vidno ihličie? Rovnako nemoderné sú aj všetky umelé, 3D či zasnežené stromčeky. Naopak, luxusne bude vyzerať živý vianočný stromček. Je jedinečný svojou nedokonalosťou, kde-tu chýbajúcim ihličím alebo zakrivenými vetvičkami. Navyše vôňa pravej borovice si vás úplne získa.

Najkrajší vianočný stromček je ten živý. (Zdroj: unsplash.com/Kieran White)

Ozdoby, ktoré spájajú

Krásu živého stromčeka ešte viac podčiarkne ich striedme zdobenie. Úplne postačia svetielka a pár ozdôb. Tie by mali byť prírodného materiálu. Vyniknú šišky, ktoré viete s celou rodinou nazbierať v lese. Pútavo budú však pôsobiť aj kolieska z jabĺčok či pomarančových šupôk.

Takéto ozdoby viete vyrobiť aj s celou svojou rodinou. Spoločne strávený čas vás môže spájať. Nezabúdajte však na trend, ktorému sa prikláňajú aj známe tváre, živé a striedmo zdobené stromčeky pôsobia veľmi elegantne a moderne.

Namiesto darčekov zážitok

Žijeme v časoch hojnosti, a to aj napriek tomu, že vo svete a na Slovensku je vysoká inflácia. Väčšina z nás si dokáže počas celého roka dopriať to, čo chce. Aj preto v zmysle udržateľných Vianoc sa kladie väčší dôraz na minimalizáciu darčekov. Do popredia sa dostávajú zážitky alebo na pohľad obyčajný, avšak o to vzácnejší darček, a to spoločný čas. To je dnes azda ten najväčší luxus, aký si ako ľudia vieme dať. Čoraz viac rodín sa tak prikláňa k teórii jeden darček a dosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Na tomto vianočnom punči si pochutí celá rodina: Je úžasný, my ho vždy robíme z dvojitej dávky!
Na darčeky sa zabudne, ale na spoločne strávený čas nikdy. (Zdroj: unsplash.com/Phillip Goldsberry)

Zabudnite na umelý papier

S vyššie uvedenými ide ruka v ruke aj čo najmenej odpadu z darčekového papiera. Ten vo veľkom končí po Štedrom dni v kontajneroch. Navyše, neraz sú takéto papiere aj nesprávne vytriedené. Ak sa už neviete vzdať darčekov, skúste ich zabaliť do novinového papiera, aby sa zrecykloval materiál.

V prípade, že sa vám tento nápad nepozdáva, môžete využiť rôzne koše, darčekové tašky či úložné boxy. Obdarovaný tak dostane darček(y) v praktickom balení, ktorý vie ešte ďalej zúžitkovať.

Štedrá večera pre všetkých

V minulosti mali naši predkovia na štedrovečernom stole toho naozaj veľa. Dôvod bol ale prostý. Po celý rok nemali toho toľko. Tu došlo v posledných rokoch k zmene. Naše stoly sa prehýbajú pod nánosom jedla takmer v hociktorý deň v roku. Ak si k tomu prirátame aj množstvo potravinových či obedových donášok, na ktoré si Slováci zvykli, úplne sa stráca pointa Štedrej večere. Nemá to však tak každý.

Preukážte veľké srdce a podeľte sa o jedlo s organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova alebo sociálnym prípadom. Vďaka tomu neskončí vaše jedlo v koši. Ak vám záleží na prírode, minimalizujte kúpu mäsa alebo potrebu mať na stole zákusky či ovocie všetkého druhu.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame