Oplatí sa nákup vianočných darčekov na splátky? Vopred treba zvážiť tieto podmienky!

vianočné tašky a nákup darčekov na splátky

Ako nakúpiť vianočné darčeky a nezaťažiť svoj rozpočet? (Zdroj: Pexels/freestocks.org)

Nákup vianočných darčekov na splátky treba dobre zvážiť. Spotrebiteľ by si mal vopred premyslieť, či bude schopný úver splácať aj pri náhlych neočakávaných udalostiach. Na pozore sa treba mať aj pri ponukách nebankových inštitúcií. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest. Treba byť obozretní a dobre zvážiť svoju schopnosť splácať úver.

Nákup darčekov na splátky zvážte podľa ich trvalejšej hodnoty

Spotrebitelia by si podľa riaditeľky organizácie Eduardy Hekšovej mali predovšetkým zvážiť, či im nákup darčekov a zážitkov stojí za to, aby sa zadĺžili. „Nákup na splátky môže odľahčiť rodinný rozpočet pri poruche práčky či chladničky, prípadne pri nákupe iných vecí trvalejšej hodnoty, pri ktorých je životnosť dlhšia ako obdobie splácania. Naopak, pri nákupe nepotrebných darov radíme spotrebiteľom sa úveru skôr vyhnúť,“ zdôraznila.

Pri rozhodovaní o tom, či nakupovať darčeky na splátky by podľa Hekšovej mali spotrebitelia zvážiť svoju schopnosť splácať úver aj v prípade náhlych neočakávaných udalostí. Podceniť by tiež nemali výber poskytovateľa úveru, ich ponuky sa totiž môžu značne líšiť. „V predvianočnom čase nie sú výnimkou ani bezúročné pôžičky poskytované úverovými spoločnosťami v spolupráci s obchodníkmi,“ priblížila.

Pozorne si preštudujte zmluvné podmienky

Osobitnú pozornosť treba venovať aj nebankovým inštitúciám. Výhodná ponuka nízkeho úroku či ochota poskytnúť úver aj osobám s negatívnym záznamom v úverovom registri môže mať háčik. Problémy môžu nastať najmä v prípade, ak sa dlžník so splátkami oneskorí. „Pri meškaní so splátkami sa môžu spotrebitelia u niektorých poskytovateľov úverov stretnúť s vysokými pokutami, zvýšeným úrokom či s povinnosťou úver okamžite splatiť,“ upozornila Hekšová s tým, že pri výbere úveru a jeho poskytovateľa si treba dobre preštudovať zmluvné podmienky.

Kedy a ako odstúpiť od zmluvy?

Ak si spotrebiteľ úver po podpise zmluvy rozmyslí, môže ešte od neho odstúpiť. „Môže tak urobiť aj bez uvedenia dôvodu a bez rizika sankcie do 14 dní od uzavretia zmluvy,“ priblížila organizácia. Lehota sa predĺži, ak spotrebiteľ nedostal všetky zákonom stanovené informácie, napríklad nebol poučený o možnosti odstúpiť od zmluvy. V takom prípade má 30 dní na to, aby vypožičané peniaze vrátil. Poskytovateľ úveru pritom môže pri splatení istiny požadovať tiež úrok za obdobie čerpania úveru až do splatenia istiny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť odbúravanie kostnej hmoty: Bez neho telo nedokáže vápnik efektívne vstrebať

„Spotrebitelia majú tiež právo úver kedykoľvek úplne alebo čiastočne splatiť pred dohodnutou lehotou splatnosti. Tým sa zbavia úrokov a iných nákladov, ktoré by museli uhradiť, ak by k predčasnému splateniu nedošlo. Naopak, poskytovateľ má nárok na náhradu nutných a odôvodnených nákladov, ktoré mu vznikli v priamej súvislosti s predčasným splatením,“ uzavrela Hekšová.


Využili ste tento rok alebo v minulosti úver na nákup vianočných darčekov?

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame