Mínusové teploty: Tieto rady vám pomôžu lepšie zvládnuť mrazivé počasie

pošmyknutie na ľade

Pošmyknutie na ľade či iné úrazy môžu byť v mínusových teplotách veľmi nebezpečné (Zdroj: Gettyimages)

Nízke teploty ohrozujú ľudí s rôznymi chorobami, napríklad s cukrovkou či respiračnými a kardiovaskulárnymi ochoreniami, no aj deti. Na problematiku opakovane upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý okrem iného pripomína aj riziká spojené s pádmi a nehodami počas poľadovice. V súvislosti s týmito skutočnosťami preto ÚVZ pripravil súbor rád, ako zvládnuť mrazivé počasie.

Studené počasie má dosah na zdravie človeka

„V týchto dňoch zasiahlo Slovensko mrazivé počasie, vplyvom ktorého môžeme pocítiť aj negatívne dosahy na zdravie. Na našom území nie sú typické extrémne nízke teploty, ktoré by siahali niekoľko desiatok stupňov Celzia pod nulu, avšak aj miernejšie mínusové teploty môžu mať nepriaznivé dosahy na širokú časť populácie,“ skonštatoval ÚVZ.

Okrem vírusových ochorení človeku v chladnom počasí hrozí aj podchladenie či omrzliny. „Ďalšou hrozbou sú rôzne zranenia v dôsledku pádov na zľadovatených plochách chodníkov či zvýšené riziko dopravných nehôd a podobne,“ doplnil úrad, pričom odporúča dbať na posilňovanie imunity, vhodne vyberať oblečenie a obuv a prijímať dostatok tekutín a jedla.

Buďte obozretní nielen pri vonkajších aktivitách

Úrad tiež odporúča chrániť si tvár a ruky vhodným krémom. U detí nezabudnite pokožku taktiež nakrémovať a starostlivo vyberte vhodné vrstvy oblečenia na nosenie. Ak je von príliš chladno, s malými deťmi sa tam dlho nezdržiavajte. V zime tiež nezabúdajte na šport a pravidelnú fyzickú aktivitu. „Aj keď sú možnosti oproti letným mesiacom obmedzené, organizmus je potrebné udržiavať v dobrej kondícii priebežne, bez ohľadu na ročné obdobie,“ uviedol úrad.

Nie je však vhodné športovať pri teplotách nižších ako mínus 15 stupňov Celzia. Buďte obozretný nielen všeobecne, ale aj pri rôznych vonkajších aktivitách akými sú prechádzky, bicyklovanie, lyžovanie či šoférovanie. ÚVZ tiež odporúča nosenie ochranných či reflexných prvkov. „Všímajte si varovné signály tela a aj svoje okolie, pomáhajte blízkym ochrániť sa pred následkami mrazivého počasia,“ dodal úrad.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V kostolnej veži objavili časovú schránku: Aká je stará a čo všetko obsahuje?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame