V kostolnej veži objavili časovú schránku: Aká je stará a čo všetko obsahuje?

kovová úložná schránka

Počas rekonštrukcie sa našla stará časová schránka (Zdroj: Freepik/pippocarlo)

Vo veži rímskokatolíckeho kostola sv. Júdu Tadeáša v Štítniku, ktorý sa nachádza v okrese Rožňava, našli koncom minulého roka časovú schránku. Tá obsahovala listy z rokov 1834 – 1865. Objavili ju počas rekonštrukčných prác na streche kostolnej veže. Informáciu zverejnil Krajský pamiatkový úrad Košice na svojej webovej stránke.

Časová schránka bola uložená v makovici pod kovovým krížom na vrchole kostolnej veže. „Po odstránení pôvodných šindľov bolo nevyhnuté makovicu s krížom z lucerny odobrať, aby počas obnovy nedošlo k ich poškodeniu. Vďaka tomu bola v makovici nájdená časová schránka v podobe drevenej škatule, pôvodne pravdepodobne prichytenej klincami o drevený trám, na ktorom spočíva kovová makovica. Klince medzičasom zhrdzaveli, ale schránka zostala nepoškodená na tráme,“ priblížili pamiatkari.

Vo vnútri časovej schránky sa našli tri dokumenty z 19. storočia. Všetky boli opatrené pečaťou štítnickej farnosti a podpísané štítnickým katolíckym kňazom. Dátum na najstaršej nájdenej listine uvádza 27. apríl 1834. Ide o správu popisujúcu rekonštrukciu veže kostola, ktorú realizoval spišský majster Ján Kamenický.

„K listine je pripojená ďalšia s básňou v dobovej slovenčine, ktorej autorom je samotný katolícky farár Ján Ružbacký. Z básne sa dozvedáme, že drevená šindľová strecha veže dokončená v roku 1753 vyhorela v roku 1803 počas požiaru a obnovili ju až po vyše tridsiatich rokoch v roku 1834,“ uviedol pamiatkový úrad.

Najmladšia listina, ktorú objavili v štítnickom kostole, predstavuje správu o ukončení ďalšej výmeny šindľov na veži zo 14. mája 1865. Nájdené listiny boli spolu s časovou schránkou uložené do Archívu Biskupského úradu v Rožňave. Súčasný farár sa rozhodol pripojiť k tomuto starému zvyku. Do strechy umiestnil listinu so správou o rekonštrukcii veže v roku 2022.

Kostol sv. Júdu Tadeáša v Štítniku patrí medzi naše národné kultúrne pamiatky. Bol postavený v rokoch 1749 až 1753 ako jednoloďová stavba. Na obnovu strechy kostolnej veže poskytlo Ministerstvo kultúry SR pomoc v podobe príspevkov z grantového systému.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V rozvoji a financovaní farmaceutických služieb zaostávame: Prečo je to tak?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame