V rozvoji a financovaní farmaceutických služieb zaostávame: Prečo je to tak?

lekárnička radí pacientovi

Slovensko v rozvoji farmaceutických služieb zaostáva (Zdroj: Freepik/YuriArcursPeopleimages)

Na Slovensku sa rozvoj, kvalita a financovanie farmaceutických služieb dlhodobo nerieši. V tomto smere stále významne zaostávame za vyspelým svetom. Pre TASR to zhodnotil prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ, s tým, že ide o najväčšie negatívum roka 2022.

„Objem verejných zdrojov prichádzajúcich do lekárenstva dnes nepostačuje ani na mzdy farmaceutov. Ak sa ako spoločnosť rozhodneme, že farmácia bude predajom kozmetiky a výživových doplnkov, tak je to síce legitímne rozhodnutie, ale nemožno ho považovať ani za správne a ani prínosné pre pacienta,“ skonštatoval.

Na druhej strane ale považuje preukázanie silnej životaschopnosti slovenského lekárenstva za najväčšie pozitívum uplynulého roka. „Občanov SR sa z hľadiska dostupnosti liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín pandémia nijako nedotkla, lekárne a veľkodistribúcia liekov fungovali stopercentne,“ uviedol Sukeľ.

Napriek tomu vníma takúto životaschopnosť nášho lekárnictva zároveň ako negatívum. „Tí, ktorí poctivo robia svoju prácu a vedia si v tejto práci poradiť aj navzdory zlej ekonomickej a spoločenskej situácii, sú zjavne a dlhodobo na okraji politického záujmu,“ dodal.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame