Chorvátsko mení kuny za eurá: Kde si môžete peniaze zameniť a dokedy máte čas?

Chorvátske kuny

Chorvátsko už onedlho príjme euro, čo robiť s kunami? (Zdroj: GettyImages)

Jedna z najnavštevovanejších letných destinácii Slovákov mení svoju menu. Chorvátsko sa chystá na obrovský krok a to zmeniť kuny za eurá. Aj samotní Chorváti očakávajú menšie komplikácie v zamieňaní. Vedia, že sú dovolenkovou destináciou mnohých Európanov a počas teplých mesiacov tu radi oddychujú aj Slováci či Česi. Preto sme sa na tento prechod z jednej meny na druhú pozreli bližšie.

Nejde však len o samotný prevod. Chorvátsko sa stane aj súčasťou Schenenského priestoru. Čo to znamená? Ako si zameníte kuny, ktoré vám ostali z dovolenky? Dokedy máte čas tak urobiť? A kde vám ich zamenia?

Chorvátsko v Schengene  /  Dôležité dátumy  /  Vzhľad nových mincí  /  Zmena v roku 2022  /  Zmena v roku 2023  /  Poškodené kuny

Chorvátsko v Schengene

Známa slovenská dovolenková destinácia sa budúci rok ocitne v Schengene. Tento názov vyjadruje priestor v Európe bez hraničných kontrol. Vznik Schengenu sa datuje do roku 1995, pričom dnes doňho spadá väčšina Európy, teda krajiny ako napríklad Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Taliansko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko či Španielsko.

Od januára sa k 26 krajinám Európy pridá aj Chorvátsko. V praxi to znamená, že Chorváti budú mať po Európe slobodný pohyb bez kontrol a budú môcť kdekoľvek žiť, pracovať alebo študovať. O členstvo ako kandidátske štáty aktuálne bojujú ďalšie tri štáty a to Rumunsko, Bulharsko a Cyprus. Slovensko do tejto zóny vstúpilo v roku 2007, o dva roky neskôr sme prijali aj spoločnú menu euro.

„Zavedenie eura bude pre Chorvátsko prínosné,“ vyhlásil viceguvernér chorvátskej centrálnej banky Michael Faulend. „Prinesie významné a trvalé výhody, ako je odstránenie menového rizika, nižšie úrokové sadzby a zníženie transakčných výdajov. Zvýšime odolnosť ekonomiky voči krízam.“ Aj napriek strate eura na hodnote počas tohtoročnej inflácie je najstabilnejšou menou v Európe, čo je taktiež dôvod, prečo ním chcú v prímorskej krajine platiť.

Chorváti prijímajú spoločnú menu. Euro ale neprijali všetky krajiny Schengenu, napríklad ani Česko. V Chorvátsku sa však rozhodli, že eurom budú platiť. Otázkou mnohých preto je, ako vyzerajú výmenné kurzy? Pozrieme sa aj na všetky dôležité dátumy, ktoré by ste pri prevode kún na eurá mali dodržať a predstavíme vám aj nový vzhľad mincí, podľa ktorých zistíte, že pochádzajú z Chorvátska.


Mohlo by vás zaujímať: Falošný telefonát môže pripraviť o peniaze aj vás: Poradíme, ako ho odhaliť


Dôležité dátumy

Zo skúsenosti vieme, že prechod z jednej meny na druhú pre podobne obývanú krajinu ako sme my nejde zo dňa na deň. Chorváti si od eura sľubujú pomerne veľa, no prechod naň bude aj kvôli ich povesti dovolenkovej krajiny náročnejší ako v prípade Slovenska. Krajina euro oficiálne prijme 1. januára 2023. Do tohto dátumu bude možné v Chorvátsku platiť ešte kunami.

V januári bude ešte platiť výnimka. Počas prvých 14 kalendárnych dní budúceho roka budú fungovať kuny spoločne s eurom. Prijímať ich prestanú od 15. januára 2023. Vtedy si už v Chorvátsku nič za kuny nekúpite a jedinou možnosťou, ako ich previesť na eurá, bude navštíviť banku. Chorvátska kuna za posledné obdobie, najmä od vypuknutia vojny na Ukrajine, padá na hodnote, a preto ak chcete zameniť peniaze čo najvýhodnejšie, poponáhľajte sa, kým sú kurzy čo najpriaznivejšie.

Aktuálne dostanete za jedno euro niečo cez 7,5 kuny, no tento kurz vám negarantujú ani komerčné banky, ani naša najväčšia NBS. Väčšina bánk ponúka za osem kún jedno euro, niektoré o čosi viac, niektoré o čosi menej. Tieto kurzy sa mierne menia každou hodinou a preto informovať o konkrétnych prevodoch konkrétnych bánk je zbytočné.

Je ešte jeden dôležitý dátum, a tým je 5. september 2022. Od tohto dňa budú mať obchodníci povinnosť uvádzať ceny v Chorvátsku ako v domácich kunách, tak aj eurách. Počas neskorej dovolenky teda nakúpite prehľadnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa predávať nehnuteľnosť? Pozor na detaily, ušetria vám slušné peniaze


Vzhľad nových mincí

Vzhľad chorvátskych euromincí bude rovnaký ako pri ostatných eurominciach, no krajinu pôvodu rozoznáte vďaka jej originálnemu chrbtu. Líce bude štandardne zobrazovať mapu Európy s nominálnou hodnotou, no rub budú mať Chorváti vlastný. Napríklad talianske eurá z roku 2002 majú podobizeň Da Vinciho Vitruviánskeho muža, nemecká 10-centovka z rovnakého roku vyobrazuje Brandenburskú bránu a naša 50-centovka zasa Bratislavský hrad.

Aj Chorváti budú mať vlastný vzhľad euromincí a vyzerať bude nasledovne:

  • 1, 2 a 5 centovky – písmo hlaholiky;
  • 10, 20 a 50 centov – Nikola Tesla (vynálezca, pôvodom z územia dnešného Chorvátska);
  • 1 euro – symbol kuny, ktorú mali aj na pôvodných minciach;
  • 2 eurá – geografická mapa Chorvátska s ich typickou šachovnicou.

Ako vidíte, rozoznať Chorvátske eurá od tých ostatných nebude veľký problém. Ich razenie začalo už 12. júla a postupne ich bude Chorvátska centrálna banka rozposielať do bankomatov, aby bolo všetko do konca roka pripravené na zavedenie novej meny.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte zbohom hektickému životu a opäť sa zamilujte do svojej práce: Stačí poznať tieto tipy!


Čo s peniazmi z dovolenky?

Mnohí Slováci trávia dovolenku v Chorvátsku. Ak ste si tam niečo kúpili v hotovosti za eurá, jednoducho vám vydali kuny. Situácia sa však mení. Ak vás dovolenka ešte len čaká, zvážte platbu kartou, aby ste nemali doma zbytočne nepoužívané peniaze. Na druhú stranu, nie všade je možné platiť kartou a preto sme sa pozreli na všetky prípady, ktoré sa vám počas nasledujúcich mesiacov môžu stať.

Do konca roka ich zameníte všade

Zďaleka najvýhodnejšou alternatívou je všetky kuny minúť už počas tohtoročnej dovolenky. Nemusíte platiť za sprostredkovanie zmeny ani za zmenový kurz. V prípade, že už nemáte cestu do Chorvátska, ale vaši známi áno, podarujte im ich a vyhnete sa zbytočným problémom so zamieňaním. Každá manipulácia s peniazmi vás už bude stáť poplatok.

Pri zmene kuny za eurá máte na výber dve možnosti – banku a zmenáreň. Nakoľko menový kurz sa mení z hodiny na hodinu a každá banka aj zmenáreň majú iné fixné či percentuálne poplatky za zmenu meny, treba si vopred dohľadať, akú ponuku má vaša banka, prípadne najbližšia zmenáreň a porovnať si ich. Pokiaľ ide o zmenáreň, hovoríme o súkromných firmách a kurzy si môžu mierne upravovať podľa seba. Držia sa vlastných tabuliek a aj keď často ponúkajú horší kurz ako banky, nájdete ich vo väčších mestách na každom kroku.


Mohlo by vás zaujímať: Poisťovne budú opäť vracať peniaze: Na účet budú pripisované automaticky


Zámena kún v roku 2023

Čo ale robiť, ak si ich do konca roka vymeniť nestihnete a budete mať doma kuny aj v roku 2023? Nebojte saj, aj v tomto prípade existuje riešenie. Na Slovensku však v tomto roku už kuny za eurá nevymeníte a jedinou možnosťou je cesta do Chorvátska. Ak sa teda budúci rok chystáte k Jadranskému moru, kuny si tu budeme môcť zameniť aj po tom, ako ich v obchodoch už nebudú prijímať, teda po 15. januári 2023.

V roku 2023 vymeníte kuny za eurá vo všetkých chorvátskych bankách, na chorvátskej pošte a na finančnej agentúra Fina. Ak tak neurobíte, aj v roku 2024 bude možné v Chorvátsku zameniť už neplatné kuny, avšak jedine v Chorvátskej centrálnej banke.

Čo s poškodenými kunami?

Poškodené bankovky sú stále platné peniaze. Ak zistíte, že vaše kuny sú poškodené, majú napríklad natrhnutý koniec alebo  mince sú odreté, nebojte sa. Aj tieto peniaze vám pri tohtoročnej či budúcoročnej návšteve v Chorvátsku zoberú a vymenia za eurá. Na Slovensku aj v Čechách nájdete súkromné spoločnosti, ktoré od vás tieto peniaze za menšiu hodnotu vykúpia a sami ich po väčších množstvách zameria v Chorvátsku. Robia to aj niektoré zmenárne, ale to už je rozhodnutie konkrétneho majiteľa.

Náš tip: Toto na dovolenke nerobte!

Na záver máme pre vás tip, čo rozhodne nerobiť na dovolenke nielen v Chorvátsku, ale kdekoľvek na svete. Ak platíte radšej kartou, prípadne potrebujete hotovosť, nezamieňajte si peniaze priamo v bankomate. Mnohí si eurá na svojich účtoch premenia v bankomate na domácu menu a vyberú hotovosť. Takýto krok vás môže stáť desiatky eur.

Preto ak sa vyberiete do Chorvátska či do inej krajiny, kde sa eurom neplatí, vždy si vyberte vašu menu, teda euro a buď ňou konkrétne plaťte alebo si ju zameňte v zmenárni. Meniť kurzy cez bankomat vás môže vyjsť poriadne draho.



Zdroj: plnielanu.sk, europarl.europa.eu, hnb.hr
Odporúčame