Radosť v bratislavskej zoo: Narodilo sa tam mláďatko ohrozeného druhu

V bratislavskej zoo sa narodilo mláďa ohrozeného adaxa (Zdroj: Pixabay/Barni1)

Hoci bývajú zoologické záhrady zatracované kvôli chovaniu zvierat v zajatí a mimo ich prirodzeného prostredia, nemožno im uprieť ich užitočnosť. Tá sa týka najmä snahy o zachovanie ohrozených druhov. Adax núbijský patrí v súčasnosti medzi najohrozenejšie cicavce na svete, no v bratislavskej zoo sa nedávno narodilo mláďatko.

O narodení samice adaxa informovala TASR Alexandra Ritterová zo zoo. „Je to naše prvé tohtoročné mláďatko, narodilo sa 24. januára,“ uviedla riaditeľka zoo Júlia Hanuliaková.

Zoo Bratislava sa chovu adaxa núbijského venuje už od roku 1989. Podľa Ritterovej sa záchrana tohto druhu odohráva hlavne za bránami zoologických záhrad. Tie sa zapájajú do reintrodukčných programov, čím prispievajú k jeho navracaniu do prirodzeného prostredia.

Adax núbijský je elegantná púštna antilopa, ktorá pochádza zo saharskej Afriky. „Farba jeho srsti je prispôsobená silnému slnečnému žiareniu, vie sa efektívne pohybovať po piesku a dokáže vynikajúco hospodáriť s vodou,“ priblížila.

Kvôli svojej veľkosti nie je antilopa veľmi rýchla a preto sa často stáva ľahkou korisťou lovcov. „Adaxy sú zaradené do Európskeho záchranného programu pre ohrozené druhy a v záchranných chovoch zoo sa im dobre darí,“ dodala Hanuliaková.

Zoo Bratislava je aktuálne dočasne zatvorená pre potvrdenie vtáčej chrípky u uhynutej husi podunajskej.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame