Mladí ľudia potrebujú oporu dospelých: Vhodná je diskusia o aktuálnych témach a ponúknutie pomoci

objatie

Mladí ľudia potrebujú nájsť oporu u dospelých (Zdroj: Freepik/taras.nagirnyak)

Mladí v čase pandémie potrebujú dospelých, ktorí pre nich budú konzistentnými partnermi, na ktorých sa môžu obrátiť a ktorí ich budú touto dobou sprevádzať. Poukázala na to projektová manažérka Nadácie pre deti Slovenska a riaditeľka súkromnej školy Aneta Chlebničanová v súvislosti s tým, že jedným z mnohých dôsledkov pandémie je zhoršenie duševného zdravia detí.

„Mladí ľudia a deti vnímali, že prestali byť napĺňané ich základné potreby komunikácie, socializácie, sebarealizácie či pohybu a možností športovať. Negatívne vnímali aj to, že sa nemohli učiť štandardne v škole, chýbal im osobný kontakt nielen so spolužiakmi, ale aj učiteľmi. Žiaci a študenti mali pocit, že niektorí učitelia podcenili svoju prípravu na online vyučovanie, či im dokonca nedôverovali počas testov. Tieto faktory ako aj množstvo projektov v izolácii bez možnosti konzultácie s pedagógmi považovali za veľmi stresujúce. Navyše sa čoraz viac potýkali so samotou, depresiou či frustráciou. K zhoršenému psychickému stavu a poklesu sebavedomia prispeli aj rôzne fyziologické zmeny, napríklad zvýšenie hmotnosti či zhoršenie kondície,“ priblížila Chlebničanová. Závažným ostáva, že sa s problémami často nemajú na koho obrátiť.

Najdôležitejšie je byť mladým oporou a venovať im čas. Potrebujú diskutovať o aktuálnych témach, získať pocit, že problémy majú riešenia a učiť sa ich hľadať.  Partnera na rozhovor pritom môžu deti nájsť nielen v rodine, ale napríklad aj v učiteľoch, tréneroch, psychológoch či asistentoch. „Najhoršia je bezmocnosť, že s tým nemám čo robiť. Lenže mám s tým čo robiť a to je dôležité, aby sa s nimi tá situácia rozobrala a spracovala,“ skonštatovala projektová manažérka.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame