Ku skúmaniu vesmíru prispejú aj naši vedci: Vesmírna sonda ponesie k Jupiteru aj detektor zo Slovenska

Na Jupiter sa "odvezie" aj slovenská sonda (Zdroj: Freepik/Merlin74)

Vesmírna sonda s názvom JUICE, ktorú Európska vesmírna agentúra (ESA) vysiela k Jupiteru, ponesie aj aparatúru PEP, ku konštrukcii ktorej prispeli vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Okrem nej na Jupiter poputuje ďalších desať vedeckých prístrojov. Informovala o tom hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. Do cieľa by mala sonda doraziť v júli 2031. Bude tam študovať časticové prostredie v okolí Jupitera a jeho mesiacov.

Detektor bude skúmať častice

Výskumný tím z Ústavu experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV v Košiciach pre misiu JUICE vyvinul a dodal tzv. anti-koincidenčný detektorový modul ACM, ktorého úlohou je efektívne rozoznať častice nižších energií na pozadí silného ionizujúceho žiarenia, najmä vysokoenergetických elektrónov z intenzívnych radiačných Van Allenových pásov Jupitera.

„Elektróny z radiačných pásov sú schopné prenikať aj tieniacim plášťom vedeckých prístrojov a vyvolať v ich citlivých fyzikálnych senzoroch falošné reakcie. A práve na vylúčenie týchto falošných prípadov zo záznamu vedeckých dát slúži nami dodaný detektor ACM,“ priblížil jeden z konštruktérov Ján Baláž z ÚEF SAV. Detektor vyvinuli a skonštruovali v rámci riešenia projektu ESA-PECS Slovakia z programu na podporu prístupového procesu Slovenska k ESA.

Od októbra 2022 je Slovensko asociovaným členom ESA. Riadnym členom sa stane až po siedmich rokoch asociovaného členstva. Sondu JUICE vynesie do vesmíru raketa s názvom Ariane 5, ktorá vyštartuje z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Jej štart naplánovali na štvrtok o 14.15 h stredoeurópskeho času, no pre počasie ho napokon odložili.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame