Subtropický jav na Slovensku: Prečo ho možno pozorovať aj na našich stromoch?

Listy

Na niektorých stromoch znovu rastú listy (Zdroj: Freepik/bearfotos)

Na viacerých druhoch stromov začali znovu pučať listy, ktoré opadli počas leta. V našich klimatických podmienkach ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, nakoľko je obvyklý skôr pre subtropické oblasti Európy.

Suchom a vysokými teplotami oslabená vegetácia sa začala rýchlo obnovovať vďaka ochladeniu a pravidelnejšiemu výskytu zrážok v druhej polovici augusta a v septembri. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Druhotné listy vo vegetačnom období sú výrazne menšie oproti tým, ktoré vypučali na jar, a opad týchto listov pravdepodobne nastane výrazne neskôr ako na stromoch, ktoré neopadli,“ ozrejmili odborníci. Podľa SHMÚ môžeme na ovocných stromoch pozorovať spolu s dozrievaním plodov aj regeneračné kvitnutie, ktoré je v našich podmienkach častejším javom ako druhotné pučanie listov. „Druhé kvitnutie ovocných stromov je spôsobené výraznými zmenami v charaktere počasia,“ priblížili odborníci.

Dve výrazné vlny letných horúčav a dlhotrvajúci nedostatok zrážok na prelome júla a augusta spôsobili pomerne výrazný opad listov vo viacerých lokalitách Slovenska. Odborníci ho zaznamenali na stromoch, ako sú napríklad buk, breza, javor, jaseň, lipa, dub, agát či jelša. Letné opadávanie listov sa dá podľa nich vysvetliť prirodzenou reakciou stromov na výrazný stresový faktor. V tomto roku to bolo dlhotrvajúce sucho a extrémne vysoké denné teploty vzduchu.

„Opadom listov sa stromy snažia zabrániť výraznej strate vody,“ dodali odborníci.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame