Dávajte na svojich miláčikov obrovský pozor: Ako predísť prehriatiu psov a mačiek?

Malý pes, ktorý sa vyhrieva na slnku

Dávajte na svojich domácich miláčkov obrovský pozor (Zdroj: Freepik/user17566632)

Vysoké denné teploty predstavujú obrovskú záťaž pre psy a mačky. Ich organizmus sa prehrieva skôr, pretože nedokážu ochladzovať svoje telo potením v takom rozsahu ako ľudia. Väčšina prípadov prehriatia zvierat vzniká pre chybu človeka. Uviedol to prezident Komory veterinárnych lekárov SR Ľubomír Kráľ.

Hlavný spôsob termoregulácie psov a mačiek spočíva vo vydychovaní vzduchu s vyplazeným jazykom. Veterinárni lekári zaznamenali u psov kolapsy z tepla po fyzickej záťaži, prípadne prehriatia psov a mačiek ponechaných na chvíľu v aute alebo na priamom slnku bez možnosti ukrytia sa v tieni.

Prvým príznakom prehriatia zvieraťa býva zrýchlené dýchanie. Postupne sa pridávajú rôzne klinické prejavy od slinenia, zvýšenej teploty, zmeny sfarbenia jazyka a slizníc, cez nepokoj, dezorientáciu, zvýšený pulz, lapanie po dychu, chvenia svalov, zvracanie, hnačku, záchvaty a celkovú slabosť.

V prípade prehriatia domáceho miláčika je nevyhnutné zviera premiestniť z tepla do chladnejšieho priestoru. Ochladenie tela zabezpečíme obkladom z uterákov, ktoré sú opakovane namáčané v studenej vode, vyžmýkané a prikladané najmä na oblasť hlavy, krku, hrudníka, slabín. Psovi či mačke by sme mali ponúknuť vodu, avšak v malých množstvách.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame