Upchatý nos a svrbenie v ústach? Pozor, nemusí íst o prechladnutie

chorá žena fúkajúca si nos

Alergie sú u Slovákov bežné, najviac prevláda senná nádcha (Zdroj: Freepik/vh-studio)

Nový rok pre alergikov znamená aj začiatok výskytu alergénov jarných drevín. Medzi klinicky významné alergény z tejto skupiny patrí peľ brezy, liesky, jelše, neskôr hraba, duba a buka. Na sociálnej sieti to pripomenula Slovenská spoločnosť alergiológie a klinickej imunológie (SSAKI).

Na čo si treba dávať pozor

Ako prvý sa objavuje v ovzduší peľ liesky, ktorý môže vyvolať alergické prejavy už v januári. „Je to v čase keď je ešte v prírode sneh. Prejavy alergie sú preto často zamieňané za klasickú infekciu dýchacích ciest,“ priblížila SSAKI. Peľ jarných drevín často skrížene reaguje s niektorými potravinami rastlinného pôvodu, čo následne môže viesť k prejavom takzvaného ústneho alergického syndrómu. Ide o svrbenie podnebia, jazyka, opuch pier po konzumácii potravín, ako jablko, mrkva, zeler alebo niektoré orechy,“  vysvetlila SSAKI.

Čas na liečbu

Jedinou príčinnou liečbou alergie na peľ jarných drevín je alergénová imunoterapia, a to v podobe tabletiek či roztokov. „Optimálny čas na začatie tejto liečby je práve teraz. Keďže nástup tejto liečby je v priebehu niekoľkých mesiacov, treba začať pred nástupom sezóny drevín,“ zdôraznila SSAKI. Niektoré antihistaminiká vás môžu urobiť ospalými, preto by ste ich radšej mali užívať pred spaním, no pre istotu sa poraďte s lekárom.

Ako zvládnuť peľovú sezónu

Ak trpíte alergiami, počas peľovej sezóny priveľmi neotvárajte okná, aby ste zabránili peľu stromov dostať sa do vášho domova. Lieky začnite užívať ešte pred začiatkom prejavu symptómov a sledujte peľové kalendáre, aby ste vedeli, čomu sa vyhýbať. Jedzte jogurt – štúdia Ústavu potravinárskeho výskumu (Institute of Food Research) vo Veľkej Británií ukázala, že u ľudí, ktorí ho konzumovali raz denne počas piatich mesiacov, bola úroveň prejavov alergie nižšia. Pokiaľ sa nechcete obmedzovať a máte chuť si zabehať alebo ísť na prechádzku, ak je to možné, choďte von popoludní, kedy sú hladiny peľu vo vzduchu nižšie. Po príchode domov sa umyte a oblečte do čistého oblečenia, aby ste zaistili, že na vašom tele ani vo vlasoch nezostanú žiadne zrnká peľu. Peľ sa môže usadiť aj na srsti vašich domácich maznáčikov, ktorí trávia veľa času vonku, preto ich neberte so sebou do postele. A na záver – snažte sa znížiť úroveň vášho stresu. Výskumy ukazujú, že stres môže u niektorých jedincov zhoršiť alergické reakcie.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com, TASR
Odporúčame