Agresia a násilie u mladých ľudí: Psychológ upozorňuje, že je odrazom správania dospelých!

Psychické rozpoloženie detí je odrazom aj dospelých (Zdroj: Freepik/freepik)

Agresia a násilie u mladých ľudí páchaných najmä na mladých sú zrkadlom našej spoločnosti a nás dospelých, hovorí vedúci občianskeho združenia IPčko a uznávaný psychológ Marek Madro, ktorý reaguje na tragickú udalosť, ktorá sa stala na jednej zo slovenských škôl. 

U mladých sa zhoršuje miera psychického zdravia

„Nikto nemá právo ubližovať iným. Odsudzujeme tento čin, odsudzujeme to, čo sa dnes v Novákoch udialo. Dotkol sa nielen obete, jej rodiny, blízkych, ale aj širokého okruhu známych a napokon aj neznámych,“ skonštatoval Madro. Prístup odborníka však podľa neho potrebujú obe strany.

„Obeť tohto agresívneho činu potrebuje okamžitú odbornú pomoc, aby sa eliminovali traumatické dosahy. Útočník potrebuje rovnako odborný prístup z dôvodu ohrozenia jeho budúceho vývinu,“ vysvetlil odborník. Počas posledných dvoch rokov – ako ukázali skúsenosti z krízových liniek – sa vplyvom predošlých udalostí výrazne zhoršil psychický stav najmä u mladých ľudí.

Niektorí z nich sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. „Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas dvoch rokov nabaľovali a zintenzívnili,“ ozrejmil Madro.

Deti a tínedžeri potrebujú odbornú pomoc

Mladí ľudia sa cítia osamelo aj napriek tomu, že okolo seba majú iných ľudí, často sa boja zlyhať a uzatvárajú sa do seba. „Majú pocit, že sú pod obrovským tlakom, pretože je naša spoločnosť výrazne orientovaná na výkon. Výkon sa od nich vyžaduje v škole, doma, v zamestnaní, vo vzťahov a aj medzi rovesníkmi,“ priblížil psychológ.

„Majú pocit, že nemajú s kým hovoriť o tom, ako sa naozaj majú a čo ich trápi. Ak s týmito pocitmi ostávajú ľudia dlhodobo osamote a bez pomoci, môže to prerásť do rôznych duševných ťažkostí,“ skonštatoval. Podľa odborníka preto potrebujeme posilniť prevenciu a podporné a poradenské služby pre mladých ľudí, pri ktorých napríklad nebudú potrebovať informované súhlasy od rodičov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Unikátna operácia: Slovenskí lekári pri pôrode zachránili novorodenca s nádorom

Nevytvárajme mladým prekážky

„Môžu byť prekážkou v ich odhodlaní vyhľadať pomoc. Ak im budeme cestu za pomocou barierizovať, zostanú pod ťarchou ťažkostí osamote, čo môže mať fatálne následky,“ upozornil Madro.

Ďalej dodáva: „Mrzí nás, že aktuálny spoločenský naratív je taký, že násilie je riešenie a jediná cesta. Žiaľ, vidíme ho v rôznych podobách dennodenne aj od ľudí, ktorí svojím vplyvom formujú spoločensky názor. Normou sa stalo urážanie, osočovanie, zastrašovanie, vyhrážanie, agresia aj útoky.“

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame