Mlieko pre krásnu a žiarivú pleť: Akými spôsobmi ho možno využiť?

Mliečny kúpeľ

thinkstockphotos.com

Pite mlieko a budete mať silné kosti a zdravé zuby. To do nás vštepovali rodičia už od detstva. Dnes sa s problematikou pitia či nepitia mlieka spája množstvo rozličných teórií. Niektorí ho odporúčajú, iný zas razantne odmietajú zaradiť do jedálnička. Ale vyskúšali ste mlieko a mliečne výrobky aj ako prírodný prostriedok na skrášlenie, či upokojenie popálenej pokožky?

Hydratačné účinky živočíšneho mlieka poznala už samotná Kleopatra. Kúpeľ v oslom mlieku jej pomáhal zachovať krásu. Dnes už vieme, že mliečne proteíny dodávajú pleti pevnosť a hladkosť a antioxidanty napomáhajú bunkám regenerovať sa.

Jogurt vás zbaví stareckých škvŕn a sťahuje rozšírené póry

Určite ste už čítali o tom, že jogurt pôsobí blahodarne na trávenie a aspoň desať dôvodov pre jeho zaradenie do jedálnička. My vám poradíme prečo by sa mal stať súčasťou vašej kozmetiky. Jogurt aplikovaný na tvár pleť hydratuje, pôsobí sťahujúco na póry a zbavuje tvár nežiadúcich baktérií, nečistôt a akné. Vyskúšajte si jeho bieliace účinky na starecké škvrny a dodajte pleti mladistvý a svieži vzhľad. Stačí si pridať do bieleho jogurtu pár kvapiek citrónovej šťavy a škvrny pri pravidelnom používaní vyblednú. Aby ste svoju pleť zbytočne nedráždili s citrónovou šťavou to nepreháňajte a následne dbajte na ošetrenie mandľovým alebo kokosovým olejom.


Mohlo by vás zaujať: Mliečna srvátka: Spoznajte zabudnutý poklad našich starých mám


Ktoré mlieko používať?

Živočíšne druhy mlieka sú súčasťou prírodnej kozmetiky už od staroveku. Dnes sa v kozmetickom priemysle využíva kravské aj kozie mlieko.

 • Kravské mlieko

Dokáže upokojiť a hydratovať podráženú pleť vďaka obsahu mliečneho tuku. Tento je ľahko vstrebateľný a dodá podráždenej pleti nielen 140 mastných kyselín, ale aj rozpustené vitamíny A, D, E, K. Využíva sa na ošetrenie suchej, citlivej pleti a pri spálení slnkom.Vitamín E rozpustný v tukoch dokáže v kombinácii s trochou olivového oleja pleť regenerovať a dodať jej stratenú pružnosť. Pre použitie v kozmetike je vhodné plnotučné mlieko.

 • Kozie mlieko

Srvátka a tuk v kozom mlieku sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a dokážu ich dostať do hlbokých vrstiev pokožky. Kvalita kozieho mlieka je priamoúmerná kvalite kozieho krmiva. Aj preto je dôležité dbať na to, odkiaľ mlieko pochádza. Kozie mlieko je bohatým zdrojom horčíka, sodíka, draslíka a mangánu. V mlieku sa ukrývajú aj  vitamíny A, B1, B2, B12, C, E a D a nezabudnuteľné množstvo stopových prvkov ako meď, zinok a chróm.

Prírodné mliečne kyseliny dokážu stabilizovať pH pleti a regulovať jej mastnosť. V kozmetickom priemysle sa využívajú na ošetrenie ekzémov a akné. Kozie mlieko oproti kravskému neobsahuje kazeín a preto je vhodné na ošetrenie pleti aj pre alergikov.

 • Oslie mlieko

Dnes je populárnou zložkou kozmetiky aj oslie mlieko. Už v staroveku ho využívali pri ošetrení pleti a dnes sa využíva najmä v kozmetike pre alergikov.


Mohlo by vás zaujať: Pre krásne a zdravé telo: Využite kokosový olej naplno


Mliečny kúpeľ

Potrebujeme:

 • 1 l plnotučného mlieka

Postup: Mlieko jednoducho vylejeme do pripraveného kúpeľa. Zapáľte si sviečky a relaxujte.

Denný krém na tvár z domácej lekárničky

Potrebujeme:

 • 50 g kakaového masla
 • 1 lyžicu olivového oleja
 • 4 lyžice kravského mlieka
 • Éterické oleje – ako napríklad levanduľový olej

Postup: Mlieko si dáme do malej nádoby a necháme zohriať. Pridáme kakaové maslo, ktoré sa musí dobre rozpustiť a vymiešať s mliekom. Pridáme olivový olej a necháme chvíľku na plameni. Pred odstavením pridáme tri kvapky éterického oleja. Hotový krém skladujeme v sklenej nádobe a používame ráno pred začatím dňa na hydratáciu a zjemnenie pleti.


Mohlo by vás zaujať: Medom ku kráse a pevnejšiemu zdraviu: Vyskúšať tieto tipy sa oplatí


Domáci ovsený peeeling

Pripravíme si:

 • 3 lyžice pomletých ovsených vločiek
 • 1 lyžicu medu
 • 2 lyžice smotany
 • ružový olej

Postup: Všetko spolu dôkladne vymiešame nad parou, aby sa med rozpustil. Po odstavení nanášame na tvár krúživými pohybmi necháme pôsobiť niekoľko minút a opláchneme. Používame na očistenie pleti po celom dni. Pleť zbavená nečistôt zostane jemná a hydratovaná.

Čistiaca a vyživujúca maska na suchú pleť

Suroviny:

 • 2 lyžice jemných ovsených vločiek
 • polovica uhorky
 • 2 lyžice bieleho jogurtu

Postup: Všetko spolu rozmixujeme v mixéri a nanášame na pleť. Necháme pôsobiť 10 minút a oplachujeme studenou vodou. 


Mohlo by vás zaujať: Rozlúčte sa s popraskanými pätami: Vyhlaďte ich pomocou našich tipov


Srvátka proti ekzému a akné

Pripravíme si :

 • 50 g srvátky
 • vlažnú vodu

Postup: Ako sme už spomínali pri využívaní kozieho mlieka v kozmetike je najefektívnejšia srvátka. Stačí si zmiešať srvátku s dvomi lyžicami vody a naniesť na pleť postihnutú exémom alebo akné. Po 15 minútach pleť dôkladne opláchneme.


Využívate živočíšne mlieko pri starostlivosti o vašu pleť? Ak áno, ktoré? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame