Nepodceňujte problémy s močovými cestami: Lekárka radí, na čo si treba dať pozor u detí aj dospelých

problémy s močovými cestami

Nepodceňujte problémy s močovými cestami (Zdroj: Freepik/jcomp)

Jesenné urologické problémy by nemali ľudia podceňovať. Dospieť môžu i do zápalu obličiek. Zápaly močových ciest a močového mechúra postihujú všetky vekové kategórie, výnimkou nie sú ani deti. Upozornila na to urologička z nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

„Najčastejším pôvodcom infekcií močových ciest je baktéria E.coli, ktorá prirodzene osídľuje oblasť hrubého čreva a vplyvom nedostatočného pitného režimu, oslabenia imunity, prítomnosti močových kameňov a u mužov najmä zväčšenou prostatou sa následne usádza a množí v močových cestách a spôsobuje tak klinické ťažkosti v zmysle zápalových ochorení,“ uviedla Filipovičová.

U žien sú infekcie častejšie

Do veku 50 rokov sa zápal podľa nej častejšie vyskytuje u žien v dôsledku anatomického usporiadania a tesného kontaktu močovej trubice, pošvy a konečníka. Po 50. roku života sa naopak infekcie vyskytujú častejšie u mužov, najmä v dôsledku zväčšenia prostaty. Po 60. roku života sa výskyt u mužov a žien vyrovnáva. U detí sa najčastejšie stretávame s infekciami u mladých chlapcov, a to najmä pri komplikujúcich faktoroch, ako sú synechie predkožky alebo fimóza.

Zápal močových ciest odporúča urologička liečiť u svojho obvodného lekára alebo pediatra. „Každý zápal je nutné verifikovať kultivačným nálezom vzorky moču. Následne podľa výsledkov prítomnosti komplikujúcich faktorov a frekvencie výskytu je potrebné zvážiť vyšetrenie v urologickej ambulancii,“ priblížila lekárka. Voľnopredajné liečivá sú podľa nej cenné najmä pri výskyte recidivujúcich infekcií močových ciest ako doplnok liečby.

Nepodceňujte prevenciu

Zápaly močových ciest sa môžu aj skomplikovať. Najobávanejšou komplikáciou zápalu močového mechúra je jeho vzostupné šírenie a následný rozvoj zápalu obličiek, ktorý pri neadekvátnej liečbe vedie k septickému stavu s možným rozvojom multiorgánového zlyhania

Infekcie močových ciest sa objavujú u približne troch až piatich percent mladšej populácie a u desiatich až 30 percentách staršej populácie. U detí je potrebné dbať na prevenciu už v skorom veku. „Pri dvoch infekciách močových ciest u chlapcov a jednej u mladých dievčat je nutné urologické vyšetrenie za účelom vylúčenia možných vrodených vád ovplyvňujúcich močový systém. Následne dôkladné vyšetrenie určí ďalší postup liečby a prevenciu infekcií,“ vysvetlila lekárka. Úloha rodiča je podľa nej najmä v dodržiavaní režimových opatrení, a to dostatočný pitný režim, pravidelné vyprázdňovanie, dôsledná hygiena a racionálne vyvážená strava.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame