Mužským trendom vládne brada: Prospieva nielen imidžu, ale aj zdraviu

clooney

sita

Najprv sa rozmohla medzi celebritami na červenom koberci, no dnes jej podlieha čoraz viac bežných pánov. Reč je o brade, ktorá v týchto mesiacoch prežíva obrovský boom. Ben Affleck, George Clooney či Hugh Jackman – to je len malá vzorka z hollywoodskych Casanovov so zarastenou tvárou. Ak teda chcete kráčať s trendmi, brada je pre vás to pravé orechové. Pozitívnou správou je, že okrem imidžu napomôže aj vášmu zdraviu. Vedci pripravili zoznam benefitov, ktoré brada a fúzy so sebou prinášajú.

Dohladka verzus s chlpmi

Existujú ženy, ktoré na oholenú tvár u svojho partnera nedajú dopustiť a túto „povinnosť“ mu neustále pripomínajú. Ak ale patríte k typom, pre ktorých je na prvom mieste vlastné pohodlie, použitie žiletky radšej ešte zvážte. Odborníci sa totiž zhodujú v tom, že chlpy na tvári vonkoncom nie sú nežiaduce, práve naopak. Ochránia ju nielen pred škodlivým ultrafialovým žiarením, kašľom či astmou a spomalia starnutie.


Mohlo by vás zaujímať: Fúzy, brada alebo hladké oholenie: Vyskúšajte nový zostrih na vašej tvári


Brada ako dokonalá izolačná vrstva

Všimli ste si, že každý zanietený horal má zarastenú tvár? Nie je to len kozmetická záležitosť či vlastná pohodlnosť. Brada je na horách vysoko praktická hlavne kvôli tomu, že pôsobí ako bariéra, ktorá chráni pleť pred agresívnymi slnečnými lúčmi. Potvrdili to aj výskumníci na univerzite v južnom Queenslande, ktorí merali účinnosť ľudských fúzov v dĺžke od štyroch do deviatich centimetrov a výsledky zverejnili v časopise Radiation Protection Dosimetry. Tie sú naozaj pozoruhodné. V závislosti od dĺžky chlpov môže brada odolávať 90 až 95% UV žiarenia. „Je to aj otázkou hrúbky fúzov. Je to niečo podobné ako ochranný faktor – čím je vyššia hustota a hrúbky fúzov, tým je ochranný faktor vyšší. Svetlo prúdi priamočiaro, ale keď narazí na skrútený chlp, svetelná vlna sa zlomí, takže sotva zasiahne pokožku pod ním,“ vysvetľuje dermatológ Dr Nick Lowe.

S fúzmi proti astme

Ak je pre vás jar a peľová sezóna hotovou nočnou morou, s fúzmi nad hornou perou ju možno prekonáte o niečo ľahšie. Lekári upozorňujú na to, že peľ a prachové častice, ktoré spôsobujú astmatické záchvaty, môžu muži zachytiť práve pomocou fúzov pod nosom. Jedinou nevýhodou je, že na to, aby pôsobili ako filter dýchacích ciest, museli by pripomínať menší prales. A na to veľa pánov dobrovoľne nepristúpi.

Už žiaden kašeľ?

Pokiaľ si vypestujete bradu aj v oblasti krku, infekcie dýchacích ciest vás postihnú v oveľa menšej miere. Dlhé chlpy budú totiž pôsobiť ako termoizolačná vrstva, ktorá váš krk udrží v teple – pomôže pred vírusmi jednak preventívne, ale aj v ich likvidácii počas samotného ochorenia.

Predĺžená mladosť

Ak je pokožka chránená bradou, prirodzene musí ďaleko menej odolávať vplyvom vonkajšieho prostredia – prachu, vetru, mrazu, vysúšaniu a podobne. Vďaka tomu podlieha procesu starnutia oveľa pomalšie, ako je to u oholených džentlmenov. Navyše, ak si do fúzov votriete zvláčňujúci krém, vstrebávanie aj celkový účinok vraj trvá dlhšie.


Mohlo by vás zaujímať: Hladká tvár si vyžaduje kvalitný holiaci strojček: Ako si vybrať ten pravý?


Zbohom vyrážky

Brada môže byť ideálnym riešením najmä pre mužov, ktorí majú problematickú či precitlivenú pleť a bojujú s jej nedokonalosťami – s vyrážkami po holení, čiernymi kamedónmi či s vrastenými chĺpkami. Tajomstvo spočíva v tom, že pokožka nie je namáhaná žiletkou ani pôsobeniu niektorých baktérií.

Každá strana má dve mince

Na to, aby si silnejšie pohlavie mohlo vychutnávať všetky priaznivé účinky brady na ľudské zdravie, museli by si bradu aj fúzy vypestovať v štýle Ľudovíta Štúra. Takáto úprava by nemusela lahodiť oku nežnej polovičky ani samotného nositeľa. Faktom totiž zostáva, že brada opticky pridáva nemálo rokov. Ďalšou nevýhodou je pomerne náročná hygiena, ktorá si vyžaduje časté umývanie. Úplnou katastrofou pre bradu sú zablúdené zvyšky jedál.


Podľahli ste súčasným trendom v oblasti brady aj vy? Čo na to hovorí vaša polovička? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sita, sxc.hu, Johnny
Odporúčame